Karma dla kotów sterylizowanych: czym karmić kota po zabiegu?

Sterylizacja i kastracja to jedne z popularniejszych i najbardziej polecanych zabiegów, jakim poddawane są koty. Poza oczywistymi korzyściami, sterylizacja kota wiąże się także z koniecznością właściwej pielęgnacji zwierzęcia – kot sterylizacji musi być w odpowiedni sposób karmiony.

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których koty domowe poddawane są sterylizacji. U samic sterylizacja zmniejsza ryzyko nowotworów gruczołu mlekowego i eliminuje ryzyko infekcji macicy. Kot po kastracji przestaje natomiast odczuwać chęć znaczenia terenu moczem o nieprzyjemnej, intensywnej woni, a samica zaprzestaje charakterystycznych dla czasu rui nieustannych pomiaukiwań.

Kastracja i sterylizacja kotów – jak wpływają na organizm kota?

Sterylizacja wiąże się ze zmianami wydzielania hormonów u kota oraz ze spowolnieniem jego metabolizmu. Z tego powodu konieczne staje się wprowadzenie odpowiedniej karmy dla kotów kastrowanych i sterylizowanych. Bardzo często wykastrowany kot zaczyna jeść więcej, mimo że jego zapotrzebowanie energetyczne spada o prawie jedną trzecią. Krytyczny jest zwłaszcza okres dwóch pierwszych miesięcy od zabiegu.

Po zabiegu sterylizacji wzrasta także ryzyko chorób dolnych dróg moczowych, w tym powstawania kamieni moczowych (szczawianowych i struwitowych). Pewne znaczenie przy ich powstawaniu ma zakwaszenie moczu. Znacznie istotniejszy jest jednak stopień wysycenia moczu jonami tworzącymi kryształy oraz obecność czynników hamujących ich powstawanie (np. witamina B6, magnez oraz właściwe spożycie płynów). Zwierzęta z nadwagą są mniej ruchliwe i bardziej leniwe, co między innymi sprawia, że rzadziej podchodzą do miski z wodą. W konsekwencji oddają mniejszą ilość moczu, co przyczynia się do powstawania kamieni.

Jak karmić kota po sterylizacji?

Tylko odpowiednio dobrana karma dla kotów sterylizowanych pomaga utrzymywać prawidłową masę ciała i przeciwdziała powstawaniu kamieni moczowych. Samice częściej od samców narażone są na wystąpienie otyłości ze względu na większą skłonność do odkładania się tkanki tłuszczowej w stosunku do masy mięśniowej. Należy mieć na uwadze, że konsekwencją nadwagi i otyłości u kota jest zwiększone ryzyko powstawania szeregu groźnych schorzeń.

Profilaktyka otyłości i chorób układu moczowego to jednak nie wszystko. Warto pamiętać o tym, że współcześnie koty poddawane są zabiegowi sterylizacji w znacznie młodszym wieku niż praktykowano to jeszcze kilka lat temu. Równie ważna jest ich wydłużająca się długość życia. Z tego powodu, dobierając odpowiednią karmę dla kotów po sterylizacji, należy zadbać o ich potrzeby żywieniowe na różnych etapach życia – zarówno w młodym wieku, jak i po ukończeniu 7. roku.

Odpowiednia karma dla kotów sterylizowanych

Obecnie sterylizowane są nawet koty, które nie ukończyły 1. roku życia. Właśnie dla tych czworonogów przeznaczona jest karma Second Age Kitten Sterilised. Jest zalecana kotom w wieku 6-12 miesięcy. Oprócz niezbędnych na tym etapie wzrostu składników, które gwarantują szybki rozwój kocięcia, karma spełnia zasady karm dla kotów sterylizowanych.

Natomiast sprzyjająca utrzymaniu witalności oraz ochronie stawów dieta dla dojrzałych kotów sterylizowanych (powyżej siódmego Sterylised 7+ i dwunastego roku życia Sterylised 12) powinna zawierać substancje blokujące wolne rodniki: witaminę E i C, luteinę, taurynę. Kiedy wiek zwierzęcia staje się zaawansowany, obniżona dawka fosforu pozwala odciążyć nerki i opóźnić w ten sposób pojawienie się objawów ich przewlekłej niewydolności. Zdrowej skórze i lśniącej sierści sprzyja dodatek kwasów tłuszczowych, witamin A, B i D.Jeśli u kota wystąpi nadwaga, przeciwdziałanie jej jest trudniejsze niż np. w przypadku psów, ze względu na tryb życia kota. Oprócz zwiększania aktywności pupila poprzez zabawę, kluczową rolę w zmniejszaniu masy ma skład podawanej karmy. Ważne jest, by jej obniżona kaloryczność nie powodowała utraty masy mięśniowej, co może mieć miejsce w przypadku, gdy poziom białka w diecie jest zbyt niski.

Przyczyną rozwoju nadwagi jest zachwianie balansu podaży energii (zbyt dużo karmy, karma zbyt kaloryczna) i wydatkowania energii (mało ruchu, nie wykorzystywane rezerwy tłuszczowe w organizmie). KarmaSterylised 37, oprócz redukcji poziomu kalorii o kilkanaście procent, zawierają również L-karnitynę, sprzyjającą wykorzystaniu rezerw tłuszczowych organizmu.

Jak dbać o kota po sterylizacji?

– Systematycznie kontroluj wagę zwierzęcia, nie dopuszczając do jej nadmiernego zwiększenia.

– Zapewnij kotu stały dostęp do świeżej wody pitnej.

– Zmień sposób żywienia na porcjowanie z bezwzględnym zachowaniem dawek pokarmu.

– Jeśli masz wątpliwości, czy umiesz samodzielnie zbilansować dietę kota, zasięgnij porady specjalisty ds. żywienia lub lekarza weterynarii, który pomoże wybrać karmę dla kotów sterylizowanych najodpowiedniejszą dla twojego pupila.

– Kot potrzebuje diety? Nieumiejętne odchudzanie może pozbawić kota masy mięśniowej. Konieczność utraty wagi zawsze konsultuj z lekarzem weterynarii.

8131

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij