Karma dla kotów i jej skład: co jest najważniejsze?

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia zwierzęcia kluczowe jest dostar­czenie wszystkich odpowiednich składników odżywczych w jedzeniu dla kota. Czy jest to jedyny wymóg? Jakie powinno być jedzenie dla kota domowego?

W żywieniu ludzi opracowane i spopu­laryzowane są normy zapotrzebowania na poszczególne składniki pokarmowe. Systemy znakowania żywności opierają się na tzw. GDA, czyli Wskazanym Dziennym Spożyciu kalorii i wybranych składni­ków odżywczych. W żywieniu zwierząt tego typu normy nie są jeszcze tak spopularyzowane. Jak więc wygląda zapotrzebowanie na składniki pokarmowe w diecie kotów domowych?

Normy określające zapotrzebowanie zwierząt na składniki żywieniowe

Często słyszymy powtarzane twierdzenia i mity dotyczące żywienia kotów i psów, jakoby potrzebne było im wyłącznie mięso (ewentualnie w zestawie z mlekiem), a dora­stające szczenię musiało jeść dużo wapnia żeby się dobrze rozwijać. Tymczasem dla psów i kotów, po­dobnie jak w przypadku żywienia ludzi, także opracowano szczegółowe normy określające za­potrzebowanie na składniki pokarmowe. Co więcej, populacja psów i kotów jest zdecy­dowanie bardziej niejednolita. Z tego też powodu ich normy żywieniowe są o wiele bardziej zróżnicowane.

Organizacje naukowe, będące autorytetami w dziedzinie żywienia zwierząt, takie jak NRC (National Research Counsil) czy AAFCO (Association of American Feed Con­trol Officials) precyzyjnie określają zapotrze­bowanie pokarmowe w oparciu o rzeczywi­ste potrzeby organizmów zwierząt. Ustalają procentowy udział składników odżywczych (białek, tłuszczy, węglowo­danów, witamin itp.) w zależ­ności od wieku, rasy, stanu fizjologicznego czy stylu życia zwierzęcia. Opracowując receptury karm, naukowcy z Centrum Badań Royal Canin, kierują się właśnie zaleceniami żywieniowymi powyższych organizacji. Ponadto Royal Canin korzysta z własnych badań realizowanych przez ośrodek naukowy w Campusie w Aimargues we Francji oraz przez Waltham™ – Centrum Żywienia Zwie­rząt Domowych z Wielkiej Brytanii.

Skład karmy dla kotów – co świadczy o jej jakości?

Priorytetem w ustalaniu składu karmy i pro­porcjach poszczególnych surowców jest do­starczenie wszystkich niezbędnych składni­ków odżywczych. O jakości karmy świadczy natomiast jej strawność, czyli ile zwierzę przy­swoi z tego co zje. Najwyższa strawność charakteryzuje składniki stosowane w produktach Royal Canin (niektóre z białek, tzw. LIP, przyswajane są w ponad 95%). Oznacza to, że przy takiej samej porcji karmy zwierzę pochłania znacznie więcej składników pokarmowych niż miałoby to miejcie w przypadku podawania karmy niższej jakościowo. Dodatkowo, zjadając wy­sokostrawną karmę dla kotów, nasz pupil jest mniej na­rażony na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego spowodowane wzmożoną fer­mentacją bakteryjną w jelitach.

Nutraceutyki, czyli składniki wspomagające koci organizm

Kolejnym elementem wyróżniającym karmy dla kotów Royal Canin są nutraceutyki. Są to substancje odżywcze, których spożycie przynosi udowodnione korzyści zdrowotne i terapeutyczne. Dzięki nim można wpływać na odpor­ność zwierzęcia, wspomagać prawid­łowy wzrost, a nawet ograniczać ryzyko wystąpienia pewnych chorób. W karmach dla kotów i psów Royal Canin stosowane są nutraceutyki o udowodnionym naukowo działaniu. Wśród nich wymienić należy zwłaszcza:

  • glukozaminę i chondroitynę (wpływa­ją korzystnie na zdrowie stawów),
  • fofatydyloserynę (usprawnia funk­cjonowanie tkanki nerwowej, w tym m.in. proces zapamiętywania, co jest nie­zwykle korzystne w przypadku starszych psów i kotów),
  • opatentowany kompleks przeciwutle­niaczy (wzmacniają odporność psów i kotów).

 

1222

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij