Kamień nazębny u psa – jak go usunąć?

Które psie choroby występują najczęściej? Zdecydowanie są to schorzenia dentystyczne. Najpopularniejszymi problemami związanym z psimi zębami są urazy mechaniczne, kamień na zębach psa oraz zapalenie dziąseł u psa. Jak z nimi walczyć?

Kamień nazębny u psa może doprowadzić do szeregu znacznie poważniejszych psich chorób. Jedną z częstszych konsekwencji jest zapalenia dziąseł u psów, zapalenia przyzębia, a nawet paradontoza u psa. By uniknąć tego typu problemów, należy pamiętać o właściwej profilaktyce. Mycie zębów psa, stosowanie suchej karmy oraz podawanie czworonogowi gryzaków powinno w znacznym stopniu zapobiec wystąpieniu kamienia nazębnego. Niestety nie zawsze się to udaje. Co więc zrobić, gdy zauważymy żółty lub brązowy nalot na zębach psa? Jak usunąć kamień z zębów psa?

Usuwanie kamienia nazębnego u psów

Jak usunąć kamień nazębny u psa? Istnieją dwie opcje – możemy to zrobić samodzielnie bądź oddać zęby psa w ręce profesjonalisty. Kiedy możemy walczyć z kamieniem nazębnym na własną rękę? W jakich sytuacjach najlepiej udać się do lekarza weterynarii?

Sprawdź, gdzie znaleźć najbliższą lecznicę weterynaryjną polecaną przez Royal Canin.

Samodzielne usuwanie kamienia z zębów psa

Na rynku znaleźć można specjalne preparaty pozwalające usuwać kamień z zębów psa. Ich skuteczność w dużym stopniu zależy od stopnia zaawansowania nalotu. Działanie sprayu lub płynu sprowadza się do tego, by – poprzez zmiękczenie – ułatwić usuwanie kamienia nazębnego. Warto wiedzieć, że dostępne w sprzedaży preparaty najlepiej sprawdzają się w przypadku usuwania kamienia nazębnego znajdującego się powyżej linii dziąseł.

Preparaty te można stosować samodzielnie. Jeśli nie osiągniemy zadowalających rezultatów, konieczna będzie wizyta u weterynarza. Oczywiście nie możemy liczyć na to, że preparat samoistnie rozpuści kamień. Po jego użyciu niezbędne jest ręczne usunięcie nalotu za pomocą skalera, zwanego też skrobakiem. Jeśli kamień mocno osadził się już na zębach zwierzęcia, najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, ponieważ poprzez samodzielne działanie możemy uszkodzić szkliwo.

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak rozwijają się zęby szczenięcia.

Usuwanie kamienia nazębnego przez weterynarza

W lecznicy weterynaryjnej kamień nazębny usuwany jest metodą mechaniczną lub urządzeniem emitującym ultradźwięki, nazywanym piezodent. W pierwszym przypadku zwykle niezbędne jest podanie psu narkozy. Usuwanie kamienia ultradźwiękami może się natomiast odbyć już po podaniu leków uspokajających. Często zależy to jednak od wielkości psa oraz jego charakteru. Agresywne psy poddawane są nieraz narkozie także podczas usuwania kamienia ultradźwiękami. Jeśli tylko mamy taką możliwość, najlepiej wybrać lecznicę oferującą usuwanie kamienia urządzeniem piezodent.

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego u psa?

Cena zabiegu usuwania kamienia nazębnego waha się od 100 do 350 złotych. Rozbieżności wynikają głównie ze stopnia zaawansowania osadu oraz ilości zębów, które muszą zostać poddane zabiegowi. W koszt wliczone jest podanie środków uspokajających bądź narkozy. Warto wiedzieć, że usuwanie kamienia nazębnego u psów przy pomocy ultradźwięków nie odbiega szczególnie od zabiegu wykonywanego u ludzi.

Zapobieganie schorzeniom dentystycznym u psów

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście profilaktyka. Z tego powodu powinniśmy się starać, by u psa nie rozwinął się kamień nazębny. Jedną z najważniejszych zasad profilaktyki jest wybór odpowiedniej suchej karmy. Czworonogi, które są szczególnie narażone na występowanie kamienia nazębnego to psy ras miniaturowych oraz małych (m.in. yorkshire terrier, jack russel terrier i maltańczyk). Karmy Royal Canin dedykowane tym rasom posiadają specjalnie opracowane krokiety oraz dodatek związków chelatujących (wiążących) wapń obecny w ślinie. Wszystko to pozwala znacznie ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego u psów.

Sucha karma dla psa Royal Canin Dental Veterinary Sucha karma dla psa Royal Canin Dental Special Small Dog Veterinary

Czy wiesz już, jak dbać o zęby szczenięcia? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie metody profilaktyki kamienia nazębnego u psów.

71902

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij