Kaganiec dla psa – metalowy, skórzany czy fizjologiczny?

Nawet jeśli nasz pies jest oazą spokoju i jesteśmy pewni, że nie zareaguje agresją w żadnej sytuacji, powinniśmy mieć dla niego dobrze dopasowany kaganiec. Może on się przydać np. w czasie przejazdów transportem publicznym (gdzie zwykle jest obowiązkowy) lub wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Jak wybrać odpowiedni kaganiec dla naszego psa?

Wychodząc na spacer ze swoim psem, większość opiekunów zabiera ze sobą jedynie smycz. Mało kto pamięta, aby wyposażyć swoje zwierzę w kaganiec, który jest wbrew pozorom bardzo przydatny.

Na brak popularności kagańca wpływa fakt, że jest kojarzony z „niebezpiecznymi” psami, należącymi do tzw. ras agresywnych. Dlatego opiekunowie uważający swoje czworonogi za spokojne i ułożone, nie chcą z niego korzystać. Nic bardziej mylnego!

Kaganiec dla psa – dlaczego warto w niego zainwestować?

Każdy czworonóg powinien być przyzwyczajony do kagańca. Istnieje ku temu kilka powodów.

  1. Podczas spaceru nawet najspokojniejszy pies może nieoczekiwanie zareagować agresją, gdy np. przestraszy się czegoś lub zostanie zaatakowany przez inne zwierzę.
  2. Niektóre miejsca, jak np. wybiegi dla psów czy publiczne parki, zakazują wprowadzania na swój teren czworonogów bez kagańca. Poznaj przepisy prawne dotyczące spacerów z psem.
  3. Kaganiec może być przydatny podczas wizyty u weterynarza. Jest to zawsze stresująca sytuacja dla psa i nie wiadomo do końca, jak zareaguje.
  4. Jest niezbędny podczas podróży transportem publicznym.

Skoro każdy właściciel powinien wyposażyć swojego psa w kaganiec, to który rodzaj jest najlepszy? Kiedy zacząć przyzwyczajać do niego swojego czworonoga?

Kaganiec metalowy

Najbardziej znany jest kaganiec metalowy, wykonany ze stali chromowanej. Może on być używany w każdych warunkach pogodowych, jednak zimą przejmuje temperaturę otoczenia i może wywoływać odmrożenia.

Poszczególne elementy są łączone na zimno, gwarantując gładkie krawędzie, które nie uwierają zwierzęcia. Metalowa część jest połączona ze skórzanymi paskami i podszyciami, które dopasowują się do rozmiaru głowy psa.

Ogromną zaletą kagańca metalowego jest jego trwałość. Jest on odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Musi być jednak odpowiednio dopasowany. W przeciwnym razie uniemożliwi psu regulowanie temperatury ciała poprzez ziajanie.

Kaganiec skórzany

Skórzany kaganiec jest wykonany ze skóry naturalnej, zwykle łączonej stalowymi nitami. Jest lżejszy i bardziej elastyczny niż metalowe kagańce. Dobrze wyprofilowany kaganiec doskonale dopasowuje się do obwodu głowy psa i umożliwia zwierzęciu otwieranie pyska. Jest to bardzo istotne dla prawidłowej termoregulacji.

Kaganiec skórzany nie odparza skóry zwierzęcia, nie wrzyna się w naskórek i nie powoduje dyskomfortu. Materiał nie reaguje na zmiany temperatury – nie nagrzewa się ani nie przymarza. Jeśli jednak Twój pies nie był przyzwyczajony do kagańca, może się okazać, że z łatwością przegryzie skórzane paski.

Kaganiec fizjologiczny

Kaganiec fizjologiczny swoją konstrukcją jest dostosowany do budowy psa, wielkości jego pyska i pozostałych warunków fizycznych zwierzęcia. Według niektórych opiekunów jest to najbardziej komfortowy ze wszystkich kagańców. Zwykle wykonany z metalu lub wytrzymałego plastiku.

Pies może w nim swobodnie oddychać, ziajać, pić i jeść smakołyki (istotne podczas treningu). Duży pies nosząc taki kaganiec, nie porysuje też drzwi albo ścian. Dodatkowo, jeśli Twój czworonóg przypadkowo uderzy Cię pyskiem np. w nogę, nie będzie to tak bolesne, jak. w przypadku kagańca metalowego.

kaganiec dla psa

Kiedy przyzwyczaić psa do noszenia kagańca?

Aby bez problemów nauczyć czworonoga noszenia kagańca, najlepiej zacząć przyzwyczajać go do tego już w szczenięctwie. W internecie znajdziesz szereg porad dotyczących tego, jak wprowadzić kaganiec do psiego życia. Z pomocą na pewno przyjdzie również psi trener.

Zadbajmy o to, by zwierzę nie miało negatywnych skojarzeń z kagańcem. Nie zmuszajmy kilkutygodniowego szczenięcia do jego noszenia. Początkowo, dobrą metodą jest nagradzanie czworonoga przysmakiem już za sam kontakt z kagańcem czy włożenie do niego pyska (nawet jeśli zwierzę od razu go wyjmie). Krok po kroku należy wydłużać czas noszenia kagańca, aż stanie się ono dla psa naturalne.

Kaganiec dla psa a zachowania agresywne zwierzęcia

Warto pamiętać, że żaden pies nie rodzi się agresywny. Na jego zachowanie wpływa przede wszystkim to, jak był i jest traktowany przez człowieka oraz to, w jaki sposób go wychowano. Jeśli Twój czworonóg wykazuje agresywną postawę, powinieneś nad nim pracować – najlepiej pod okiem doświadczonego behawiorysty. Dla bezpieczeństwa swojego, zwierzęcia oraz Waszego otoczenia, warto sprawić mu też kaganiec. Dowiedz się więcej o agresji u psa.

Jeżeli do objawów agresji u Twojego czworonoga dochodzi np. podczas spaceru, kiedy podchodzą do niego obcy ludzie lub nieznane mu zwierzęta, możesz zminimalizować ryzyko takich sytuacji. Jak? Przywiąż do jego obroży lub smyczy żółtą wstążkę. Dowiedz się, na czym polega projekt Yellow Dog.

Kaganiec dla psa to przydatne akcesorium – nie tylko dla psów wykazujących zachowania agresywne. Ułatwia wizytę u weterynarza czy podróż transportem publicznym. Co więcej, w tych miejscach jego używanie jest często nakazane przez przepisy.

Istnieje kilka rodzajów kagańców, dlatego każdy opiekun psa znajdzie odpowiedni model dla swojego zwierzęcia. Należy jednak pamiętać, by odpowiednio dopasować rozmiar kagańca i tym samym umożliwić psu swobodne otwieranie pyska. To szczególnie ważne w miesiącach letnich. Pamiętaj: Twój pies schładza się poprzez ziajanie, dlatego musi mieć taką możliwość również wtedy, gdy nosi kaganiec!

Sucha karma dla psa Royal Canin German Shepherd Owczarek Niemiecki JuniorSucha karma dla psa Royal Canin German Shepherd Owczarek Niemiecki AdultSucha karma dla psa Royal Canin Boxer JuniorSucha karma dla psa Royal Canin Boxer Adult

2949

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij