Język kota – do czego mu służy?

Koty porozumiewają się mową zdecydowanie niewerbalną. Co więcej – w komunikacji międzykociej kluczowa jest mowa ciała, dopiero potem wydawane przez koty dźwięki. Jaką zatem funkcję spełnia język u kota domowego i jego dzikich krewnych? Po co kotom język?

Myśląc o tej części ciała u ludzi, od razu przychodni nam na myśl nieoceniona rola języka w procesie werbalizowania dźwięków. Dzięki językowi jesteśmy w stanie, po prostu, wypowiadać słowa. Język u człowieka pełni także funkcję narzędzia umożliwiającego przeżuwanie pokarmu; narząd ten ułatwia przesuwanie jedzenia i mieszanie kęsów pokarmu wraz ze śliną, w której zawarte są enzymy trawienne. U ludzi, rzeczywiście tak jest. A co z kotem?

Język kota jak tarka

Oczywistym jest stwierdzenie, że język, jako narząd, ułatwia kotom spożywanie pokarmu. Podobnie, jak i u nas, kawałki jedzenia mieszane są wraz ze śliną i przesuwanie ku tyłowi jamy ustnej. Należy jednak zwrócić uwagę na budowę kociego języka i zastanowić się, dlaczego języki kotów pokryte są twardymi, haczykowatymi brodawkami, i to na prawie całej powierzchni?

Kot i koci język

Owe haczyki, to brodawki pokryte zrogowaciałym nabłonkiem. Koty wykorzystują je w celu pobierania pokarmu. Jako wybitni mięsożercy, koty odgryzają fragmenty mięsa swoich ofiar. Jednak spora część mięśni zostaje przytwierdzona do kości i nie jest łatwa w pozyskaniu. I tutaj do pracy wkracza szorstki język kota. Szorstkie brodawki językowe zamieniają koci język w skuteczną tarkę, która jest w stanie precyzyjnie oddzielić przytwierdzone ko kości włókna mięśni tak, aby nic się nie zmarnowało. Koty domowe mają zapewniony dostęp o prawidłowo zbilansowanych posiłków, jednak brodawki pozostały. Można te zachowania zauważyć, obserwując koty, bawiące się plastikowymi myszkami, lub innymi kocimi zabawkami. Złapana w łapki jest intensywnie i konsekwentnie wylizywana, właśnie w celu dokładnego „wyjedzenia” upolowanej ofiary.

Jak porozumiewają się koty? Czytaj nasz poprzedni wpis.

Język kota i jego rola w przeżyciu zwierzęcia

Tak jak w pozyskiwaniu pokarmu stałego, tak i w pobieraniu wody rola kociego języka jest nieoceniona. To właśnie dzięki umiejętnie zwiniętemu językowi na kształt czerpaka kot jest w ogóle napić się wody i, co tu dużo nie mówić, przeżyć.

Chcąc dokończyć krąg jedzeniowy wokół języka, należy jeszcze zaznaczyć jego rolę w odbieraniu smaków. Tym razem jednak, to ludzki język jest bardziej precyzyjny w odbieraniu smaków. Na języku kota jest około 20 razy mniej kubków smakowych, niż na powierzchni języków ich opiekunów. Pozwala to wysunąć wnioski, że, choć wszystkie smaki są przez koty odbierane, to odczucie smaku nie jest dla nich tak bardzo istotne, jak dla innych gatunków.

Oprócz oczywistych funkcji, jakimi są pobieranie pokarmu i wody oraz odczuwanie smaku, kocie języki odrywają olbrzymią rolę w utrzymaniu właściwej higieny swojego futra. Zlizywanie zanieczyszczeń i kurzu, który osiada na futrze podczas codziennego funkcjonowania, to jedna strona medalu. Ale wspominane już brodawki językowe, podczas codziennej higieny, funkcjonują jako zgrzebło, wyczesujące martwe, słabe włosy, utrzymując futro w nienagannym stanie.

O tym, jak pomóc kotu w utrzymaniu odpowiedniej higieny dowiesz się z poniższego filmu:

Język kota i regulowanie temperatury ciała

Pieczołowicie się wylizując, koty, za sprawą swojego języka, dbają również o utrzymanie właściwej temperatury ciała. Ponieważ ilość gruczołów potowych, dzięki którym utrzymywana jest optymalna ciepłota ciała, u kotów jest niewielka, a gruczoły te zlokalizowane są jedynie na spodniej powierzchni łap, w upalne dni termoregulacja może być utrudniona. Koty, rozprowadzając ślinę po futrze, moczą je, zwiększając w ten sposób znacznie powierzchnie parowania ciała. Wpływa to na tempo utraty nadmiaru ciepła. Oczywistym jest też, że ziajanie, które częściej obserwowane jest u psów, niż u kotów, także pozwala na pozbycie się nadmiaru ciepła z organizmu.

Kocia mama myje swoją pociechę językiem

Koty są niesamowicie wygimnastykowane i zdolne do zwinięcia się w tzw. „chińskie osiem”. Mimo to, znajdują na ciele kota takie miejsca, które są niedostępne dla jego języka. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi drugi kot i jego język, który jest w stanie dotrzeć do nieosiągalnych miejsc. Wyrażenie zgody na taką zażyłość utrwala wzajemne relacje między dwoma osobnikami.

Zmiany na języku – co mogą sygnalizować?

Nie był bym sobą, gdybym nie wspomniał o kocim języku, jako cennej wskazówce diagnostycznej. Czasami, z pozoru błahe zmiany na języku pozwalają wysnuć informacje o zakażeniu kaliciwirusem lub podejrzewać ogólnoustrojowe problemy, na przykład przewlekłą mocznicę, która może powodować powstawanie nadżerek na jego powierzchni. Bywa, że zmiany na języku są w stanie ujawnić nawet rozwijającą się chorobę nowotworową.

Jak widać, koci język pełni znacznie więcej funkcji niż można by było na początku podejrzewać. Gwarantuje on pobieranie pokarmu i przyjmowanie płynów, pozwala zachować właściwą higienę, a także wzmocnić relacje między osobnikami w grupie. Jeśli dołożymy do tego płynące z obserwacji języka informacje dla lekarza weterynarii, to swobodnie można stwierdzić, że koci język, po prostu, pozwala kotom przeżyć.

Dowiedz się, jak znaleźć „wspólny język” z kotem – przeczytaj artykuł o komunikacji pomiędzy opiekunem a kotem

1237

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij