Jamnik – wielki myśliwy na krótkich łapach

Psy jamniki to jedne z popularniejszych czworonogów. Czy mały rozmiar jest tożsamy z małymi wymaganiami? Co należy wiedzieć, by umiejętnie opiekować się jamnikiem i sprawić, by nasz podopieczny cieszył się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną?

Rasa ta, jak podaje Związek Kynologiczny w Polsce, pochodzi z Niemiec. Najstarszy Klub Jamnika to Duetsche teckelklub e.V, który został założony w 1888 roku. Według jednych źródeł jamniki pochodzą od psów gończych pracujących zarówno na powierzchni ziemi, jak  i pod nią. Według innych danych, jest to krzyżówka niskiej odmiany bruno du Jura z pinczerem. Różne wersje owłosienia otrzymano, krzyżując krótkowłosego jamnika z angielskimi i niemieckimi spanielami, sznaucerami, dandie dinmont terierami oraz terierami szkockimi.

Jamnik miniaturka i jamnik króliczy

Krzyżówki te spowodowały, że obecnie hodowane są trzy odmiany wielkości: standard, miniaturowy oraz króliczy, a także trzy warianty włosa: krótkowłosy, długowłosy i szorstkowłosy. W klasyfikacji FCI psy tej rasy należą do Grupy IV (jamniki) i wymagają próby pracy. Jamniki to niewielkie psy, które w zależności od odmiany, powinny odpowiednio ważyć:

 • standard – poniżej 9 kg,
 • miniatura – mniej niż 4 kg,
 • jamnik króliczy – poniżej 3,5 kg.

Mimo że psy te słyną ze swoich krótkich kończyn, to wzorzec rasy nie precyzuje, jaki wzrost jest uznany za prawidłowy.

Charakter jamnika

A jaki jest jamnik pod względem charakteru i użytkowości? Jest przede wszystkim bardzo wszechstronnym psem myśliwskim i to przez duże „M”. Sprawdza się jako pies tropiący i gończy, ale chyba najczęściej wykorzystywany jest jako norowiec. Jamnik, mimo swoich niewielkich rozmiarów, od zawsze przeznaczony był do polowania, m.in. na lisy, borsuki i wydry. Z natury jamniki są wesołe, inteligentne, towarzyskie oraz bardzo odważne. Jednak bywają też zaborcze, wykazują bowiem dużą tendencję do pilnowania zasobów. Jak podaje wzorzec rasy, jamniki to psy odważne, ale pozbawione agresji.

Jamnik, czyli pies do towarzystwa?

Niestety obecnie dość często spotyka się osobniki przejawiające zachowania agresywne i to zarówno w stosunku do innych psów, jak i obcych ludzi. Fakt ten jest spowodowany błędnym postrzeganiem tej rasy. Jamniki od kilkunastu lat są traktowane jako „pieski ozdobne”, dlatego też opiekunowie nie zapewniają im wymaganej ilości ruchu i aktywności dostosowanej do ich przeznaczenia. Z tego też powodu psy jamniki często borykają się nie tylko z problemami behawioralnymi, ale również zdrowotnymi.

Aktywność fizyczna to podstawa!

Dość często agresja czy inne problemy z zachowaniem (nadmierna szczekliwość, włóczęgostwo, niszczenie sprzętów domowych) związane są z brakiem zaspakajania podstawowych potrzeb tej aktywnej rasy. Przysłowiowy spacer dookoła bloku to za mało. Jamniki muszą mieć zapewnione kilka aktywnych spacerów, na których będą mogły prezentować naturalne zachowania, które wchodzą w skład tzw. zabaw łowieckich:

 • pogoń,
 • aportowanie,
 • tropienie,
 • eksplorowanie terenu.

Wbrew pozorom, psy tej rasy sprawdzą się świetnie jako towarzysze wspólnych wycieczek (tzw. dogtrekking rekreacyjny). Oczywiście musimy mieć na uwadze ich ograniczenia fizyczne, a szczególnie długość kończyn i dość długi korpus.

miniaturowych ras

Sprawdź, jak karmić psy małych i miniaturowych ras.

Pies jamnik i nadwaga

Jeżeli chodzi o kwestie zdrowotne, spora część współczesnych jamników cierpi z powodu nadwagi. Problem ten jest dodatkowo potęgowany ich dużą „żarłocznością”. Wiele lat temu wśród opiekunów jamników krążył dowcip, że jamnik to jedyny pies, który jest w stanie przeżyć zjedzenie gazety czy kamienia i jeszcze zamienić to w tłuszcz. To tylko żart z lat 80., ale tak naprawdę wiele mówi o apetycie przedstawicieli tej rasy. Jeżeli połączymy małą ilość ruchu, dużą żarłoczność i błędy żywieniowe, otrzymamy „grubego” i nieszczęśliwego wielkiego myśliwego.

Kłopotliwe zachowanie psa

Kolokwialnie mówiąc, jeżeli jamnikowi zapewnimy właściwe aktywności oraz podstawowe szkolenie, otrzymamy psa prawie bezproblemowego. Jest tylko kilka „ale”. Jamniki to psy bardzo inteligentne i na swój psi sposób potrafią bardzo skutecznie manipulować opiekunami. Jeśli nie wyznaczymy jasnych granic i nie zapewnimy właściwego szkolenia, te inteligentne psy szybko nauczą się, jak tę sytuację wykorzystać na swój sposób. Musimy pamiętać, że inteligencja nie polega tylko na szybkim przyswajaniu dobrych rzeczy, ale również tych niewłaściwych, których wolelibyśmy uniknąć. Wśród nich wymienić należy zwłaszcza:

 • żebranie przy stole,
 • ignorowanie komend,
 • pilnowanie miski,
 • czuwanie przy zabawkach, a nawet łóżku opiekuna i „obrona” ich przed intruzem.

Miniaturowy pies myśliwski

Kolejna ważna kwestia to niezmiernie silny instynkt łowiecki. W jego pohamowaniu często nie pomaga nawet przekierowanie go na inne aktywności, takie jak psie sporty. Jamnik wróci po ciężkim treningu (np. tropienia), a jeśli będzie miał możliwość, i tak zapoluje na kurę czy kota sąsiadów.

Dlatego niezmiernie istotna jest właściwa socjalizacja i zapoznawanie psa od najmłodszych lat ze zwierzętami różnych gatunków. Proces ten sprawi, że jamnik będzie postrzegał inne zwierzęta jako kompanów do wspólnej zabawy, a nie zdobycz, na którą można zapolować. Jednak przy tak doskonałym myśliwym zawsze musimy pamiętać, że niektóre zachowania są instynktowne i nasz pies nie zawsze będzie nad nimi panował.

 Sucha karma dla psa Royal Canin Dachshund Teckel Jamnik AdultMokra karma dla psa Royal Canin Dachshund Bassotto Jamnik Sucha karma dla psa Royal Canin Dachshund Teckel Jamnik Junior

Wielki mały pies

W wielkim skrócie, jamnik to krótkonożny, uczuciowy i mocno przywiązany do opiekuna pies. Jest to wyjątkowo inteligentny myśliwy, który z pewnością zdobędzie i Twoje serce, jeżeli tylko zechcesz poznać tę rasę bliżej 🙂

3655

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij