Jakie zabawki są niebezpieczne dla psów i kotów?

Nie wszystkie zabawki i akcesoria dla zwierząt są bezpieczne. Chodzi nie tylko o te dostępne w sklepach, ale i różnego typu gadżety „domowej roboty”. Małe piłki, pluszowe zabawki, futrzane zwierzątka mogą być potencjalnym zagrożeniem zdrowia lub nawet życia Twojego czworonoga. Podpowiadamy, których akcesoriów się wystrzegać i na co zwrócić uwagę, kupując zabawkę dla psa czy kota.

Wydawać by się mogło, że większość gadżetów dla zwierząt to idealny sposób na spędzenie czasu z czworonogiem. Sklepy stacjonarne i te działające online mają bardzo szeroką ofertę akcesoriów do zabawy. W Internecie można znaleźć również wiele instrukcji tworzenia najróżniejszych zabawek dla zwierząt.

Niestety, niektóre z tych rzeczy mogą być niebezpieczne dla czworonoga. Nawet używane pod okiem opiekuna, mogą zagrozić kotu albo psu. Mowa m.in. o małych piłeczkach czy wypchanych misiach. Istotne są również materiały, z których produkuje się takie gadżety. Wiele z nich może zawierać toksyczne, trujące substancje. Prezentujemy przykłady akcesoriów, których powinien się wystrzegać każdy odpowiedzialny opiekun.

Jeśli chcesz poznać najlepsze zabawy i zabawki dla psów, przeczytaj ten artykuł.

Małe kulki, piłeczki

Złym pomysłem jest kupowanie jako zabawki dla kota i psa małych piłeczek, plastikowych kulek czy np. gumowych „jeżyków”. Każdy gadżet, który może być w całości połknięty przez czworonoga, jest dla niego potencjalnym zagrożeniem. Zwierzęta podczas zabawy gryzą, podrzucają i często przenoszą akcesoria w pyszczku.

W takim momencie bardzo łatwo nawet o przypadkowe połknięcie całości lub części zabawki. Jeśli zwierzę samo nie zwymiotuje gadżetu i nie uda się u niego wywołać wymiotów, może być konieczna interwencja chirurga. Równie prawdopodobne jest zadławienie się Twojego psa albo kota. Idealną zabawką dla psa będzie np. szarpak, który możesz zrobić samodzielnie! Przeczytaj więcej o tym gadżecie.

Futrzane i pluszowe zwierzątka

 Równie niebezpieczne dla czworonogów są akcesoria, które można łatwo rozerwać albo wypruć z nich nitki. Chodzi o wszelkiego typu myszki, misie, poduszki wypełnione sztucznymi materiałami. Tego typu zabawki dla psa lub kota mogą zostać łatwo pogryzione przez zwierzę, a ich zawartość zjedzona.

Są one szczególnie niebezpieczne dla szczeniąt oraz kociąt, które mają tendencję do zjadania rzeczy niejadalnych. U dorosłych zwierząt do połknięcia dochodzi zwykle przypadkiem. Dlatego kupując taką zabawkę, należy wybrać tę przeznaczoną dla zwierząt. Będzie posiadała mocniejsze szwy i wypełnienie z nieszkodliwych materiałów. Jednak nawet taki gadżet po uszkodzeniu, np. rozpruciu, należy wyrzucić.

zabawki dla psów i kotów

Toksyczne zabawki

Wiele akcesoriów dla czworonogów jest produkowana w Chinach. Z tego powodu nie zawsze spełniają one europejskie normy bezpieczeństwa. Głośno było o przypadkach zabawek dla zwierząt, które zawierały duże ilości metali ciężkich czy toksyn. Mowa o ołowiu, arszeniku, bromie, chlorze. Długi kontakt z tego typu substancjami może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Są to np.: zachorowanie zwierzęcia na nowotwór, uszkodzenie wątroby, a u kociąt i szczeniąt – upośledzenie rozwoju psychicznego i fizycznego. Gumowe zabawki mogą zawierać ftalany i bisfenol A, które zaburzają gospodarkę hormonalną.

Zwierzęta mają ciągły i bezpośredni kontakt z zabawkami – gryzą je, liżą, żują. Przez to substancje toksyczne łatwo wnikają do ich organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby ich skład był bezpieczny. Aby uniknąć zatruć albo innych problemów, należy szukać gadżetów posiadających odpowiednie atesty.

Źle wykonane wędki dla kota

Większość mruczących zwierząt uwielbia wędki. Taki przedmiot jest atrakcyjny, ponieważ zaspokaja u kota naturalną potrzebę polowania. Jednak niektóre zabawki tego typu mogą być niebezpieczne, jeśli nie są odpowiednio przygotowane.

Wędki często są wyposażone w piórka albo kolorowe, szeleszczące paski z folii aluminiowej. Jeżeli te elementy nie są solidnie przymocowane, mogą zostać łatwo wyszarpane przez zwierzę, a potem połknięte. Konsekwencją może być niedrożność jelit kota lub urazy wewnętrzne. Wybierając wędkę dla czworonoga, należy dokładnie sprawdzić, czy jej fragmenty wytrzymają podczas zabaw.

Plastikowe reklamówki, folia bąbelkowa

W Internecie opiekunowie czworonogów często dzielą się pomysłami na zabawy dla zwierząt. Jedną z nich jest udostępnienie psu lub kotu reklamówki/folii bąbelkowej. Niestety jest to bardzo zła rada. Koty i psy uwielbiają się bawić plastikowymi torbami, ale nie powinno się na to pozwalać.

Tego typu „zabawka” może zostać pogryziona i połknięta przez Twoje zwierzę. W przypadku kotów albo małych psów może nawet dojść do uduszenia czworonoga plastikową reklamówką.

Przy wyborze jakichkolwiek akcesoriów dla Twojego zwierzęcia, kieruj się zdrowym rozsądkiem i dokładnie sprawdź rzecz, którą planujesz kupić. Podczas zabawy zawsze obserwuj czworonoga. Dobrą podpowiedzią może być zasada „nie dawaj psu i kotu niczego, czego nie dałbyś dziecku”. Zwierzę, podobnie jak dziecko, nie potrafi ocenić zagrożenia i konsekwencji ryzykownych zachowań. To zadanie spoczywa na opiekunie, który musi dbać o bezpieczeństwo swojego czworonożnego przyjaciela.

1241

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij