Jak zrobić zabawkę dla kota?

Każdy właściciel kota wie, jak ważna w życiu zwierzęcia jest zabawa. Wbrew pozorom, nie tylko młode koty lubią się bawić. Także starsze zwierzęta potrzebują rozrywki. Niestety nie zawsze mamy możliwość, by poświęcać pupilowi uwagę. Właśnie dlatego konieczne jest wyposażenie się w zabawki dla kota, którymi zwierzę będzie się mogło bawić nawet w samotności.

Nie chodzi oczywiście o to, by decydując się kota, wykupić cały asortyment sklepu zoologicznego. Często wystarczy odrobina wyobraźni i manualnych umiejętności, by w szybki i łatwy sposób samodzielnie wykonać zabawkę dla kota. Takie rozwiązanie to przede wszystkim duża oszczędność. Jak wiadomo, zwierzęta – podobnie jak dzieci – mają tendencję do wręcz natychmiastowego niszczenia swoich zabawek. Jeśli nie wydamy na nie zbyt dużo pieniędzy, nie będzie nam szkoda ich szybko wyrzucić, co niestety będzie konieczne. W przeciwnym razie, uszkodzona zabawka może zagrozić zdrowiu naszego czworonoga.

Własnoręcznie zrobione zabawki dla kota

Każdy kot potrzebuje rozrywki. Najlepiej, by posiadał towarzystwo w postaci drugiego czworonoga. Jeśli jednak nie jest to możliwe, a my nie jesteśmy w stanie poświęcić mu całego swojego czasu, powinniśmy zainwestować w zabawki dla kotów bądź zrobić je samodzielnie. Jak zrobić zabawkę dla kota? Przede wszystkim powinniśmy dopasować ją do preferencji naszego czworonoga.

Są koty, które najbardziej uwielbiają gonić za zdobyczą i przynosić aport. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się rozmaite piłeczki. Jeśli kot jest urodzonym łowcą i skoczkiem, z pewnością spodobają mu się kocie wędki. Wykorzystując kartony i różnego rodzaju pudełka, możemy stworzyć prawdziwy koci (małpi) gaj. Przy dozie kreatywności, będziemy w stanie małym kosztem odtworzyć zabawki interaktywne dla kotów, jakie dostępne są w sklepach zoologicznych. Zapewnią one kotu nie tylko zabawę, ale skutecznie rozwiną jego różne umiejętności.

Zabawki dla kota to nie wszystko. Przeczytaj nasz artykuł o kociej wyprawce i sprawdź, jak przygotować się na przybycie kota.

Zabawki dla kota – jak zrobić?

Jedną z popularniejszych zabawek dla kota jest tak zwana wędka. Najprościej mówiąc, jest to kawałek patyczka z zamontowanym sznurkiem bądź gumką, na których końcu znajduje się piórko, myszka itp. Zamiast kupować tego typu zabawkę w sklepie, możemy w bardzo łatwy sposób wykonać ją samodzielnie. Przede wszystkim powinniśmy przygotować podstawę wędki. W tej roli najlepiej sprawdzi się bambusowa witka – jest tania i naprawdę wytrzymała.

Wystarczy do jednego jej końca przywiązać sznurek lub wytrzymałą gumkę. Na drugim końcu sznurka bądź gumki zamontujmy małą maskotkę, piłeczkę, piórka, a nawet pocięte w paski kawałki szeleszczącego materiału. Ogranicza nas jedynie kreatywność i dbałość o zdrowie naszego podopiecznego. Unikajmy bowiem materiałów, które mogą być niebezpieczne dla naszego pupila. Jeśli wiemy, że kot ma skłonność do połykania znalezionych przedmiotów, zrezygnujmy ze wszystkiego, co może zostać przez niego rozgryzione, a następnie spożyte.

Pogoń za uciekającą zabawką

Wykorzystując podobną technikę co poprzednio, możemy stworzyć kilka innych zabawek, którymi kot będzie mógł się bawić samodzielnie. Wystarczy, że do wytrzymałego sznurka przymocujemy piłeczkę, maskotkę bądź przygotowany z wełny pompon, a następnie tak powstałą konstrukcję zawiesimy w miejscu, do którego kot będzie miał utrudniony dostęp. To sprawi, że będzie musiał się natrudzić, by upolować przymocowaną do sznurka zabawkę.

Takie łowy z pewnością zmęczą kota, który po tym wysiłku, będzie potrzebował intensywnej drzemki. Pamiętajmy jednak, by zadbać o poczucie satysfakcji kota. Tego typu zabawa to nie wszystko. Musimy bowiem pozwolić kotu na dotarcie do zdobyczy. Najlepiej więc w końcu obniżyć bądź zupełnie odczepić zabawkę, by czworonóg mógł ją „upolować”. Łowy zakończone sukcesem z pewnością poprawią samopoczucie zwierzaka.

Kartonowe zabawki dla kota

Nie od dziś wiadomo, że koty uwielbiają kartonowe pudełko. Dlatego też starajmy się nie wyrzucać tego typu opakowań. W tym przypadku nie musimy się wysilać. Nasz mruczek doceni nawet najzwyklejszy karton. Jeśli chcemy jednak przygotować coś specjalnego, wystarczy skleić kilka większych kartonów i wyciąć w nich odpowiedniej wielkości otwory. W ten sposób stworzymy swego rodzaju małpi gaj. Kot będzie mógł pokonywać różne piętra konstrukcji, chować w niej swoje „skarby” bądź odpoczywać.

Koty kochają tunele. Dlatego, jeśli posiadamy kilka kartonów po butach, sklejmy je ze sobą, tworząc długą konstrukcję. Wytnijmy w nich otwory i oddajmy do użytku kota. Zwierzę będzie z pewnością zadowolone, mogąc przemierzać tego typu kartonowy rękaw. Oczywiście, o ile posiadamy bardziej rozwinięte umiejętności manualne i plastyczne, możemy się postarać o dodatkowe ozdobienie konstrukcji.

Domowe zabawki interaktywne dla kotów

Wykorzystując kartonowe pudełka czy rolki po papierze bądź ręczniku toaletowym, jesteśmy w stanie stworzyć zabawki edukacyjne dla kota. Wystarczy skleić ze sobą kilkanaście papierowych rolek, na przykład tak, by przypominały kształtem piramidę. Następnie ułożyć je pionowo na podłodze i wsypać do niektórych z nich ulubioną karmę kota. Zwierzę będzie musiało znaleźć odpowiednią rolkę, a następnie właściwie manewrować łapką, by wyciągnąć smakołyk.

Zabawki dla kota wykonane własnoręcznie - jak zrobić zabawkę dla kota?

Podobnie możemy wykorzystać chociażby opakowania po pizzy. Wytnijmy w nich okrągłe otwory, a następnie umieśćmy w środku ulubioną piłeczkę, myszkę kota bądź karmę. Obserwujmy, jak zwierzę stara się dosięgnąć i wyciągnąć z pudełka swoją zdobycz. W tym przypadku mamy nieograniczone możliwości. Tego typu zabawki interaktywne i tak zwane kule smakule możemy wykonywać samodzielnie. Stanowią one doskonałą rozrywkę dla kota, zwłaszcza że łączą w sobie elementy nauki i zabawy. Kot musi bowiem właściwie się zachować, by uzyskać dostęp do, przykładowo, pożywienia.

Zadbaj o bezpieczeństwo kota!

Pamiętaj, by każda zabawka – zarówno ta przygotowana własnoręcznie, jak i zakupiona w sklepie, była bezpieczna dla zwierzaka. W jaki sposób sprawdzić, czy przedmiot nie stanowi zagrożenia dla kota? Najprościej mówiąc, nie powinniśmy dawać kotu niczego, czego nie dalibyśmy dziecku.

Zanim sprezentujemy kotu zabawkę, sprawdźmy, czy jej elementy są ze sobą dobrze powiązane i nie ma ryzyka, że kot się nimi zadławi. Przy tworzeniu zabawek dla kota nie używajmy produktów, które mogą być niebezpieczne dla czworonoga. Co więcej, stale kontrolujmy stan zabawek. Kot z wielką radością będzie się bawił kulą ze zmiętego papieru. Jeśli ta jednak zacznie się już rozpadać bądź będzie sukcesywnie „zjadana” przez kota, powinniśmy się jej pozbyć.

Często przy produkcji zabawek wykorzystywana jest kocimiętka. Czym jest i na czym polega jej fenomen? Więcej na ten temat w naszym wcześniejszym artykul

4069

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij