Jak zrobić matę węchową dla psa? Poradnik DIY w 4 krokach

Zabawy angażujące różne zmysły będą ciekawą alternatywą dla tradycyjnych spacerów i zabawie na świeżym powietrzu. Jeśli chcesz, aby czworonóg długo się nie znudził, a przy tym rozwijał swoje umiejętności, spraw mu matę węchową. O tym, czym jest mata węchowa i jak działa, opowiemy w tekście. Podpowiemy także, jak samodzielnie zrobić matę węchową dla psa.

Mata węchowa to bardzo przydatny gadżet. Angażuje psa zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Szczególna konstrukcja maty sprawia, że pies musi się zaangażować w zabawę, aby otrzymać nagrodę. Zabawy węchowe pomagają zwierzęciu pozytywnie się zmęczyć, redukują nadmiar stresu i pozwalają wydłużyć przerwy między posiłkami.

Dlaczego węch?

Węch to jeden z najważniejszych zmysłów. Merdające czworonogi posiadają ponad 200 milionów receptorów węchowych, ludzie natomiast ok: 5 milionów. Mózg psa jest lepiej rozwinięty pod kątem rozpoznawania zapachów, dzięki czemu psy odczuwają je intensywniej.

Psy do funkcji węchowych używają aż połowę możliwości swojego mózgu, ludzie natomiast niecałe 13%. Również psi nos jest zbudowany inaczej, niż ludzki. Zwierzęta te, na przykład, dużo łatwiej są w stanie określić kierunek, z którego dochodzą zapachy. Wszystko dzięki możliwości poruszania nozdrzami równocześnie i niezależnie. Dzięki tym cechom zachęcenia psa do aktywności węchowej przynosi czworonogowi wiele korzyści. Dowiedz się, jak trenować psi węch.

Zalety korzystania z mat węchowych

Każdy opiekun psa wie, że musi zapewnić swojemu zwierzęciu codzienną dawkę ruchu i zabawy. Długie spacery, bieganie czy bikejoring, to tylko kilka ze sposobów na spędzanie czasu z czworonogiem. Jednak oprócz aktywności angażujących psa fizycznie, można także stymulować jego umysł.

Odpowiednio stworzona i zaaranżowana mata może angażować psa na długie godziny. Mata węchowa dla psa działa stymulująco na mózg czworonoga – to także bardzo dobry sposób na spożytkowanie energii, nauczenie psa cierpliwości i samodzielnej pracy. Tego typu akcesoria pomagają również w zacieśnianiu więzi między opiekunem, a jego zwierzęciem. Budują także zaufanie i pozytywne skojarzenia.

Infografika jak zrobić matę węchową dla psa

Maty węchowe od Royal Canin

Współpracownicy Royal Canin oraz ich rodziny podczas Pikniku Rodzinnego przygotowali 120 mat węchowych dla psów. Projekt ten był elementem programu wolontaryjnego, a przygotowane maty trafiły do schronisk, które wspiera Royal Canin. Akcesoria zostały stworzone jako wyprawka, z myślą o adoptowanych czworonogach i ich nowych opiekunach.

Mata węchowa dla psa

Oprócz mat węchowych, przekazane zostały także eko-legowiska, stworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Przy tworzeniu legowisk wzięto pod uwagę to, aby były odporne na zniszczenia i łatwe w utrzymaniu w czystości. Dodatkowo akcesoria w zimie izolują od chłodnego podłoża, a w lecie nie nagrzewają się zbyt szybko.

Jak dbać o matę węchową?

  1. Gdy nie korzystasz z maty, schowaj ją. Niech stanowi wyzwanie i nagrodę.
  2. Matę należy prać ręcznie, przy użyciu delikatnych detergentów. Częstotliwość prania zależy od tego, jaki rodzaj przysmaków w niej ukrywasz i jak szybko mata węchowa się brudzi.

Mata węchowa dla psa – zabawa i nauka

Mata węchowa to gadżet, który łączy przyjemne z pożytecznym, czyli zabawę i naukę. Nie służy tylko do spożytkowania nadmiaru energii zwierzęcia. To także okazja dla czworonoga do pracy umysłowej i stymulacji odruchu węchowego. Ponadto używanie maty wspomaga budowanie relacji między zwierzęciem, a jego opiekunem.

Biorąc pod uwagę to, że możesz ją zrobić sam w domu, to co jeszcze sprawia, że Twój pies nie ma swojej maty węchowej?

Royal Canin Calm

3793

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij