Jak zapobiegać kontuzjom u psów trenujących agility?

Psi sport przynosi wiele zdrowotnych korzyści. Dogtrekking, agility czy psie zaprzęgi to doskonały sposób na zachowanie dobrej kondycji psa. Niestety może się z nimi wiązać także ryzyko kontuzji.

Należy pamiętać, że tylko właściwie przeprowadzony trening psa jest zdrowy dla naszego pupila. Zarówno sport psa, jak i człowieka, musi odbywać się we właściwy sposób i pod kontrolą. W przeciwnym razie, wykonywany nieprawidłowo, może skutkować licznymi kontuzjami. Jak im zapobiegać? Co robić, by trening psa był dla niego w pełni bezpieczny?

Trening psa, a ryzyko kontuzji

Twój pies uprawia bieg klasyczny, szybki i intensywny w ramach treningu agility, bardzo długi i w stałym tempie, czyli dogtrekking czy też ekstremalnie długi i stały, jak w przypadku psów biorących udział w psich zaprzęgach? Niezależnie od typu sportu, kluczowe znaczenie dla zdrowia łap i stawów twojego psa ma nawierzchnia, na której odbywa się aktywność. Nierówne albo pochyłe podłoże jest najczęstszą przyczyną kontuzji wśród psów aktywnych.

  • Agility

Najczęstszymi urazami wśród psów trenujących agility, zwłaszcza psów ras dużych i olbrzymich, są kontuzje więzadeł stawu kolanowego (krzyżowego i więzadeł pobocznych). Zwykle są konsekwencją zbyt gwałtownie wykonanych zwrotów w trakcie biegu rozpoczętego bez odpowiedniej rozgrzewki.

  • Psie zaprzęgi

Psy zaprzęgowe zmagają się zwykle z otarciami łap i wyłamaniami pazurów. Zdarzają się także wypadki ekstremalne, takie jak naderwanie mięśni, zwichnięcia i nadwichnięcia stawów, a nawet uszkodzenie splotu barkowego w trakcie przewrotki.

  • Dogtrekking

Psi sport w postaci wyjątkowo długich biegów i spacerów potrafi narazić czworonoga na podobne kontuzje, co powyżej.

Czy wiesz, jak pracuje organizm psa podczas wysiłku?

Jak zapobiegać kontuzjom podczas treningów psa?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów u czworonoga należy zadbać o kilka istotnych elementów. Żaden psi sport nie może się obyć bez:

  • prawidłowej rozgrzewki przed treningiem,
  • odpowiedniego nawodnienia w trakcie aktywności,
  • wypoczynku niezbędnego do regeneracji mięśni po zakończeniu ćwiczeń,
  • profilaktyki chorób stawów.

Jak przeprowadzić rozgrzewkę, by każdy psi trening był bezpieczny?

Najważniejsze jest prawidłowe rozluźnienie więzadeł. Rozgrzewka powinna składać się z kilku etapów trwających od 2 do 3 minut:

  • krótkiego marszu w umiarkowanym tempie,
  • kłusu i galopu,
  • ćwiczeń typu „siad”, „waruj” i „obrót”,

Jak postępować po treningu psa?

Należy pamiętać, że rozgrzane mięśnie są bardziej elastyczne, co znacznie redukuje ryzyko urazu. Po intensywnych ćwiczeniach zalecany jest natomiast masaż relaksacyjny. Działa on detoksykująco i zapobiega występowaniu zespołu opóźnionego bólu mięśniowego, czyli tak zwanych „zakwasów”.

Czas na sport psa i odpoczynek

Równie duże znaczenie ma odpowiednio długi wypoczynek, który jest potrzebny naszemu ulubieńcowi do regeneracji mięśni. Czas relaksu jest kwestią indywidualną i zależy od wieku psa oraz jego ogólnej kondycji. Najlepiej uważnie obserwować zachowanie swojego pupila. Jeśli stwierdzimy u niego objawy przetrenowania (trudności w koncentracji, apatię, bezsenność, bolesność mięśni, utratę apetytu, spadek wagi czy przygnębienie) powinniśmy wstrzymać treningi na co najmniej jeden dzień. Ten czas jest konieczny na uzupełnienie rezerw glikogenu w organizmie (proces ten może trwać nawet do 20 godzin). Jest to kluczowy warunek powrotu psa do formy.

Profilaktyka schorzeń stawów u psa

To właśnie stawy są najbardziej narażone na urazy wśród psów uprawiających sporty. W ich przypadku nieocenionym wsparciem będzie specjalistyczna karma przeznaczona dla psów aktywnych. Karmy Royal Canin zawierają glukozaminę, siarczan chondroityny oraz kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA/DHA), które pomagają zachować odpowiednie nawodnienie macierzy chrząstki i działają przeciwzapalnie. Odpowiednie żywienie psów aktywnych jest nieocenione w przypadku profilaktyki wszelkiego rodzaju kontuzji.

Kontuzje u psów

Czy wiesz, jak karmić psa trenującego agility?

446

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij