Jak wytresować kota? Czy to w ogóle możliwe? cz. 1.

Koty uważane są za zwierzęta niezależne, mało wymagające, a co za tym idzie: nie poddające się szkoleniu. Nie jest to jednak prawdą. Kotom trzeba poświęcić tyle samo czasu co psom, ale inaczej ten czas zorganizować.

Z kotami nie trzeba wychodzić na spacer czy socjalizować ich z innymi zwierzętami. Kontakty z nimi są krótkie, ale częste, zazwyczaj inicjowane przez czworonogi i przez nie też kończone. Czy można więc szkolić koty? Oczywiście, że tak! Podobnie zresztą jak konie, a nawet kury czy szczury. Wszystkie zwierzęta można szkolić – kluczem do sukcesu jest odpowiednia motywacja.

Czy warto szkolić koty? Zdecydowanie tak. Oto kilka powodów:

1. Nauka nowych umiejętności jest świetną zabawą

Koty – szczególnie te niewychodzące – mogą nudzić się, przebywając cały czas w domu. Zorganizowanie im czasu i nauczenie kilku komend oraz sztuczek poprawi ich nastrój. Może to być np. nauka wskakiwania do pudełka na komendę, przeskakiwanie przez przeszkodę czy przynoszenie aportów. Z mruczkiem można nawet ćwiczyć kocie agility.

Warto również trenować z kotem podstawowe komendy np. siad czy targetowanie dłoni (czyli dotknięcie nosem otwartej dłoni opiekuna) i wykorzystywać to przy karmieniu zwierzaka. W ten sposób będzie on musiał „zapracować” na jedzenie – nie otrzyma go za darmo z miski.

Koty mogą też zdobywać jedzenie ukryte pod plastikowymi talerzykami. Jest to bardzo ważne, gdyż kot w naturalnym środowisku musi upolować swój obiad. W mieszkaniu rozleniwia się, dużo je, przez co jego aktywność fizyczna zmniejsza się i tyje. Dowiedz się więcej o nadwadze i otyłości u kota. 

Wspólna zabawa i trening pozwolą również zacieśnić więź opiekuna z kotem.

2. Trening to sposób na wychowanie kota

Bardzo często opiekunowie mają problem z wykonywaniem czynności pielęgnacyjnych przy kocie, które są niezbędne, ale dla pupila niekoniecznie przyjemne. Należą do nich głównie:

  • obcięcie pazurów,
  • włożenie do transportera,
  • podanie tabletek do pyszczka,
  • czyszczenie zębów,
  • trzymanie na rękach kota,
  • zdejmowanie zwierzęcia z wysokości.

W takich sytuacjach siłowe rozwiązania kończą się zazwyczaj podrapaniami, pogryzieniami i dużym stresem zarówno dla kota, jak i opiekuna.

Jak tego uniknąć? Nauczmy kota wcześniej takich rzeczy, jak wchodzenie do transportera na komendę. Podnośmy zwierzę w taki sposób, aby kojarzyło tę czynność z czymś przyjemnym i nie stawiało oporu.

Dzięki temu również wizyty w gabinetach weterynaryjnych przestaną być problemem. Łatwiej też poradzimy sobie z kotem, gdy zachoruje i będzie musiał dostawać leki. Zachowania wyuczone w spokojnych warunkach będą łatwiejsze do wykonania w nagłej sytuacji, gdyż kot będzie miał z nimi pozytywne skojarzenia.

Dodatkowo szkolenie pozwala na wprowadzenie jasnych zasad panujących w domu, np. zakazu wskakiwania na blat kuchenny. Trzeba jednak pamiętać, że kot pozostanie kotem i nie można spodziewać się, że przestanie zachowywać się typowo dla swojego gatunku. Koty po prostu lubią wszędzie węszyć i są wyjątkowo uparte w dążeniu do celu.

3. Szkolenie kota pozwala na nowe formy aktywności

Coraz częściej opiekunowie decydują się również na spacery z kotami. Wymaga to przede wszystkim cierpliwości. Zwierzę musi się przyzwyczaić do zakładania szelek i chodzenia na smyczy – to też forma treningu.

Akceptacja przedmiotów na ciele jest bardzo ważna w kontekście ubranek pooperacyjnych, kołnierzy czy opatrunków. Założenie kołnierza to dla kota ogromny stres – wie o tym każdy opiekun, który musiał to zrobić swojemu pupilowi ze względów zdrowotnych.

4. Więcej kotów w domu? Będzie im łatwiej

Przy kilku kotach mieszkających pod jednym dachem często dochodzi do starć. Jasne reguły i wprowadzenie rytuałów ułatwiają kotom komunikację i pomaga radzić sobie w każdej sytuacji.

Koty poznają się obserwując trening pozostałych kotów z bezpiecznej odległości. Zwierzęta motywowane do wysiłku umysłowego są bardziej zrównoważone i łatwiej radzą sobie z emocjami.

5. Trening kota poprawia komfort jego życia

Wykonywanie różnych zadań powoduje, że kot dłużej zostaje aktywny umysłowo. Podobnie jak u ludzi stymulacja umysłowa jest bardzo ważna dla zdrowia i komfortu życia starszego zwierzęcia. Dlatego trening z kotem powinien stać się Waszym codziennym nawykiem.

Więcej o tym, jak wytresować kota przeczytasz w 2. części artykułu.

12938

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij