Jak wychować szczenię, czyli tresura i szkolenie psa

Musimy wiedzieć, że wszystko to, czego nasz podopieczny nauczy się we wczesnej fazie rozwoju, utrwali się w repertuarze jego przyszłych zachowań. Warto zatem poświęcić psu więcej czasu w tym okresie, aby w przyszłości uniknąć ewentualnych problemów ze sprawowaniem.

Szczenięta szybko się uczą, co wynika z wysokiej plastyczności ich układu nerwowego. Okres najintensywniejszego wzrostu mózgu przypada na pierwsze 6 do 8 miesięcy życia psa. Dlatego tak istotnym jest, byśmy to właśnie wtedy – w pierwszych miesiącach jego życia – rozpoczęli pracę nad jego wychowaniem. Jak powinno przebiegać szkolenie psów i na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Tresura psa – pierwsze kroki

Naukę powinniśmy rozpocząć już w momencie przybycia szczenięcia do domu. Bardzo ważne jest wprowadzenie jasnych reguł i przestrzeganie ich przez wszystkich domowników. Wiele problemów związanych z zachowaniem psa wynika bowiem z dawania mu sprzecznych komunikatów. Pozwalanie na coś jednego dnia i zakazywanie tej samej rzeczy nazajutrz, to typowy przykład takiej niekonsekwencji. Szczenię nie wie wówczas co mu wolno, a czego nie. Na wszelki wypadek próbuje więc wszystkiego. Ponadto, tego rodzaju sprzeczności powodują duży stres, zdezorientowanie i frustracje u szczeniaka. Zwierzę nie wiedząc, jakie zasady panują w domu, nie czuje się w nim bezpiecznie.

Pamiętajmy, że podstawą harmonijnej relacji z psem jest zaufanie, a wytyczenie wyraźnych granic sprzyja jego budowaniu. Czworonóg, który wie czego się po nas spodziewać, czuje się spokojniejszy i bezpieczniejszy, chętniej wykonuje polecenia i łatwo uczy się nowych zadań. Pomocne będą tu przede wszystkim cierpliwość, opanowanie i łagodna stanowczość.

Jak wychować szczeniaka?

Szkolenie psów należy rozpocząć od kilku podstawowych kwestii. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na:

 • zachowanie czystości w domu

Jest to jedna z pierwszych umiejętności, jaką będzie musiał nabyć nasz nowy podopieczny. Szczenięta nie mają bowiem pełnej kontroli nad swoimi potrzebami fizjologicznymi. Jak nauczyć psa czystości? Wcale nie musi być to skomplikowane. Wystarczy odrobina cierpliwości, częste i regularne wyprowadzanie (zwłaszcza po posiłkach, zabawie i przebudzeniu) oraz nagradzanie szczenięcia, gdy załatwi się w pożądanym miejscu.

 • pozostawanie w domu pod naszą nieobecność

Jako zwierzęta społeczne, psy nie są z natury przystosowane do wielogodzinnej samotności i bez odpowiedniego przygotowania źle ją znoszą. Niszczenie przedmiotów, ujadanie, wycie, brudzenie, a w skrajnych przypadkach nawet samookaleczenia, to najbardziej typowe skutki stresu związanego z przedłużającą się rozłąką czworonoga z opiekunem.

 • nauka dobrych manier

Z pewnością mamy wobec psa pewne oczekiwania i chcemy, aby zachowywał się tak, a nie inaczej w danej sytuacji. Zależy nam, by siedział spokojnie, kiedy wchodzą goście, nie gryzł naszych butów, nie podkradał jedzenia, nie ciągnął na smyczy czy wracał na zawołanie. Co ważne, to by nie pozwalać szczenięciu na coś, czego zabronilibyśmy psu dorosłemu. Jest to bardzo częsty błąd popełniany przez wielu właścicieli.

Szkolenie psów w przedszkolu dla czworonogów

Znakomitym uzupełnieniem pracy ze szczenięciem wykonywanej w domu jest udział w zajęciach psiego przedszkola. Zwykle przeznaczone są one dla zwierząt poniżej 4 miesiąca życia. Na kursach dla szczeniąt największy nacisk kładzie się na socjalizację oraz kształtowanie umiejętności nawiązywania prawidłowych kontaktów z różnymi ludźmi i innymi czworonogami. Z tego też powodu należy zwrócić uwagę czy i w jaki sposób dobierane są grupy oraz czy w zajęciach uczestniczą dorosłe, stabilne psy, od których maluchy będą miały okazję nauczyć się właściwej komunikacji i dobrych manier.

Psy uczą się poprzez zabawę. Udział w zajęciach z pewnością pomoże w ich prawidłowym wychowaniu. Właściciele szczeniąt powinni natomiast móc liczyć na zestaw przydatnych instrukcji i wskazówek od instruktora prowadzącego zajęcia dotyczących tego, jak komunikować się ze swoimi podopiecznymi i rozumieć ich potrzeby. Dokonując wyboru właściwej szkoły, należy kierować się różnorodnością warsztatów. Najlepsze szkoły oferują swoim klientom:

 • zajęcia praktyczne,
 • udział w wykładach tematycznych poświęconych m.in.: komunikacji psów, teorii uczenia się zwierząt czy pierwszej pomocy dla zwierząt,
 • udostępnianie materiałów edukacyjnych (w formie drukowanej lub elektronicznej),
 • udzielane na co dzień porady w zakresie pracy z czworonogiem.

Psie przedszkole i co dalej?

Kontynuacją rozpoczętego szkolenia psa może być kurs podstawowego posłuszeństwa. Jego program obejmuje zazwyczaj utrwalanie umiejętności i komend wprowadzonych na wcześniejszym etapie nauki oraz ćwiczenie nowych zachowań w coraz bardziej wymagających i trudnych dla zwierzęcia warunkach. Tresura psa przydatna będzie zwłaszcza w czasie, gdy nasze szczenię wejdzie w okres dojrzewania, czyli tzw. buntu.

Tresura i wychowanie psa

Pamiętajmy, że nauka w domu oraz w szkole powinna opierać się na metodach pozytywnego wzmocnienia. Ich istotą jest nagradzanie i chwalenie psa za zachowania, których od niego oczekujemy oraz ignorowanie tych, których nie akceptujemy. Pozytywnym wzmocnieniem, czyli nagrodą, może być wszystko to, co pies lubi i co może sprawić mu przyjemność w danym momencie:

 • smakołyk,
 • pochwała słowna,
 • pieszczota,
 • uwaga ze strony opiekuna,
 • wspólna zabawa,
 • spuszczenie ze smyczy,
 • umożliwienie kontaktu z innym czworonogiem.

Poszukujesz więcej informacji na temat wychowania psów? Sprawdź, na co szczepić psa i czym powinieneś kierować się przy wyborze karmy odpowiedniej dla szczenięcia.

19233

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij