Jak wybrać odpowiedni hotel dla psa?

Lato w pełni. Wyjeżdżasz na wakacje i tym razem nie możesz zabrać swojego czworonoga. Rodzina lub znajomi również nie mogą się nim zaopiekować. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą profesjonalne psie hotele. Jak wybrać taki hotel? Gdzie go szukać? Jakie powinien spełniać warunki? Na te i inne pytania odpowiadamy w tekście.

Planując wakacje, właściciele psów muszą wcześniej zdecydować, czy zabiorą ze sobą czworonożnego przyjaciela. Niestety, zwierzę nie zawsze może nam towarzyszyć. Wtedy pozostają dwa wyjścia. Pierwsze to poproszenie o pomoc rodziny, znajomych lub sąsiadów. Drugie, coraz bardziej popularne, to hotel dla psów.

Hotel dla psów – czy to dobre miejsce dla Twojego czworonoga?

Hotel dla psów to miejsce, w którym profesjonalni opiekunowie zajmą się Twoim czworonogiem na dłużej niż 24 h. Psie hotele są przystosowane do obecności większej ilości zwierząt: posiadają odpowiednie warunki, akcesoria, często oferują również opiekę weterynaryjną. Dlatego, jeśli nie wiesz gdzie zostawić psa w czasie urlopu, skorzystaj z usług psiego hotelu.

Wśród niektórych posiadaczy zwierząt panuje przekonanie, że umieszczanie psa w hotelu to złe, egoistyczne rozwiązanie. Czasami jednak nie da się postąpić inaczej, bo ograniczają nas możliwości logistyczne lub budżet. Jeżeli lecimy na wakacje samolotem, transport psa jest wręcz niewskazany!

Dodatkowo, dane Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami wskazują, że w czasie wakacji liczba porzucanych psów wzrasta średnio o 20-25%. Zatem, psie hotele powinny być nie tylko doceniane, ale również mocno promowane.

Gdzie szukać hotelu dla psów?

Najwygodniejszym rozwiązaniem dla Ciebie i dla Twojego czworonoga jest znalezienie hotelu blisko Waszego domu. Nie ukrywajmy, pobyt w obcym miejscu, trwający parę dni, może na początku stresować Twoje zwierzę. Dlatego lepiej nie potęgować negatywnych emocji długą podróżą do samego ośrodka.

W znalezieniu dobrego hotelu pomogą rekomendacje od osób, które już korzystały z jego usług. Dlatego, przed rozpoczęciem poszukiwań zorientuj się, czy rodzina lub znajomi nie powierzali już swojego czworonoga pod opiekę psiego hotelu. Może od razu znajdziesz odpowiednią placówkę lub będziesz wiedzieć, którego miejsca unikać. Na pewno dostaniesz też kilka wskazówek.

Jeżeli nie możesz uzyskać rekomendacji od znajomych, warto szukać pomocy w Internecie. Istnieją strony, które udostępniają bazy zweryfikowanych hoteli dla psów. Znajdziesz tam recenzje, informacje o każdym miejscu i np. zdjęcia ośrodka. Właściciele czworonogów wymieniają się też opiniami o hotelach dla psów w grupach na Facebooku czy na forach internetowych. Warto jednak mieć dystans do internetowych recenzji. Nie zastąpią one zdrowego rozsądku i dokładnego sprawdzenia hotelu.

Jak wybrać hotel dla psa?

Po znalezieniu jednego lub więcej hotelu cieszącego się dobrą opinią, sprawdź go osobiście. Dowiedz się także, jakie są kryteria doboru podopiecznych w hotelu. Niektóre placówki nie przyjmują np. ras uznawanych za agresywne czy niewykastrowanych zwierząt. W przypadku gdy Twój pies ma problemy behawioralne, pobyt w ośrodku musisz skonsultować ze specjalistą. Dowiedz się także, co robić, jeśli Twój pies jest agresywny.

Jeżeli nie ma przeciwwskazań do pobytu psa w hotelu, przyjedź z nim na krótką wizytę tydzień lub dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem. Oceń stan i wyposażenie placówki i porozmawiaj z opiekunem. Zapytaj o jego staż pracy, wykształcenie i dotychczasowe doświadczenia w opiece nad psami. Osoba o dobrych intencjach chętnie odpowie na tego typu pytania. Pamiętaj, że rzetelny hotel przed przyjęciem psa przeprowadza dokładny wywiad z właścicielem. Brak takiej rozmowy powinien Cię zaniepokoić.

Gdy pracownik i hotel nie wzbudzają podejrzeń, zostaw zwierzę w hotelu na klika godzin. Dzięki temu sprawdzisz, jak pies reaguje na nowe miejsce i czy chętnie do niego wróci. Już na tym etapie opowiedz opiekunowi, jakie zabawy lubi Twój czworonożny przyjaciel i co go uspokaja.

hotel dla psa - jak wybrać

O czym pamiętać przed oddaniem psa do hotelu?

Kiedy wybrałeś już psi hotel, musisz przekazać jego pracownikom wszystkie niezbędne informacje na temat zwierzęcia. Dobre hotele dla psów przed przyjęciem podopiecznego przeprowadzają dokładny wywiad, jednak w dniu wyjazdu warto powtórzyć najważniejsze rzeczy. Osoba, która będzie się zajmować czworonogiem,  musi wiedzieć o nim jak najwięcej. Stwórz hotelową „wyprawkę” dla psa – jeśli je wybrany typ karmy, spakuj ją. Zabierz również jego ulubioną zabawkę czy legowisko. Znajomy zapach zmniejszy ewentualny stres.

Sucha karma dla psa Royal Canin Dachshund Teckel Jamnik Adult Sucha karma dla psa Royal Canin Yorkshire Terrier Adult Sucha karma dla psa Royal Canin German Shepherd Owczarek Niemiecki Adult Sucha karma dla psa Royal Canin Labrador Retriever Adult

Opowiedz hotelowemu opiekunowi o nawykach żywieniowych Twojego czworonożnego przyjaciela oraz o jego ewentualnych chorobach. Bardzo ważne jest także poinformowanie, czy zwierzę ma jakieś  problemy behawioralne lub fobie. Przyda się tutaj krytyczne myślenie. Niektóre zachowania czworonoga, normalne dla Ciebie, mogą niepokoić obce osoby. Pamiętaj, dla hotelu ważny jest komfort psa. Dlatego im więcej pracownik wie o Twoim zwierzaku, tym lepiej dla wszystkich.

Rozłąka z psem na czas wakacji może być trudna dla Ciebie i Twojego czworonoga. Czasami jednak nie ma innego rozwiązania. Dlatego należy wybrać hotel dla psa, który nie wzbudzi żadnych Twoich podejrzeń i zapewni zwierzęciu bezproblemowy pobyt. Pamiętaj – wakacje nie trwają wiecznie. Po urlopie wrócisz do swojego czworonoga. Najważniejsze jest to, aby Twój psi przyjaciel spędził ten czas bezpiecznie i pod opieką odpowiedzialnych osób.

Jeżeli chcesz jeszcze lepiej przygotować psa na pobyt w hotelu, przeczytaj  jak poradzić sobie z psim stresem.

278

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij