Jak wybrać drapak dla kota?

Twój kot drapie meble? Zanim przez pazury twojego pupila ucierpi całe mieszkanie, zdecyduj się na zakup drapaka. Drapaki dla kota są doskonałym rozwiązaniem problemu zniszczonych foteli i tapet. Czy wiesz już, jaki drapak dla kota będzie najlepszy?

Musisz wiedzieć, że koty nie tylko lubią, ale muszą drapać. Jest to naturalne zachowanie kotów wpisane w etogram ich gatunku. Służy rozciąganiu mięśni, ścieraniu pazurów i oznaczaniu zapachem własnego terytorium. Kot drapie w celu zaspokojenia wrodzonych potrzeb, z radości, a także z potrzeby rozładowania napięcia. Dlatego też nie powinniśmy mu tego zabraniać.

Gdy kot drapie meble

Skórzana kanapa, tapicerowany fotel czy wiklinowe krzesło widziane oczami kota, to tylko potencjalne stanowiska do drapania. Chcąc uchronić swoje ulubione meble przed zniszczeniem, musimy podjąć próbę ukierunkowania nawyków kota tak, by realizował je w sposób akceptowalny z naszego punktu widzenia. By to zrobić, warto zdecydować się na zakup drapaka dla kota. Czym kierować się przy jego wyborze?

Najlepszy drapak dla kota

Właściwy drapak dla kota to niewątpliwie jedno z najpotrzebniejszych akcesoriów, w jakie muszą zaopatrzyć się właściciele kotów. W sklepach zoologicznych znajdziemy szeroką gamę drapaków w przeróżnych kształtach, wielkościach i kolorach. Majsterkowicze z łatwością wykonają koci drapak samodzielnie, używając kawałków desek, drewnianych pieńków, sizalowego sznura, kawałka kartonu, starego dywanu lub wykładziny.

Kolejną możliwością może być także pozwolenie kotu na drapanie jednego, wybranego przez nas mebla. Warto mieć na uwadze, że niektóre koty lubią drapać powierzchnie poziome. Alternatywą dla naszych dywanów lub wykładzin mogą stać się w tym przypadku specjalne maty do drapania. Zwykle wykonane są one na przykład z sizalu lub tektury. Wybór materiału zależy oczywiście tylko od nas i preferencji naszego pupila.

Jak wybrać drapak dla kota?

Większość kotów do drapania najczęściej wybiera powierzchnie pionowe, takie jak narożniki mebli, oparcia krzeseł, wiklinowe kosze czy drzwi. Warto więc mieć w domu przynajmniej jeden drapak stojący. Najlepiej w formie słupka lub kociego drzewka. Wybierając tego rodzaju drapak, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. O czym należy pamiętać przy wyborze strojącego drapaka dla kota?

  • Stabilność

Zwierzę z pewnością odmówi korzystania z chwiejnego lub przewracającego się drapaka. Drapak musi być na tyle stabilny, by kot mógł swobodnie po nim skakać, wspinać się i opierać łapami. Dla większego bezpieczeństwa drapak dla kota można przymocować do ściany, podłogi lub sufitu.

  • Wysokość

Duże znaczenie ma także dostateczna wysokość kociego drzewka czy drapaka. Kot bardzo często rozciąga ciało na całą długość, sięga pazurami jak najwyżej, a następnie przeciąga nimi w dół. Co za tym idzie, idealne stanowisko do drapania powinno być odpowiedniej wysokości. Oczywiście im wyższe tym lepsze.

  • Materiał

Pokrycie drapaka jest kolejnym czynnikiem do rozważenia. Większość kotów lubi materiały z włókien tkanych pionowo, niezbyt miękkich, w które łatwo wbić pazury i z których łatwo je wyciągać celem pozbycia się martwych powłok paznokcia. Najpopularniejszym pokryciem dostępnych na rynku drapaków jest sizal. Świetnie sprawdzają się również drapaki z tektury falistej.

Można również wykorzystać zwykłe tekturowe pudełko lub drewniany pieniek. Należy także pamiętać, że nie powinno się wykorzystywać do wykonania drapaków materiałów, które są na wyposażeniu naszego mieszkania. Jeśli przykładowo nasz kot drapie dywan, wówczas drapaka nie powinno się pokrywać podobną wykładziną.

  • Kształt

Rozważając formę drapaka, należy mieć na uwadze zwłaszcza upodobania czworonogów. Zazwyczaj koty preferują okrągłe drapaki, które łatwo jest objąć łapami.

Gdzie umieścić drapak dla kota?

Nawet najlepiej wykonany drapak nie spełni jednak swojej roli, jeśli postawimy go w nieodpowiednim miejscu. Z jednej strony może tu chodzić o wygodę. Mając do wyboru fotel stojący tuż obok i drapak umieszczony w drugim pokoju, kot może zdecydować się na fotel tylko dlatego, by zaoszczędzić czas i energię. Z drugiej strony drapak jest dla kota swego rodzaju słupem ogłoszeniowym. Nie widzi więc sensu w zostawianiu śladów w miejscu, przez które nikt nie przechodzi.

Reasumując, najważniejsze by drapak był dostosowany do preferencji naszego kota. By je odkryć, wystarczy dokładnie obserwować swojego podopiecznego. Tylko w ten sposób dowiemy się, co tak naprawdę lubi.

Wybrałeś już drapak dla kota, jednak wciąż nie wiesz, jak przekonać do niego swojego pupila? Sprawdź, jak nauczyć kota korzystać z drapaka.

3095

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij