Jak widzi kot, co czuje i słyszy? Poznaj wszystkie zmysły kota

Wzrok, słuch, węch, smak, wrażliwość na dotyk i temperaturę to pięć zmysłów, którymi dysponuje każdy ssak. Czy jesteś ciekaw czy koty widzą kolory i w jaki sposób odczuwają poszczególne smaki? Poznaj więc nie pięć, a wszystkie sześć zmysłów kota.

Wszystkie ssaki posiadają pięć głównych zmysłów, jakie wymieniono powyżej. Koty w tej materii są wyjątkowe. Jako jedyne dysponują bowiem także szóstym zmysłem, czyli postrzeganiem pozycji swojego ciała w przestrzeni, inaczej zwanym priopriocepcją. Na jakich zasadach funkcjonują poszczególne zmysły kota?

Wzrok kota

Dwuoczne widzenie kota domowego dostosowane jest do jego drapieżczych zachowań. Mimo że kot nie jest w stanie należycie rozróżnić kolorów (uważa się, że kot widzi jedynie dwa podstawowe kolory, to jest czerwony i niebieski oraz różne odcienie powstałe w wyniku ich łączenia), wyraźnie dostrzega powierzchnie i odległości. Co widzi kot? Przede wszystkim kot jest w stanie szybko zauważyć poruszające się obiekty – soczewki jego oczu są niezwykle reaktywne, i pozwalają mu na dokładne śledzenie potencjalnej ofiary.
Koci wzrok odznacza się także dobrym widzeniem nocnym, dzięki czemu koty zdolne są do polowań nawet w ciemności. To nie wszystkie niezwykłe cechy kociego wzroku i oczu. Co ciekawe kształt kocich źrenic zmienia się w zależności natężenia światła. W ciemności bądź o zmierzchu źrenice kota są okrągłe i szerokie. W umiarkowanym świetle stają się owalne i wąskie, by w intensywnym oświetleniu przyjąć postać jedynie pionowej szczeliny. Jeśli przyglądałeś się kiedyś swojemu pupilowi, z pewnością sam to zauważyłeś.

Koci zmysł węchu

Doznania węchowe są dla kota pierwszym kryterium oceny pożywienia, mimo że posiada on mniej receptorów węchowych (60-70 milionów) niż pies (80-220 milionów). Jeżeli kot ma katar bądź jego węch jest zaburzony z innych powodów, prawdopodobne jest, że nie będzie chciał jeść. Węch kota odgrywa istotną rolę również w relacjach społecznych. Co więcej kocie postrzeganie zapachów jest niezwykle bogate. Koty są w stanie rozpoznać za pomocą węchu wysoce złożone mieszaniny chemiczne oraz szybko wyczuć zjełczały zapach, który będzie niewyczuwalny dla ludzi.

Ograniczona liczba podstawowych smaków

Smak, przy wyborze pożywienia, jest kwestią drugorzędną dla kota. Czworonóg może rozróżnić tylko kilka podstawowych smaków. Z reguły koty pozytywnie reagują na kwaśne posmaki, lecz nie mogą tak naprawdę rozpoznać smaku słonego (jako, że ofiary ich przodków były z natury słone, nie w pełni rozwinęły tę umiejętność). Koty są szczególnie wrażliwe pod kątem pewnych aminokwasów wytwarzanych przez białka, których smak nazywany jest umami. Z reguły nie lubią też gorzkich składników, które wyczuwają przy niższych stężeniach niż psy. W przeciwieństwie do nich, nie przyciągają ich także słodkie smaki.

Słuch kota, czyli jego mocna strona

Uszy kota są wysokorozwinięte i mogą wykrywać niezwykle szeroki zakres dźwięków, nawet w bardzo niskich natężeniach. Zakres częstotliwości odbieranych przez kota jest trzy razy większy niż ten, jaki jest odbierany przez ludzi. Ciekawostką jest fakt, że kot domowy jest w stanie obracać uszy w różnych kierunkach, nawet niezależnie od siebie. Robi to w celu lepszego zlokalizowania źródła dźwięku.

Potężny zmysł dotyku

Skóra twojego kota jest potężnym odbiornikiem, który jest czuły nawet na bardzo niewielkie różnice nacisku czy temperatury. Najbardziej wrażliwe obszary to koci pyszczek, kończyny (łapy i poduszki) oraz rejony odbytu i narządów płciowych. Niezwykle istotne są także długie wąsy kota. Kocie wąsy, czyli wibrysy, są wyjątkowo wrażliwym detektorem wibracji i charakteryzują się wysoko rozwiniętym zmysłem dotyku. Właśnie z tego powodu nigdy nie powinno się ich obcinać.

Propriocepcja i równowaga kota

Koty są znane ze swego niesamowitego wyczucia równowagi, które pozwala im na poruszanie się wzdłuż wąskich powierzchni na zawrotnych wręcz wysokościach, a także lądowanie na czterech łapach. Zdolność ta wynika z ich umiejętności ciągłego analizowania pozycji głowy w przestrzeni. Każdy zewnętrzny ruch wykrywany jest przez receptory w uchu wewnętrznym kota. Jednocześnie przez cały czas receptory mięśni i ścięgien porównują napięcie w każdej grupie mięśniowej w celu korekty równowagi ciała.

Jeśli interesuje cię także sposób, w jaki porozumiewają się koty, przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł.

4452

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij