Jak utrzymać porządek w domu, w którym mieszka kot – 7 sprytnych sposobów

Opiekunowie kotów mawiają: „Dom jest tam, gdzie kocia sierść przykleja się do wszystkiego poza kotem”. Mruczkom zdarza się też podrapać nasze meble czy rozsypać ziemię z doniczkowych kwiatków. Co więc zrobić, jeśli miłość do zwierzęcia dzielimy z zamiłowaniem do porządku? Podpowiadamy, jak utrzymać czysty dom, mieszkając z kotem.

Problemu z wszędobylską sierścią nie mają tylko właściciele kotów bezwłosych. Nawet opiekunowie krótkowłosych mruczków muszą co jakiś czas usuwać włosy czworonoga z najróżniejszych przedmiotów codziennego użytku.

Warto obserwować wypadanie sierści u kota. Jeżeli zauważysz, że Twoje zwierzę traci zbyt dużo włosów lub jego linienie przypada w nienaturalnym okresie (np. w środku zimy), należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Przeczytaj więcej o przyczynach gubienia sierści u kota.

Masz kota? Poznaj 7 sposobów na utrzymanie porządku w Waszym domu.

1. Szczotkuj swoje zwierzę regularnie

Podstawowym sposobem walki z wszędobylską kocią sierścią jest regularne szczotkowanie zwierzęcia. Częste zabiegi pielęgnacyjne, nawet te wykonywane w domu, pozwalają na zebranie nadmiaru sierści.

Dzięki temu niechciane kocie włosy trafiają do kosza, a nie na meble czy ubrania domowników. W przypadku kotów krótkowłosych zaleca się szczotkowanie 1-2 razy w tygodniu. Opiekunowie kotów ras długowłosych powinni czesać swoje zwierzęta od 3 do 4 razy w tygodniu.

2. Wybieraj meble wypoczynkowe z tkanin łatwych do czyszczenia

Kocia sierść często wplątuje się w tkaniny. Dlatego wybierając meble wypoczynkowe, posiadacze kotów powinni decydować się na produkty wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia. Ta sama zasada dotyczy tkanin, z których wykonane są zasłony czy firanki.

Włosy mruczących czworonogów przylegają nawet do gładkich tkanin, takich jak welur, jednak w tym przypadku można je łatwo usunąć np. poprzez regularne odkurzanie czy przetarcie wilgotną ściereczką.

3. Zaprzyjaźnij się z odkurzaczem

W nierównej walce z kocią sierścią niezwykle ważne jest utrzymywanie ogólnego porządku w domu oraz częste usuwanie kurzu i innych zabrudzeń. Pozostawienie pyłków na meblach sprawi, że będą przyciągać włosy kota i łączyć się z nimi. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne używanie odkurzacza. W przeciwieństwie do np. suchej szmatki, zbierze on dokładnie kurz i pozwoli pozbyć się go w całości.

Pamiętać należy też o zabezpieczeniu roślin doniczkowych. Koty lubią je przewracać i sprawdzać, czy w ziemi nie ukrył się jakiś smakołyk. Każdy opiekun kota na pewno nie raz miał już okazję przekonać się, jak ciekawski jest jego mruczek. Dlatego kwiaty powinny być ustawione poza zasięgiem zwierzęcia.

4. Zawsze miej pod ręką rolkę do ubrań

Niekiedy, nawet mimo największych starań, włosy kota przylegają do odzieży. Wtedy z pomocą przychodzi rolka do ubrań. Stanowi najlepszy i zarazem najwygodniejszy sposób na usunięcie niechcianej kociej sierści.

Każdy opiekun kota powinien mieć pod ręką to proste urządzenie. Zwykle zaledwie kilka ruchów wystarcza, aby pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń. Co więcej, rolka sprawia, że kocie włosy są usunięte na stałe, a nie wzbijają się w powietrze.

Należy jednak zwracać uwagę na to, gdzie kładziemy swoje ubrania. Jeśli zamiast szafy wybierzemy oparcie krzesła, możemy być pewni, że kocia sierść bardzo szybko pojawi się na ulubionych spodniach czy nowym swetrze.

5. Odpowiednio karm swojego kota

Odpowiednie żywienie jest bardzo istotne dla stanu sierści i skóry czworonoga. Koty nadmiernie gubiące włos często pozostawiają sierść w całym domu, ponieważ otrzymują karmy niskiej jakości, ubogie w witaminy i nieodpowiednio zbilansowane.

Dlatego tak ważne jest dobranie karmy do indywidualnych potrzeb kota. Jeżeli zauważysz u swojego zwierzęcia nadmierne  wypadanie włosów, skonsultuj to z lekarzem weterynarii. Być może powodem problemów są właśnie braki w diecie.

O tym, jak ważne dla kondycji zwierzęcia jest jego odpowiednie żywienie już w 1967 roku mówił założyciel firmy Royal Canin Jean Cathary. Przeczytaj więcej o skomponowanej przez niego żółtej zupie.

6. Regularnie przycinaj pazury zwierzęcia

Wypadanie sierści u kota nie jest jedynym wyzwaniem dla opiekunów mruczących czworonogów. Wielu z nich narzeka również na zniszczenia spowodowane przez zwierzę, np. podrapane meble. To realny problem, jednak ma on proste rozwiązanie – regularne skracanie pazurów.

Nie ma jednej zasady co do tego, ile razy w roku przycinać kotu pazury. Przed pierwszym samodzielnie wykonanym zabiegiem należy udać się do lekarza weterynarii. Specjalista doradzi jak często to robić i pokaże, w jaki sposób bezpiecznie skracać kocie pazury.

7. Zadbaj, by Twój kot się nie nudził

Kot sprawia najwięcej problemów, gdy jest znudzony i nie ma zapewnionej odpowiedniej ilości atrakcji. Najlepszym sposobem, by tego uniknąć jest codzienna ciekawa zabawa z kotem.

Zwierzę szuka sobie zajęcia, gdy się nudzi np.  podczas Twojej nieobecności. Jeśli przed wyjściem z domu zapewnisz mu sporą dawkę ruchu, zaśnie zaraz po tym, jak zamkniesz za sobą drzwi. Dowiedz się więcej o tym, jak bawić się z kotem.

Każdy posiadacz kota musi zaakceptować to, że w mieszkaniu będzie natrafiał na kocią sierść. Jeśli wypadanie sierści u kota nie jest nadmierne, nie należy się niepokoić. To naturalny proces, którego skutki można zniwelować, przestrzegając kilku prostych zasad.

2887

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij