Jak rozwijają się zęby psa?

Co musimy wiedzieć o zębach psów? Ile zębów ma pies? Kiedy psu wypadają zęby? Jak i kiedy je kontrolować? Należy wiedzieć, że tylko odpowiednia profilaktyka pozwoli uniknąć nieprzyjemnych schorzeń stomatologicznych.

Pies rodzi się pozbawiony zębów, ale już około 3.-4.  tygodnia wyrastają mu pierwsze mleczne zęby, zazwyczaj siekacze. Mleczne zęby u psów powinny być w pełni wykształcone pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia. Szczenię posiada 28 zębów mlecznych, po 14 w szczęce i żuchwie. O tym, jak dbać o zęby młodego psa, dowiesz się z naszego innego artykułu.

Zęby u psów – od mlecznych po stałe

Kiedy psu wypadają mleczaki? Mleczne zęby u psa zazwyczaj zaczynają wypadać około 3. miesiąca życia. Proces wymiany zębów na stałe zwykle rozpoczyna się od siekaczy. Następnie pojawiają się stałe zęby przedtrzonowe i trzonowe, a w wieku około 8. miesiąca życia, pies powinien posiadać pełne uzębienie stałe. Zębów stałych jest więcej niż mlecznych – 22 w szczęce i 20 w żuchwie.

Liczba zębów stałych może się różnić w zależności od rasy psa. Niektóre psy posiadają więcej bądź mniej zębów stałych. Jeśli jednak zauważymy pojedyncze braki w uzębieniu naszego pupila, warto wykonać zdjęcie RTG. To pozwoli nam się przekonać, czy występują zawiązki i zęby pojawią się z opóźnieniem, czy też nasz pies po prostu nie spełnia pod tym względem wzorca rasy.

Zęby u psa, jak kontrolować ich stan?

Podczas wymiany zębów na stałe niezwykle ważna jest kontrola stanu uzębienia. Powinniśmy przeprowadzać ją samodzielnie przynajmniej raz w tygodniu. W wieku około 4 miesiący należy dodatkowo skonsultować uzębienie psa u lekarza weterynarii. Weterynarz sprawdzi, czy nie występują wrodzone wady zgryzu wymagające korekty. Skontruluje również, czy przetrwałe zęby mleczne nie utrudniają wyrośnięcia zębów stałych i tym samym nie są przyczyną wtórnych wad w rozwoju uzębienia.

Znajdź lecznicę weterynaryjną polecaną przez Royal Canin.

Na drugą wizytę kontrolną u weterynarza warto udać się około 6. miesiąca życia szczenięcia. Lekarz zbada, czy nasz pupil posiada jeszcze zęby mleczne, gdyż w takim przypadku, najprawdopodobniej konieczna będzie ich ekstrakcja. Chcesz wiedzieć więcej o higienie psich zębów? Sprawdź, jak radzić sobie z kamieniem na zębach u psów.

142680

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij