Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy u psa?

Niedoczynność tarczycy u psów jest często spotykanym zaburzeniem hormonalnym, zwłaszcza u starszych psów. Jeśli zauważyłeś dziwne zachowanie psa, twój pies się drapie bądź wypada mu sierść, być może jest to konsekwencją schorzenia tarczycy.

Niedoczynność tarczycy u psa spowodowana jest w większości przypadków pogorszeniem stanu gruczołu tarczycy. W jego konsekwencji zachodzi zmiana stężenia wydzielanych przez tarczycę hormonów (T3 i T4). Dlaczego się tak dzieje? Co przyczynia się do powstania schorzeń tarczycy u psów?

Przyczyny niedoczynności tarczycy u psów

Pierwsze symptomy niedoczynności tarczycy u psów pojawiają się zazwyczaj, gdy zwierzę zaczyna się starzeć. Czasami choroba spowodowana jest długotrwałym stosowaniem środków przeciwzapalnych lub leków hormonalnych. Należy wiedzieć, że z powodu niedoczynności tarczycy mogą cierpieć wszystkie rasy psów. Niektóre z ras są jednak znacznie bardziej narażone na jej wystąpienie. Psy, u których najczęściej diagnozuje się niedoczynność tarczycy to:

  • buldogi angielskie,
  • boksery,
  • chow-chow,
  • spaniele,
  • ogary,
  • sznaucery,
  • pinczery,
  • setery angielskie,
  • setery irlandzkie.

Niedoczynność tarczycy u psa – objawy

Przede wszystkim należy obserwować zachowanie psa. Jeśli starszy pies przybiera na wadze, mimo iż jego dieta nie uległa zmianie, powinieneś wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia niedoczynności tarczycy. Niepokojąca może być również niechęć psa do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, niezdrowy wygląd, niepokój czy ciągłe poszukiwanie ciepłego miejsca do odpoczynku. W niektórych przypadkach niedoczynności tarczycy towarzyszą zaburzenia nerwowe, ogólne osłabienie mięśni bądź częściowy paraliż krtani. Rzadko choroba prowadzi do trudności w przełykaniu, przez co pies może się krztusić przy jedzeniu.

Zmiany skórne u psa

Konieczna jest także obserwacja stanu skóry i sierści psa. Zazwyczaj niedoczynność tarczycy u psów skutkuje zmianami stanu sierści. Psu wypada sierść, staje się matowa, osłabiona i sucha. Pojawia się też łupież. Wypadanie sierści u psa może zostać zaobserwowane na całej powierzchni ciała, zwłaszcza na bokach. U ras nordyckich sierść staje się wełnista, ponieważ pozostaje im jedynie podszerstek. Jeśli podejrzewasz chorobę, dotknij skóry psa. Prawdopodobnie będzie ona zgrubiała i zimna. Może również stać się tłusta, co zwiększa ryzyko infekcji skórnych. Twój pies może więc odczuwać swędzenie i drapać się.

Swędzenie i świąd mogą być także przyczyną innych schorzeń. Dowiedz się więcej i przeczytaj o chorobach skóry psów.

Pamiętaj o regularnych kontrolach u weterynarza

Zabieraj swojego psa na kontrole do lekarza weterynarii. Pierwsze symptomy choroby pojawiają się stopniowo i nie od razu możesz je zauważyć. Coroczne badania kontrolne to najlepszy sposób monitorowania funkcji tarczycy u starszych psów. Jeżeli istnieje podejrzenie niedoczynności, twój weterynarz będzie w stanie potwierdzić diagnozę, zlecając badania stężenia hormonów. Wyniki nie zawsze da się w prosty sposób zinterpretować. Może na nie wpływać szereg czynników, np. rasa psa lub pora dnia, o której pobierana jest krew. Z reguły zalecane jest więc kilkukrotne powtórzenie badań. Leczenie hormonalne może być niekiedy zalecone w celu poprawy stanu skóry i sierści psa.

Szukasz zaufanego lekarza weterynarii? Sprawdź listę klinik weterynaryjnych polecanych przez Royal Canin.

26727

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij