Jak pozbyć się zapachu kociego moczu – domowe sposoby

Czasem zdarza się, że kot od własnej kuwety woli inne miejsca. Niekiedy problem jest poważny, innym razem jest to po prostu jednorazowa „niespodzianka”, jaką nasz pupil nam zostawił w nieodpowiednim miejscu. Bez względu na przyczyny, warto wiedzieć, jak pozbyć się zapachu moczu kota.

Przede wszystkim powinniśmy znaleźć powód, dla którego kot nie chce korzystać z kuwety (o tym pisaliśmy w poprzednim artykule). Tego typu zachowanie może bowiem być związane z terytorializmem kotów. Jeśli tu rzeczywiście leży przyczyna problemu, jego rozwiązaniem będzie sterylizacja bądź kastracja. Niekiedy kot załatwia się poza kuwetą z powodów zdrowotnych bądź behawioralnych. Nie można także zapominać o najbardziej trywialnej przyczynie tego kłopotliwego kociego zachowania – kotu może po prostu nie odpowiadać wybrana przez nas kuweta bądź jej lokalizacja. Jak wybrać najlepszą kuwetę? O tym w poradniku.

Koci mocz – problem numer 1

Mocz kota charakteryzuje się dość intensywną, nieprzyjemną wonią. Na nieszczęście wszystkich opiekunów kotów, którym zdarza się załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą, zapach kociego moczu potrafi się unosić w powietrzu przez naprawdę długi czas. Dlaczego? Wynika to z instynktownych kocich zachowań, które w naturalnym środowisku oznaczają w ten sposób swój teren. Co za tym idzie, raz „oznaczona” przez kota przestrzeń może zostać przez niego ponownie wybrana jako miejsce oddania moczu. Właśnie dlatego powinniśmy pilnować swoich czworonogów, by zawsze załatwiały swoje w potrzeby w kuwecie.

Jak usunąć zapach moczu kota? By wybrać najskuteczniejszą metodę czy detergent, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na najważniejsze składniki kociego moczu, jakimi są: mocznik, urochrom oraz kwas moczowy. Zwykle środki czystości są w stanie poradzić sobie z dwoma pierwszymi składnikami – usuwają żółty pigment urochromu oraz specyficzną lepkość. Niestety nie radzą sobie z rozpuszczeniem kryształków kwasu moczowego, zamiast tego je wysuszają, pozostawiając na czyszczonej powierzchni. W ten sposób, z czasem zapach kociego moczu może stać się jeszcze bardziej intensywny niż na samym początku!

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu – domowe sposoby

Jak walczyć z plamami kociego moczu?

Oczywiście najłatwiej poradzić sobie w sytuacji, gdy nasz kot zamiast kuwety, wybrał podłogę. W takim przypadku wystarczy do sucha wytrzeć plamę, a następnie zneutralizować zapach kociego moczu. Najlepiej poradzi sobie z tym zadaniem silny detergent bądź zwykły ocet. Wystarczy sporządzić z octu i wody roztwór, którym należy dokładnie przetrzeć problematyczne miejsce. Jeśli zapach moczu jest wyjątkowo intensywny, warto wykorzystać niczym nierozcieńczony ocet i spryskać nim podłogę.

Znacznie trudniejsze zadanie stoi przed wszystkimi opiekunami kotów, których pupile załatwiły się na tkaniny. Wywabienie zapachu kociego moczu z dywanu, koca, kołdry czy kanapy jest dużo bardziej problematyczne. Jeśli możemy sobie pozwolić na umieszczenie tkaniny w pralce, zróbmy to. Wybierzmy najwyższą z możliwych dla danego materiału temperaturę wody i dodajmy dużą porcję środków piorących. Do pralki niestety nie włożymy dywanu czy sofy. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Tu sprawdzą się domowe sposoby polecane pocztą pantoflową przez wszystkich kociarzy.

Domowe sposoby na pozbycie się plam i zapachu kociego moczu

  • Mieszanka octu, sody oczyszczonej i wody

Jedną z popularniejszych metod jest wykorzystanie papki z sody oczyszczonej i wody. Powstałą mieszaninę należy wetrzeć w plamę po kocim moczu. Po kilku chwilach zmyj papkę przy pomocy octu, a następnie używając ręczników papierowych, usuń powstałą wilgoć. Cały proces warto powtórzyć jeszcze raz, po czym przemyć całą powierzchnię czystą wodą i docisnąć do niej ręczniki papierowe. Początkowo może być wyczuwany zapach octu – ten ulotni się jednak maksymalnie w ciągu 2 dni. Najważniejsze, że całkowicie zneutralizuje koci mocz.

  • Woda utleniona

Nadtlenek wodoru znany jest ze swojej skuteczności w gospodarstwie domowym. Korzystając z niego, należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż może zniszczyć niektóre tkaniny. Z tego powodu warto przeprowadzić wcześniejszą próbę, nakładając niewielką ilość wody utlenionej w niewidocznym miejscu i pozostawiając ją do wyschnięcia. Jeśli nabierzesz pewności, że roztwór nie zniszczy materiału, wyczyść nim dokładnie plamę z moczu. Następnie zastosuj standardowy środek czystości, który dodatkowo odświeży tkaninę.

  • Płyn do płukania ust

Płyny do płukania ust wyróżniają się zwykle intensywnym, miętowym zapachem. W tym tkwi ich siła. W jaki sposób wykorzystać je do walki z plamami z kociego moczu? Najlepiej rozcieńczyć płyn do płukania ust z czystą wodą, a następnie przygotowanym roztworem przemyć zabrudzoną moczem powierzchnię. Zapach płynu powinien skutecznie zneutralizować woń moczu kota (podobnie jak w przypadku roztworu octu, płyn może być wyczuwalny przez kilka pierwszych dni).

Neutralizator zapachu moczu kota – gdy domowe sposoby zawiodą

Jeśli powyższe metody się nie sprawdzą, zawsze możemy spróbować profesjonalnych środków dostępnych w sklepach zoologicznych. Na rynku znajdują się tak zwane neutralizatory zapachu w proszku bądź sprayu. Mają za zadanie nie tylko pomóc nam pozbyć się plamy czy kłopotliwego zapachu, ale także zniechęcić kota do ponownego oddawania moczu w tym miejscu. Skuteczność tego typu produktów musimy oczywiście zweryfikować sami. Szybko przekonamy się, czy zmylą one nos kota, który zaniecha oznaczania danej powierzchni.

Jeśli problem oddawania przez kota moczu poza kuwetą się powtarza, warto wybrać się do lekarza weterynarii. Tylko specjalista będzie w stanie określić przyczynę tego kłopotliwego zachowania.

Sprawdź, gdzie znajdziesz najbliższą klinikę weterynaryjną polecaną przez Royal Canin.

165027

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij