Jak opiekować się psem seniorem, by uniknąć popularnych chorób?

Pies w wieku podeszłym ma już za sobą około dwie trzecie zakładanej długości życia. W przypadku ras psów małych i miniaturowych może to być nawet 16 lat, średnich – 14 lat, dużych – 12 i 8 lat u ogromnych. Co robić, by bez względu na rasę, zwierzę pozostało z nami jak najdłużej?

U psich seniorów obserwuje się spadek aktywności oraz osłabienie zmysłów – głównie wzroku i słuchu. Starsze zwierzę rzadziej wchodzi w interakcję z opiekunami, coraz dłużej sypia, bywa zdezorientowane lub bardziej drażliwe. Ważne, by pomóc mu przejść przez ten etap życia w jak najłagodniejszy sposób, dbając o jego komfort i dobre samopoczucie. O czym musimy pamiętać, gdy mamy pod opieką psiego seniora?

Regularne kontrolowanie stanu zdrowia psa

Starego psa często dręczą typowe dolegliwości związane z postępującym wiekiem. Najpopularniejsze choroby psów to między innymi zwyrodnienia stawów, kłopoty z zębami, zaburzenia trawienne, niewydolność wątroby, serca czy nerek. Odpowiednia profilaktyka sprzyja wczesnemu wykrywaniu problemów zdrowotnych i pozwala w porę podjąć właściwe działania.

Sprawdź najbliższą polecaną lecznicę, w której znajdziesz produkty Royal Canin!

Prawidłowe żywienie psów i zapobieganie otyłości

Wraz z wiekiem psy mogą przybierać na wadze, co ma związek z ich ogólnym spadkiem aktywności. Otyłość u psa jest bardzo niebezpieczna, dlatego tak istotne jest kontrolowanie wagi czworonoga. Jeśli widoczne są oznaki nadwagi u psa, w konsultacji z lekarzem weterynarii należy wybrać odpowiednią karmę o obniżonej kaloryczności. Karma dla psa powinna ograniczyć pobór energii bez narażania zwierzęcia na niedobory ważnych substancji odżywczych. Właściwie zbilansowana dieta powinna przede wszystkim opierać się na pełnowartościowej karmie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki otyłości i właściwego żywienia psów, odsyłamy do artykułu „Nadwaga u psa seniora”.

Sucha karma dla psa Royal Canin Mini Ageing 12+Sucha karma dla psa Royal Canin Medium Ageing 10+Sucha karma dla psa Royal Canin Maxi Ageing 8+

Produkty Royal Canin dla psów seniorów, dzięki swojej specjalistycznej recepturze, w pełni odpowiadają na wszystkie potrzeby starszych czworonogów:

  • ponad 25-procentowa zawartość białka chroni układ odpornościowy zwierzęcia;
  • dodatek błonnika, zapobiegając częstym u starszych psów zaparciom, sprzyja poprawie pracy układu trawiennego oraz pozwala ograniczyć wartość energetyczną karmy, a tym samym zapobiega wystąpieniu otyłości u psa;
  • duża ilość witamin i pierwiastków śladowych, a w szczególności przeciwutleniaczy (witamin E i C, polifenoli z zielonej herbaty oraz flawonoidów), wspomaga komórki w walce z wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie;
  • zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (DHA i EPAP) oraz takich substancji, jak glukozamina, chondroityna i L-karnityna korzystnie wpływa na kondycję starzejących się psów.

Brak apetytu u psa? Pamiętaj! Jeśli ze względu na pogorszony zmysł węchu, pies nie chce jeść i w konsekwencji traci na wadze, konieczne może być wprowadzenie karmy o większej smakowitości.

Jak opiekować się starszym psem?

Dowiedz się więcej na temat karm Royal Canin dla psów seniorów ras małych, średnich i dużych.

Aktywność fizyczna i umysłowa psa seniora

Nawet jeśli stary pies nie jest już tak żywiołowy jak kiedyś, nadal wymaga odpowiedniej dawki ruchu. Dzięki umiarkowanej aktywności fizycznej, na przykład w formie spokojnych spacerów i pływania, zwierzę dłużej zachowa zdrowie i dobrą kondycję. Jeśli w zaawansowanym wieku pies nie ma siły na dłuższe wędrówki, rozłóżmy spacer na kilka przechadzek, po 15 minut każda. Równie istotna w przypadku psich seniorów jest stymulacja umysłowa służąca poprawie pamięci i ogólnej sprawności mózgu. Warto zaangażować czworonoga w ćwiczenia węchowe, naukę nowych psich sztuczek i rozwiązywanie łamigłówek (na przykład wydobywanie smakołyków ukrytych w interaktywnych zabawkach dla psa).

Codzienna opieka i pielęgnacja

Psi senior potrzebuje coraz więcej ciszy, spokoju, rutyny i wygody. Z pewnością przyda mu się obszerniejsze i bardziej miękkie posłanie. Starsze zwierzęta gorzej znoszą też zbyt niskie i wysokie temperatury, stąd konieczność dodatkowego zabezpieczenia przed chłodem (ubranko zakładane na spacery w zimie) lub upałem (na przykład mata chłodząca).

U starszego psa należy poświęcić szczególną uwagę higienie jamy ustnej. Ważną rolę odgrywa tu właściwa dieta. W przypadku karm suchych Royal Canin skład i właściwości fizyczne krokietów – ich wielkość, kształt i tekstura, a także zawartość związków chelatujących wapń – pomagają ograniczyć powstawanie płytki nazębnej.

Spożywanie suchej karmy dla psa Royal Canin zmniejsza ryzyko wystąpienia negatywnych skutków nagromadzenia osadu:

  • zapalenia dziąseł,
  • infekcji prowadzących do utraty zębów,
  • problemów z jedzeniem,
  • bólu przy rozgryzaniu karmy,
  • namnażaniu się w jamie ustnej bakterii powodujących przykry zapach i mogących rozprzestrzenić się w organizmie czworonoga.

Odpowiednia kosmetyka sierści i skóry psa

Wraz z upływem czasu pogarsza się stan sierści każdego czworonoga. Na starość wymaga ona znacznie troskliwszej pielęgnacji. Podczas szczotkowania i czesania psa możemy przy okazji sprawdzić czy na jego skórze nie pojawiły się żadne niepokojące zmiany, na przykład guzy.
Więcej na ich temat przeczytasz we wpisie „Skóra i sierść u psa seniora. Na co zwrócić uwagę?

Starsze psy miewają często problemy z kontrolowaniem potrzeb fizjologicznych, dlatego powinniśmy wyprowadzać je na spacer odpowiednio częściej, na przykład co 2-3 godziny. Należy zwracać szczególną uwagę na higienę okolic odbytu i w razie konieczności regularnie przycinać portki na tylnych nogach.

673

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij