Jak oduczyć psa kopania w ogródku?

Zastanawiasz się, dlaczego Twój pies zamienia się w czworonożnego górnika i godzinami przekopuje ziemię w ogrodzie? Jakie są tego przyczyny? W jaki sposób oduczyć go takiego zachowania? 

Kopanie dołów tkwi w psiej naturze

Rozważania na temat problemu psa, który kopie doły w ogródku trzeba rozpocząć od zdania sobie sprawy z jednego faktu. Takie działanie należy do psiego etogramu, czyli zespołu instynktownych zachowań i nawyków charakterystycznych dla tego gatunku zwierząt.

Tak jak w wielu innych przypadkach, tak i tu wielokrotnie dopatrujemy się zaburzenia behawioralnego i chcemy oduczyć psa jego naturalnego zachowania. Jak za chwilę się okaże, ta naturalna, przynajmniej w teorii aktywność może być też spaczona, czyli pojawiać się w nieadekwatnych przypadkach lub być wykorzystywana w nietypowym celu.

Można byłoby stwierdzić, że podobnie jak większość zachowań naturalnych wykonywanie tej czynności sprawia zwierzęciu przyjemność. Bez względu na to, jak zapatrujemy się na kopiącego psa w czasie codziennych aktywności, musimy zapewnić mu również możliwość swobodnego kopania dołków.

Oczywiście z uwagi na wieloletnią selekcję naturalną istnieją typy psów kopiących zawsze i w każdej sytuacji (np. psy myśliwskie, tzw. norowce), ale są i takie, dla których jest to zbyteczna strata energii.

Dlaczego pies kopie doły w ogródku?

Zastanówmy się, dlaczego pies kopie dołki w naszym ogródku. Oczywiście, najprostsza odpowiedź brzmi: Bo jest psem! Jakie są inne?

 1. Pies szuka chłodnego miejsca
  Szczególnie w okresie letnim, gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka psy zdzierają wierzchnią warstwę gleby, aby dostać się do warstw chłodniejszych. Rozwiązanie tego problemu to zapewnienie psu zacienionego, chłodnego miejsca (czasem w okresie letnich upałów lepiej, aby pies przebywał w domu, w którym często jest chłodniej niż na zewnątrz).Dobrym pomysłem jest zorganizowanie pupilowi oczka wodnego czy małego baseniku, w którym będzie mógł się schłodzić.Jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy kupić dla psa specjalne maty chłodzące.
 2. Pies szuka „ofiar”
  Jako drapieżnik pies chętnie poszukuje drobnych gryzoni, kretów czy larw owadów, które ukrywają się pod ziemią. Aby dostać się do swojej ofiary musi rozkopać ziemię. W tym wypadku możemy albo być wdzięczni naszemu psu za walkę ze szkodnikami, albo zapewnić mu inną formę rozrywki, żeby nie musiał sam jej poszukiwać.Jeżeli w ciągu codziennego spaceru damy mu możliwość kopania w kretowiskach i poszukiwania zdobyczy pod ziemią, po powrocie do domu zajmie się odpoczynkiem, a nie kopaniem.
 3. Pies chowa jedzenie lub przedmioty
  Jednym z atawizmów, czyli zachowań nietypowych dla psów, a charakterystycznych dla ich przodków, jest chowanie niezjedzonego pożywienia czy innych cennych przedmiotów, np. zabawek. Aby dobrze ukryć zdobycz, pies najpierw musi wykopać dołek, potem schować w nim swój skarb i z powrotem go zakopać.
 4. Pies tęskni lub się nudzi
  Niestety dość częstą przyczyną tego, że nasz pies wręcz kompulsywnie przekopuje ogród jest nuda, frustracja czy tęsknota za opiekunami. Jeżeli zostawimy psa na wiele godzin samego w ogródku, a dodatkowo nie zapewnimy mu odpowiedniej dawki spacerów (o przekleństwie domu z ogródkiem pisaliśmy tutaj), nie dziwmy się, że nasz domowy pupil zamieni się w projektanta ogrodów.W takiej sytuacji kopanie dołków w ogrodzie będzie spowodowane zwykłą potrzebą zapewnienia sobie zajęcia. Bardzo często gdy pies zaczyna kopać, opiekunowie wychodzą z domu, aby go powstrzymać. Bywa, że jest to jeden z nielicznych momentów, w których pies ma kontakt z opiekunami. Kojarzy więc te fakty i zaczyna wykorzystywać okoliczności do zwrócenia uwagi ludzi.Inną przyczyną jest tęsknota za opiekunami, którzy zostawili psa w ogródku i wyszli z domu. Wówczas psy podkopują się pod ogrodzeniem, żeby wydostać się z posesji.

Jak oduczyć psa kopania w ogrodzie?

Powyższe przyczyny to te pojawiające się najczęściej. Wielu z nich można uniknąć, jeśli zapewnimy psu odpowiednią liczbę spacerów, szczególnie takich, w trakcie których będzie mógł kopać. Gdy pies zostaje sam w ogródku, nie łudźmy się, że jest to wystarczająca rozrywka – często psy mające możliwość korzystania z ogrodów to te najbardziej znudzone i sfrustrowane.

Aby pies notorycznie nie kopał, musi mieć bardzo bogate środowisko, m.in. dużo zabawek, które sprawią, że czas spędzony poza domem będzie dla niego interesujący. Druga kwestia to odpowiednia liczba zajęć poza ogrodem, dzięki której pies wraca do domu po to, by odpocząć. Nawet jeżeli robi to w ogrodzie, to nie ma już ochoty na kopanie.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też wyznaczenie psu strefy, w której może kopać – takiej psiej piaskownicy. Aby go zachęcić do przebywania w tym miejscu, można poukrywać mu tam zabawki.

Najważniejsze jednak jest zapewnienie psu bogatego i interesującego otoczenia – szczególnie poza ogrodem.

rekordowa miska baner

11999

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij