Jak oduczyć kota drapania? Spraw mu drapak dla kota

Twój kot drapie meble? Musisz wiedzieć, że skłonność do drapania jest zachowaniem naturalnym wśród kotów. Często zwierzę wybiera jednak nasz ulubiony fotel jako miejsce idealne do realizowania się w tej czynności. Jak oduczyć kota drapania mebli?

Rozwiązaniem tego problemu będzie drapak dla kota. Naukę drapania tylko w miejscach, które w tym celu przygotowaliśmy, warto rozpocząć jak najwcześniej. Ciężko bowiem odzwyczaić dorosłego czworonoga od ulubionej czynności. Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. By przeciwdziałać podrapanym meblom, dobrze już od pierwszych wspólnych chwil zaznajamiać pupila z drapakiem dla kota.

Jak oduczyć kota drapania?

Dużą rolę, zarówno podczas nauki pożądanych zachowań u kocięcia, jak i przy korygowaniu kłopotliwego postępowania zwierzęcia dorosłego, odgrywa ograniczenie przestrzeni. Dobrze więc zacząć od próby zminimalizowania terytorium kota do jednego pomieszczenia. Poza drapakiem, nie powinny się w nim znajdować żadne inne przedmioty czy powierzchnie, które mogą zainteresować kota i skłonić do drapania. Zwiększy to szansę, że uwaga zwierzęcia skupi się właśnie na przygotowanym przez nas drapaku dla kota.

Jak wybrać odpowiedni drapak dla kota? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czym kierować się przy jego wyborze.

Jak nauczyć kota korzystać z drapaka?

W kolejnym kroku ustawmy drapak w pobliżu kanapy czy fotela – w ten sposób damy kotu alternatywę. Nie należy zapominać o pochwałach i nagrodach, gdy nasz podopieczny wbije pazury we właściwe miejsce. Dodatkową zachętą może być natarcie drapaka dla kota kilkoma kroplami waleriany (kocimiętki), pozostawienie smakołyku lub zabawa z kotem w jego pobliżu (można wykorzystać drapak jako miejsce zabawy). Tego rodzaju aktywność nie musi skłonić kota do drapania, ale z pewnością pupil zacznie ocierać się pyszczkiem o powierzchnię przedmiotu. Tym samym zostawi na nim ślady swojego zapachu. Dzięki temu z dużo większym prawdopodobieństwem kot wróci do tak oznaczonego przez siebie miejsca.

Gdy kot drapie meble – jak go tego oduczyć?

Istnieje też wiele sposobów zniechęcenia kota do drapania przedmiotów uznawanych przez właścicieli za nieodpowiednie. Do najpopularniejszych należą:

  • oklejanie mebli folią aluminiową,
  • spryskiwanie środkami odstraszającymi,
  • przymocowywanie skórek z cytryny,
  • pokrywanie powierzchni odwróconą spodem do góry folią samoprzylepną lub taśmą dwustronną.

To tylko kilka z dostępnych rozwiązań. Jeśli tylko metoda jest bezpieczna dla zwierzęcia, bez wahania można spróbować z niej skorzystać. Należy przy tym pamiętać, że podczas nauki nowych zachowań, bardzo ważny jest spokój i cierpliwość opiekuna zwierzęcia. Jego nerwowe zachowanie na jakimkolwiek etapie, może odnieść skutek odwrotny od zamierzonego.

6147

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij