Jak nauczyć psa komendy: „Daj głos!”

Szczekanie to z jednej strony zmora wielu opiekunów i ich sąsiadów, ale również jeden ze sposobów komunikacji naszych czworonogów. Co w takim razie należy zrobić, aby oduczyć psa szczekania i nauczyć go „dawania głosu” na komendę?

Jeśli pies „daje głos” to znaczy, że chce nam coś powiedzieć

Umiar jest złotym środkiem do każdego celu. Jeżeli będziemy psa karcić za każde szczeknięcie, to pies, a my wraz z nim, stracimy możliwość wzajemnego porozumiewania się. Nawet jeżeli nasz pies szczeka nagminnie, denerwując wszystkich domowników i sąsiadów, fakt ten nie powinien być powodem naszej frustracji.

Szczekanie jest bardzo ważnym sygnałem – zarówno w aspekcie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego naszego czworonoga. Poza tym, karcić psa za szczekanie to tak, jakby karcić człowieka za mówienie. Nie oznacza to jednak, że problemu nie da się rozwiązać, ale trzeba zacząć najpierw od szukania przyczyny (powody mogą być bardzo prozaiczne – od chęci wyjścia na spacer, po ochotę na zabawę, a skończywszy na poczuciu zagrożenia).

Dowiedz się więcej o pozytywnym szkoleniu psa

Czy komenda „Daj głos!” ma sens?

Komendy „Daj głos!” możemy nauczyć każdego psa, który nie sprawia problemów wychowawczych. Należy jednak pamiętać, że istnieją rasy psów i czworonogi o specyficznych cechach, które nie powinny być uczone tego polecenia.

Psy, których nie powinniśmy uczyć komendy „Daj głos!”

  • Psy szybko ulegające frustracji – jej objawem często jest nadmierna wokalizacja.
  • Psy, które często wymuszają coś na swoich opiekunach – np. uwagę, jedzenie, zabawę i często wykorzystujące do tego właśnie szczekanie.
  • Psy z problemami separacyjnymi – ich jednym z podstawowych objawów jest szczekanie i wycie.
  • Psy, które z jakichkolwiek powodów „nadużywają” szczekania – dotyczy to szczególnie ras z silnym instynktem obrony np. owczarków niemieckich czy psów myśliwskich (np. beagle).
  • Psy lękliwe, które na każdy najmniejszy szelest czy ruch reagują szczekaniem.

„Daj głos!” i „Cisza!”

Psy które szczekają szczególnie często, można nauczyć dwóch komend: „Daj głos!” i „Cisza!” . Ta druga przyda się, kiedy będziemy chcieli przerwać szczekanie.
Należy jednak pamiętać, że nie zawsze jest to metoda skuteczna – przyda się tylko wtedy, gdy nasz pies dość często szczeka, ale nie ma to związku z problemami behawioralnymi. Może się zdarzyć tak, że na przykład, w młodym wieku przez przypadek wzmacnialiśmy szczekanie psa w jakiejś konkretnej sytuacji i teraz czworonóg tego nadużywa. Jeżeli pies jest nadmiernie szczekliwy, zawsze trzeba najpierw ustalić przyczynę takiego zachowania.

Psy okazują emocje na swój sposób

Warto zdać sobie sprawę z tego, że jeśli np. nie zapewniliśmy zwierzęciu aktywności i pies siedzi przez cały dzień znudzony w kojcu, na nic się zda nauka komendy „Cisza!”. Nawet jej znajomość nie sprawi, że pies przestanie wyć i szczekać.

To samo tyczy się psów o silnym instynkcie stróżowania czy lękliwego czworonoga, który będzie szczekał na wszystkich gości przybywających do naszego domu. Nawet jeżeli uda się nam choć na chwilkę uciszyć psa, to i tak nie zmienimy odczuwanych przez niego emocji.

Jak skutecznie nauczyć psa komendy „Daj głos”?

Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że chcemy nauczyć naszego psa komendy „Daj głos!”, musimy wiedzieć, jak należy się do tego zabrać. Po pierwsze: nigdy nie robimy tego poprzez tzw. wyłapywanie, czyli nagradzanie spontanicznego szczekania. To prosta droga przysporzenia sobie „szczekających” kłopotów. Jak zatem zrobić to poprawnie?

Infografika - daj głos

Cisza i szczekanie na życzenie

Jeśli nauczymy psa szczekania na żądanie, musimy też wyuczyć go komendy „Cisza!”. Często gdy nasz pies szczeka, a my chcemy aby był cicho, krzyczymy na niego „Cicho!” lub “Uspokój się!”, „Przestań!” itp. Jeżeli jednak pies nie ma z tymi słowami żadnego skojarzenia, a my dodatkowo mówimy to głośno i stanowczo naszemu psu wydaje się, że dołączyliśmy się do szczekania. Ciszy uczymy psa wtedy gdy zwierzak zna już komendę „Daj głos!”. Tym razem prosimy go, aby szczeknął, ale nie nagradzamy go po szczeknięciu, tylko wypowiadamy hasło „Cisza!”, czekamy aż zwierzę na chwilę przestanie szczekać i wtedy dajemy mu nagrodę. W ten sposób w każdej chwili będziemy mogli przerwać szczekanie.

Z komendami trzeba uważać

Musimy pamiętać, że uczenie psa szczekania na żądanie jest ryzykowne i może doprowadzić do tego, że nasz pies nauczy się wymuszać szczekaniem zabawkę czy smakołyk. Każdy  nas na pewno widział psy, które chcąc coś dostać, wykonują po kolei wszystkie znane sobie komendy.  O ile w przypadku siadu, warowania czy dawania łapy – szczególnie na samym początku przygody ze szkoleniem – może to być zabawne, o tyle głośne szczekanie już niekoniecznie.

Czy warto uczyć psa szczekać?

Oczywiście można warunkować szczekanie u psa, ale należy zachować szczególną ostrożność i pamiętać, że naturalne szczekanie jest bardzo ważnym komunikatem, którego nie należy lekceważyć.

Royal Canin Calm

2895

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij