Jak nauczyć psa chodzić na smyczy, czyli wybór obroży i smyczy dla psa

Smycz i obroża dla psa to podstawowe akcesoria, w które powinien zaopatrzyć się każdy właściciel czworonoga. Dostępne są w wielu rozmaitych wzorach i modelach. Jak wybrać te najbardziej odpowiednie?

Pies powinien być jak najwcześniej przyzwyczajany do obroży i smyczy. Dzięki nim wspólne spacery będą nie tylko bardziej komfortowe dla jego właściciela, ale i znacznie bezpieczniejsze dla samego zwierzęcia. Z tego powodu już we wczesnym szczenięctwie należy rozpocząć naukę chodzenia na smyczy. Od czego należy zacząć? Pierwszym krokiem powinien być wybór obroży dla psa i smyczy.

Najlepsze obroże dla psów

Najbardziej praktyczne są obroże wykonane z parcianej taśmy. Prawidłowo dobrana obroża dla psa musi być dostosowana do wieku, wielkości, budowy ciała oraz siły czworonoga. Nie powinna być zbyt ciasna, by nie podduszać psa, ani zbyt obszerna, by uniemożliwić mu samowolne wyswobodzenie się. Po zapięciu na szyi zwierzęcia, obroża musi pozostawać na tyle luźna, by bez problemu wchodziły pod nią dwa palce naszej dłoni. Warto zwrócić też uwagę na rodzaj zapięcia, uchwyt do przypinania smyczy i ogólną jakość wykończenia wszystkich elementów obroży. To właśnie od jakości wykonania zależy jej wytrzymałość.

Co zamiast tradycyjnej obroży dla psa?

Warto pamiętać, że ciągnięcie na obroży może prowadzić do szeregów urazów i chorób u psów:

  • schorzeń szyjnej części kręgosłupa,
  • utrudnień w przepływie krwi i limfy,
  • zapadnięcia tchawicy,
  • zaburzeń pracy tarczycy,
  • przyspieszenia utraty wzroku (jeśli pies cierpi na jedną z chorób związanych ze zwiększonym ciśnieniem w gałce ocznej).

Z tego też powodu zdecydowanie lepiej sprawdzą się szelki dla psa. Każdy pies, który nie jest nauczony chodzenia na luźnej smyczy, a w szczególności szczenię, powinno bezwzględnie chodzić w szelkach. Prawidłowo dobrane, nie krępują ruchów psa i spełniają podobne funkcje jak obroża. Jeśli czworonóg bardzo ciągnie na smyczy, pomocna może się okazać także obroża uzdowa (pod warunkiem, że jest umiejętnie stosowana). Nie zapominajmy jednak, że żadna obroża nie zastąpi odpowiedniego wyszkolenia zwierzęcia.

Spacer z psem – jak dobrać odpowiednią smycz dla psa?

Smycze dla psa wraz z obrożą i szelkami dają nam kontrolę nad czworonogiem, a jemu zapewniają bezpieczeństwo w miejscach, w których nie powinien chodzić wolno. Wybierając się na spacer z pupilem, warto również pamiętać o wszystkich przepisach dotyczących psa w mieście.

Kupując smycz dla psa, dobrze zwrócić uwagę na jakość materiałów i solidność wykonania wszystkich elementów. Rodzaj smyczy zależy w głównej mierze od jej przeznaczenia. W przypadku smyczy klasycznych, jakie używane są zwykle podczas spacerów, do wyboru mamy te wykonane ze skóry lub taśmy parcianej, o stałej lub regulowanej długości (zazwyczaj od 1,5 do 2 metrów). Im mniejszy pies, tym lżejsza powinna być smycz. W przypadku psów dużych i silnych szczególną uwagę należy zwrócić na karabińczyk, który musi być niezawodny.

Smycz automatyczna a nauka chodzenia na smyczy

Niektórzy właściciele psów są zwolennikami smyczy automatycznych. Tego typu rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Z jednej strony, dzięki automatycznej smyczy, jesteśmy w stanie zapewnić czworonogowi maksimum kontrolowanej swobody. Z drugiej natomiast, nie nadaje się ona do szkolenia zwierzęcia, zwłaszcza do nauki chodzenia na luźnej smyczy. Niezablokowana smycz automatyczna jest stale lekko napięta. Uczy to psa, że poruszaniu się do przodu zawsze towarzyszy ucisk wokół szyi, a tym samym utrwala nawyk ciągnięcia na smyczy.

Inną kwestią jest fakt, że uchwyt smyczy automatycznej bywa dość nieporęczny. Przy odrobinie nieuwagi łatwo o wplątanie rozwijanej taśmy w nogi przechodniów, koła rowerów czy smycze innych psów. Decydując się na smycz automatyczną, pamiętajmy, by wybierać modele od sprawdzonych producentów będące dostosowane do wielkości i siły psa. Dobrze przy tym zmienić obrożę na szelki. Dzięki temu pies nauczy się, że będąc w szelkach może napinać smycz, a w obroży – powinien chodzić bez jej napinania.

Więcej na temat: jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy, przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule.

3952

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij