Jak nauczyć psa chodzić na smyczy: pierwszy spacer ze szczeniakiem

Kiedy twój szczeniak będzie już zaszczepiony, na pewno oboje chętnie wybierzecie się na pierwszy wspólny spacer. Co zrobić, by ten czas był przyjemnością nie tylko dla niego, ale i dla ciebie? W tym celu niezbędna jest nauka chodzenia na smyczy.

Regularne spacery z psem zapewnią zwierzęciu zrównoważony rozwój dzięki odpowiedniej porcji ruchu oraz kontaktom z innymi czworonogami. Oczywiście musisz pamiętać, że to wciąż szczeniak, dlatego nie powinieneś na razie przesadzać z długością i intensywnością wspólnych spacerów. Zanim jednak wybierzecie się na pierwszą przechadzkę, warto dobrze się przygotować. Niezbędna jest właściwa smycz dla psa oraz zapoznanie z nią szczenięcia. Co dalej? Równie ważna jest spokojna, lecz konsekwentna nauka psa chodzenia na smyczy. Od czego należy zacząć?

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Jeśli znasz kogoś, kto ma spokojnego i przyjaznego psa, dobrym pomysłem jest wspólne wyjście – twój zwierzak będzie miał z kogo brać przykład. Pozwól mu na spotkania i zabawę z przyjaźnie nastawionymi psami, lecz zawsze pozostawaj czujny. Nie wszystkie dorosłe osobniki mają pokojowe zamiary wobec młodych. Musisz wiedzieć, że tego typu spotkania są idealną okazją do rozpoczęcia treningów i nauki szczeniaka chodzenia na smyczy.

Nauka chodzenia na smyczy krok po kroku

Chodzenie na smyczy to bardzo ważna umiejętność, którą twój szczeniak bez wątpienia musi opanować. Kiedy pierwszy raz go wyprowadzasz, uważaj, by pies – pomimo tak wielu bodźców i jedynie podstawowej tresury – przez cały czas znajdował się obok ciebie. Pamiętaj, że jeśli wcześnie oswoisz zwierzaka ze smyczą dla psa, nie będzie miał z nią problemów w późniejszym czasie. Jeśli pomimo starań twój pies ciągnie na smyczy, przeczytaj jak oduczyć go tego problematycznego zachowania.

Właściwa smycz dla psa

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy? Pierwszym krokiem jest wybór smyczy. Smycz dla psa powinna być wykonana z mocnych, lecz elastycznych materiałów – metalowe łańcuchy mogą być zbyt ciężkie dla szczeniąt. Upewnij się również, że zapięcie łatwo otwiera się i zamyka. Aby sprawdzić, czy uprząż bądź obroża dla psa nie jest zbyt ciasna, wsuń między nią a ciało szczeniaka dwa palce. Pamiętaj, że smycz powinna być mocna, a jej zapięcie bezpieczne, by nie odczepiła się od obroży, gdy pies będzie próbował uciekać.

Jak przekonać psa do obroży?

W pierwszej kolejności zacznij od przyzwyczajenia psa do noszenia obroży bądź uprzęży w domu. Najpierw pozwól mu ją obwąchać, a następnie załóż ją swojemu pupilowi. Pobaw się z nim ulubionymi zabawkami, dzięki czemu pies wkrótce zapomni, że ma coś na sobie. Jeśli chcesz, możesz pozostawić obrożę na stałe, lecz sprawdzaj ją regularnie. Powinieneś co jakiś czas kontrolować, czy nie staje się zbyt ciasna, ponieważ szczeniaki rosną zaskakująco szybko.

Więcej o tym, jak wybrać smycz i obrożę dla psa, przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule.

Kolejne etapy nauki chodzenia na smyczy

Następnie zacznij przyzwyczajać swojego pupila do bycia przytrzymywanym z pomocą obroży bądź uprzęży. Chwyć za obrożę dla psa i delikatnie ustabilizuj szczeniaka drugą ręką tak, aby nie mógł się wiercić. Poczekaj, aż będzie stał grzecznie i spokojnie. Pochwal go wtedy i wypuść. Powtarzaj często to ćwiczenie, ignorując wiercenie oraz wykręcanie się psa na smyczy. Wkrótce zwierzak nauczy się spokojnie stać tak długo, jak długo będziesz trzymać za obrożę.

Pies na smyczy – historia z happy endem

Gdy pies przyswoi wcześniejsze etapy, możesz już przypiąć smycz. Na początku jedynie jako formę zabawy, aby psu spodobała się nowa aktywność. Następnie zacznij trzymać smycz, stojąc w miejscu i chwal psa za każdym razem, gdy do ciebie wróci. Upewnij się, że kończysz ćwiczenie i odpinasz smycz tylko wtedy, kiedy pies jest obok ciebie – w ten sposób nie nauczy się ciągnąć na smyczy, by iść tam gdzie chce.

Na samym końcu zacznij się przemieszczać, zachęcając psa na smyczy, by szedł za tobą. Pochwal szczeniaka, gdy wypełni twoje polecenie, stań w miejscu i zignoruj go, gdy będzie ciągnął bądź zatrzyma się. Zaczekaj aż wróci do ciebie zanim znowu go pochwalisz i ponowisz ćwiczenie. W ten sposób szczeniak uczy się, że gdy jest na smyczy musi pozostać obok ciebie, a poprzez ciągnięcie nic nie osiągnie.

Sprawdź, jakie przepisy obowiązują cię na spacerze z psem w mieście.

Pamiętaj, że spacerując ze szczeniakiem poza domem, początkowo będziesz musiał się zatrzymywać, by dać psu na smyczy sygnał, że nie powinien się szarpać. Z tego powodu nie planuj dalekich przechadzek. Jeśli będziesz cierpliwy oraz konsekwentny i będziecie ćwiczyć regularnie, już po niedługim czasie wyprowadzanie twojego psa na smyczy stanie się prawdziwą przyjemnością dla obu stron.

53591

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij