Zaburzenia poznawcze: jak komunikować się z psem seniorem?

Wraz z upływem czasu, u naszego czworonoga zaczynają się pojawiać fizyczne i psychiczne zmiany związane z postępującym procesem starzenia. Jak je rozpoznać i co zrobić, by możliwie najbardziej zminimalizować ich przykre konsekwencje?

Pies senior może cierpieć na zespół zaburzeń poznawczych – chorobę będącą odpowiednikiem zespołu Alzheimera i demencji starczej u człowieka. Tego typu choroby psów starych mogą pojawić się około 7-8 roku życia, prowadząc do zmian w zachowaniu, nasilenia lęków, a niekiedy do wzrostu agresji. Na które zmiany w interakcji z otoczeniem należy zwracać uwagę i jak można ułatwić życie starszemu psu?

Zespół zaburzeń poznawczych u psa – jak je rozpoznać?

Wśród przyczyn schorzenia, czyli degradacji struktur układu nerwowego u starszych czworonogów, wymienia się kilka czynników. Jest to odkładanie się w mózgu neurotoksycznych złogów, nagromadzenie wolnych rodników, a także stres. Symptomami zaburzeń poznawczych mogą być:

  • Zmiana sposobu odnoszenia się do otoczenia

Pies traci ochotę na zabawę, jest osowiały i nie przebywa z właścicielem tak chętnie, jak dawniej lub odwrotnie – wzrasta lęk separacyjny i trudności z pozostawieniem go samego w domu.

  • Zmiany osobowości

Zwierzę dotychczas czujne, traci zainteresowanie pojawiającymi się gośćmi i odwrotnie – przyjazny do tej pory czworonóg zaczyna zachowywać się agresywnie.

  • Zmiany w cyklu dobowej aktywności

Pies dłużej śpi w dzień, ożywia się wieczorem i w nocy, ma trudności z zaśnięciem, wydaje się pobudzony.

  • Postępująca dezorientacja

Zwierzę zapomina, z której strony otwierają się drzwi, traci orientację w terenie, niepewnie czuje się nie tylko w obcym mieszkaniu, ale i we własnym domu po przemeblowaniu.

  • Trudności w utrzymaniu czystości

Psu coraz częściej zdarza się załatwić w domu.

  • Kłopoty z pamięcią krótkotrwałą

Czworonóg może wielokrotnie domagać się jedzenia czy wyjścia na dwór. Pojawiają się także kłopoty z przyswajaniem nowych zachowań.

Zaburzenia poznawcze - częsta choroba psów starych

Sprawdź, jak karmić dojrzałego psa rasy małej, średniej i dużej.

Wystąpienie zaburzeń poznawczych u psa powinien potwierdzić lekarz weterynarii. Opisane objawy pojawiają się bowiem także przy innych psich chorobach, w tym schorzeniach somatycznych. Specjalista może zlecić farmakoterapię – podawanie środków poprawiających ukrwienie mózgu i zmniejszających stany lękowe.

Znajdź najbliższą lecznicę polecaną przez Royal Canin.

Leczenie zaburzeń poznawczych u starszych psów

W terapii ważną rolę pełni utrzymanie zwierzęcia w dobrej formie zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Dobre efekty przynosi zachęcanie do aktywności, na przykład zabawy, która – co ważne – powinna być dostosowanej do stanu zdrowia. Jeśli ulubioną zabawą naszego psa był intensywny aport, można zastąpić go spokojnym rzucaniem miękkiej piłki. Warto również stymulować zwierzę poprzez spacery w nowych miejscach i ćwiczenia ze wzbogaconym środowiskiem. Pobudzimy w ten sposób wszystkie zmysły naszego seniora, a tym samym wzmocnimy połączenia synaptyczne w jego mózgu.

Aby zredukować lęk i dezorientację, należy dostosować otoczenie starszego czworonoga do jego potrzeb – unikać gwałtownych zmian, wyczerpujących podróży, a także zachować zwiększoną uwagę na spacerach. Warto aktywizować psa seniora na tyle, na ile pozwalają jego warunki fizyczne: odbywajmy krótsze spacery, ale często zmieniajmy trasę marszu. Zachęcajmy psa do tropienia i poszukiwania, pozwólmy mu na kontakt z innymi zwierzętami.

Choroby psów starych i zaburzenia poznawcze – jak im zapobiegać?

O zdrowie psychiczne psa warto dbać już od najmłodszych lat. Ryzyko wystąpienia zachowań agresywnych w podeszłym wieku zostaje zredukowane, gdy zwierzę w okresie szczenięcym przeszło proces socjalizacji i pozostawało w kontakcie z matką do około 8 tygodnia życia.

Proces starzenia opóźnia natomiast dieta bogata w przeciwutleniacze i starannie dobrane składniki odżywcze, które znajdują się w składzie karm Royal Canin przeznaczonych dla psów seniorów. Zawarty w nich synergiczny kompleks przeciwutleniaczy walczy ze stresem oksydacyjnym, opóźniając fizyczne i psychiczne skutki starzenia się. Dokładne wytyczne odnośnie tego, jak karmić psa w starszym wieku znajdziesz we wcześniejszym wpisie.

Sucha karma dla psa Royal Canin Mini Ageing 12+Sucha karma dla psa Royal Canin Medium Ageing 10+Sucha karma dla psa Royal Canin Maxi Ageing 8+

1408

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij