Jak karmić psa o wrażliwym przewodzie pokarmowym?

Mając pod swoją opieką zwierzę, powinniśmy przywiązywać wyjątkowo dużą wagę do wyboru odpowiedniego pożywienia. Zwłaszcza gdy nasz czworonóg odznacza się szczególnymi potrzebami – pies wymiotuje, pojawia się biegunka, wzdęcia i nieprzyjemny zapach z pyska. Czym karmić psa z problemami trawiennymi?

Wrażliwość przewodu pokarmowego jest bardzo częstą przypadłością wśród psów. Pośród wszystkich ssaków, pies posiada bowiem najkrótszy przewód pokarmowy w stosunku do długości swojego ciała. U małych psów nie przekracza on nawet 90 centymetrów, podczas gdy u człowieka wynosi około 150. W związku z tym, że czas przebywania pożywienia w przewodzie czworonoga jest dość krótki, bardzo ważne jest, aby podawać mu dobrze przyswajalną, wysokiej jakości karmę.

Jak funkcjonuje układ pokarmowy psa?

Najważniejsze procesy trawienne zachodzą w jelicie cienkim czworonoga, który znajduje się w górnej części jego przewodu pokarmowego. To tam enzymy trawienne rozkładają zjedzony przez zwierzę pokarm na pojedyncze związki, które wchłaniane są następnie przez mikrokosmki. Ze względu na swoją budowę, psi przewód pokarmowy, szczególnie u starszego czworonoga, wykazuje często zwiększoną wrażliwość.

Objawy wrażliwości przewodu pokarmowego u psa

Jeśli karma podawana czworonogowi charakteryzuje się niską przyswajalnością, duża ilość niestrawionych białek przenika z jelita cienkiego do grubego. Powoduje to zwiększenie fermentacji jelitowej – psu zaczynają dokuczać wzdęcia, objętość stolca jest duża, pojawia się biegunka u psa. Wzdęciom sprzyjają również znajdujące się w karmie niewłaściwe proporcje włókna fermentującego.

Wśród symptomów, które mogą wskazywać, że przyczyną powyższych problemów jest nadwrażliwość przewodu pokarmowego, wymienia się:

 • stolec o niewłaściwej konsystencji (często jest zbyt luźny lub zbyt twardy),
 • wzmożone gazy oraz wzdęcia,
 • pies wymiotuje (mimo, że podawana mu karma jest świeża),
 • zmiany na skórze wskazujące na nietolerancję lub alergię pokarmową,
 • nieprzyjemny zapach z pyska psa, który może świadczyć o kłopotach żołądkowych.

Ochrona przewodu pokarmowego psa

Dostrzeżenie wymienionych objawów oznacza najczęściej konieczność zmiany diety czworonoga. W celu eliminacji tych oznak, kluczowy jest wybór karmy dla psa z wrażliwym przewodem pokarmowym. Doskonałym wyborem będą karmy Royal Canin przygotowane z myślą o wrażliwych żołądkach psów ras małych, średnich i olbrzymich.

Karmy dla psów Royal Canin wyróżniają się specyficzną recepturą, w skład której wchodzą:

 • wysokostrawne białka L.I.P., które zapewniają optymalne trawienie,
 • fruktooligosacharydy (FOS) i mannooligosacharydy (MOS) sprzyjające zachowaniu równowagi flory bakteryjnej jelit,
 • przeciwutleniacze, których zadaniem jest ochrona komórek przed działaniem wolnych rodników, a tym samym opóźnienie procesu starzenia się organizmu,
 • związki wiążące wapń zawarty w ślinie, które pomagają w ograniczeniu powstawania kamienia nazębnego,
 • kwasy Omega-6 wpływające korzystnie na sierść i skórę psa.

mini-dig1Karma dla psa Mini Digestive Care Karma dla psa Maxi Sensible Sensitive Digestion 

Wrażliwy przewód pokarmowy psa – odpowiednia pielęgnacja

By zminimalizować negatywne efekty zwiększonej wrażliwości żołądka psa, należy pamiętać o kilku zasadach.

 • Dbaj o zachowanie równowagi mikroflory układu pokarmowego psa

W tym celu wybierz karmę, która zawiera białka L.I.P. Dzięki temu, że ich strawność przekracza nawet 95%, szybko przenikają z jelita cienkiego do grubego, nie powodując wzdęć. Równie ważna jest optymalna zawartość w karmie włókna pokarmowego, zarówno rozpuszczalnego (fermentującego), jak i nierozpuszczalnego (niefermentującego). Pobudzając ścianę jelit do wydzielania większej ilości śluzu, pozwala ono na formowanie odchodów o optymalnej konsystencji. Więcej na temat wyboru odpowiedniej karmy dla psa o wrażliwym przewodzie pokarmowym, znajdziesz we wcześniejszym artykule.

 • Zapewnij psu dostateczną ilość ruchu

Aktywność fizyczna przyspiesza perystaltykę jelit. Zapobiega to zaparciom i ogranicza proces fermentacji gnilnej w jelitach, który jest odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach kału psa i powstawanie gazów.

 • Chroń zwierzę przed stresem

Z powodu zdenerwowania, perystaltyka jelit może ulec nadmiernemu przyspieszeniu. W związku z tym może się pojawić biegunka u psa.

6084

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij