Jak karmić psa – czy domowe jedzenie dla psa to dobry pomysł?

Jedzenie dla psa to bardzo istotna kwestia. Jak wybrać najlepsze jedzenie dla psa? Czym się kierować przy tworzeniu diety dla czworonoga i czy lepsze będą gotowe karmy dla psów czy może samodzielne przygotowywanie posiłków?

Należy pamiętać, że domowe jedzenie dla psa to posiłki, które przygotowujemy tylko z myślą o naszym pupilu. Na pewno nie powinien być to nasz obiad czy resztki ze stołu. Znajdują się w nich nie tylko przyprawy, ale i produkty niewskazane, a nawet niebezpieczne dla psów. Co zatem powinno się znaleźć w diecie dla psa? Czy lepsze będzie podawanie psu gotowych karm, a może gotowanie dla psa?

Co powinien jeść pies – czy resztki z obiadu są dobrym pomysłem?

Częstą motywacją do karmienia psa resztkami z obiadu jest przekonanie, że skoro coś zostało, to lepiej dać to zwierzęciu niż wyrzucić. Jest to niestety błędne rozumowanie. Pies nigdy nie powinien otrzymywać ani najsmakowitszych kąsków z obiadu, ani tego co pozostało z posiłku, nawet jeśli jest to ryż czy ugotowane kości (tak często wymieniane jako pokarmy bezpieczne dla psa). Wbrew pozorom, wcale takie nie są. W rzeczywistości wiele produktów, które podajemy czworonogom, są dla nich szkodliwe.

Należy wiedzieć, że ważne jest nie tylko to, co podajemy naszemu psu, ale także ile razy dziennie. O tym, jak często karmić psa, przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule

Wymagania żywieniowe, czyli najlepsze jedzenie dla psów

Pies, podobnie jak jakiekolwiek inne zwierzę, powinien każdego dnia otrzymywać odpowiednio zbilansowane pożywienie. Ilość i rozkład składników odżywczych jest inny niż w przypadku ludzi, więc nasze obiady nie są odpowiednim jedzeniem dla psa. Przede wszystkim jest to spowodowane zbyt dużą ilością węglowodanów i tłuszczów. Równie nieodpowiednie są także ilość i rodzaj mikroelementów.

Możliwości trawienne psa

Pies, który ewolucyjnie jest zwierzęciem mięsożernym, przystosowanym przede wszystkim do trawienia białka pochodzenia zwierzęcego, posiada dużo krótszy przewód pokarmowy niż człowiek. Z tego powodu wiele produktów, które spożywamy, mogą powodować u niego problemy trawienne. Na przykład tak świetnie trawiona przez człowieka kasza gryczana jest dla psa ciężkostrawna.

Nawet zbyt grubo pokrojone warzywa mogą nie zostać w pełni strawione przez psa, a tym samym nie dostarczą mu żadnych wartości odżywczych. Brak tak szczegółowej wiedzy może więc skutkować wywołaniem u psa niepożądanych efektów. Mogą się pojawić nie tylko przejściowe kłopoty gastryczne, ale również nadwaga. Nadwaga i otyłość u psa mogą wystąpić przede wszystkim gdy posiłki będą zbyt kaloryczne i źle zbilansowane.

Jak przygotować domowe jedzenie dla psa?

Domowe jedzenie dla psa, które jest przygotowywane tylko z myślą o czworonogu, może oczywiście zastąpić gotową karmę dla psa. Warunkiem jest jednak odpowiednia wiedza i umiejętności. Jeśli nie potrafimy przyrządzić posiłków dla zwierzęcia zawierających właściwą ilość białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i mikroelementów, powinniśmy zrezygnować z tego pomysłu.

Najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie psu gotowej karmy dostoswanej do jego rasy, wieku i szczególnych potrzeb. Chcesz karmić psa zarówno domowym jedzeniem, jak i gotową karmą? I w tym przypadku niezbędna jest specjalistyczna wiedza. W przeciwnym wypadku może się okazać, że w dziennym bilansie pies otrzyma zbyt dużo białka czy tłuszczów, a to po jakimś czasie odbije się na jego zdrowiu i wadze.

Produkty niewskazane i szkodliwe, czyli czym nie karmić psa

Domowe jedzenie dla psa nie może zawierać produktów, które powodują problemy trawienne bądź są toksyczne dla psa. Warto zauważyć, że jest takich naprawdę dużo w naszej diecie. Czego nie może jeść pies? Które produkty są szczególnie niebezpieczne dla naszego pupila?

  • winogrona,
  • rodzynki,
  • orzechy,
  • kasza gryczana,
  • ugotowane kości,
  • cebula i czosnek (mogą powodować biegunkę i wymioty u psa),
  • awokado (może doprowadzić do śmierci zwierzęcia),
  • słodycze, a zwłaszcza czekolada.

Wymienione produkty mogą być naprawdę niebezpieczne. Awokado czy czekolada dla psa mogą się okazać naprawdę groźne. Z tego powodu nie tylko nie należy podawać ich czworonogom, ale także należy upewnić się, że nie robią tego nasze dzieci.

Dieta dla psa – uważaj na przyprawy!

Ostatnią, chociaż nie mniej ważną przyczyną, dla której nie powinniśmy podawać psu naszych obiadów, jest sposób ich przyrządzania, a przede wszystkim przyprawianie. Sól, pieprz, cebula, czosnek, ziele angielskie, chili czy jakiekolwiek zioła, to przyprawy, które są odpowiednie jedynie dla ludzi – nie dla zwierząt. Nawet polecany dla psów ryż, jeśli jest posolony lub podany z sosem, przestaje być pokarmem bezpiecznym.

domowe jedzenie dla psa

Odpowiednie żywienie psa

Decyzja o sposobie karmienia psa jest jedną z istotniejszych. Już na etapie planowania zakupu bądź przygarnięcia psa, powinniśmy ustalić rodzaj jego diety. Jeśli nie posiadamy dużej wiedzy z zakresu żywienia psów, to zawsze lepiej postawić na wysokiej jakości gotową karmę, zamiast próbować gotowania dla psa, które może mu zaszkodzić. Więcej o tym, jaką karmę wybrać i czym karmić psa, przeczytasz w kolejnym artykule.

20236

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij