Jak karmić dorosłe psy ras małych i miniaturowych?

Wiek dorosły jest najdłuższym okresem w życiu psa. Jego codzienne nawyki w tym czasie, także te żywieniowe, determinują stan zdrowia zwierzęcia w przyszłości. Jak się nim opiekować i jak karmić psa, by mógł w zdrowiu i dobrej kondycji wkroczyć także w kolejny etap swojego życia?

Musimy wiedzieć, że im skuteczniej zadbamy o potrzeby pupila w zakresie odżywiania, poziomu aktywności fizycznej i profilaktyki chorób, tym większą ma on szansę na komfortowe życie w zaawansowanym wieku i osiągnięcie długowieczności. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czym karmić psa rasy małej bądź miniaturowej, by zagwarantować mu nie tylko zdrowie, ale i dobre samopoczucie.

Kiedy pies jest dorosły?

Miniaturowe i małe psy wkraczają w dorosłość już w 10. miesiącu życia. Trwa ona do około 8. roku życia zwierzęcia. W tym wieku pies jest już rozwinięty, bo zakończyły się u niego wszystkie procesy wzrostu. Z tego powodu zaczyna wtedy potrzebować innych składników i ich odmiennych proporcji niż w okresie szczenięcym. Jest to również czas, w którym pies jest żywiołowy, ma dużo chęci do zabawy i poznawania świata. Jego organizm dopomina się więc o sporą ilość energii, która jest niezbędna do codziennego funkcjonowania.

Najlepsza karma dla psów

Głównym źródłem energii są tłuszcze, które pełnią również rolę rozpuszczalników dla bardzo ważnych witamin: A, D, E i K. Nie ma zasady, która jednoznacznie określa idealną zawartość tłuszczu w karmie – zależy ona od wielu czynników. Pewne jest natomiast to, że im starszy jest pies, tym w jego pożywieniu powinno być mniej tłuszczu. Z tego powodu ilość tłuszczu w pokarmie dla dorosłego psa – ze względu na jego niższe niż w okresie szczenięcym zapotrzebowanie energetyczne – może być zmniejszona. Nie może być jednak zbyt mocno zredukowana, gdyż utrudniłoby to przyswajanie witamin.

jaka karma będzie najlepsza

Sprawdź też, jakie zmiany zachodzą w organizmie psa w kolejnych etapach rozwoju. Czy wiesz, jaka karma będzie najlepsza dla twojego psa, gdy wkroczy on w okres dojrzałości?

Bardziej wartościowym źródłem energii dla dorosłych psów małych ras stają się białka, które były wykorzystywane przez młode organizmy jako element budulcowy. Dojrzały organizm nie potrzebuje już budulca do wzrostu, dlatego też wskazane jest obniżenie zawartości białka. Jego minimalna ilość w diecie dorosłego osobnika powinna wynosić 18%. Mimo to najlepiej utrzymywać ją na poziomie 22-28%. Ponadto duże znaczenie ma także obecność w karmie składników wspomagających prawidłowe funkcjonowanie mózgu, takich jak kwasy Omega-3.

Dieta psów małych i miniaturowych w profilaktyce chorób

Liczne rasy psów małych i miniaturowych mają szczególne predyspozycje do pewnych dolegliwości. Psy te po wkroczeniu w wiek seniorski mogą zapadać na przewlekłe choroby zastawki mitralnej oraz zastawki trójdzielnej. W miarę starzenia się organizmu, płatki zastawek ulegają zwyrodnieniu, co prowadzi do rozwoju wtórnej niewydolności mięśnia sercowego. Dobrze zbilansowana karma powinna więc zawierać profilaktyczne dawki substancji, takich jak tauryna czy L-karnityna, które w większych ilościach wykorzystywane są w leczeniu schorzeń serca i podawane jako suplement diety.

Poza tym zagrożony jest także układ moczowy zwierzęcia. Rasy małych psów produkują niewielką ilość moczu, dlatego też psy rzadko go oddają. Tym samym w ich przypadku można mówić o znacznie zwiększonym ryzyku wystąpienia kamieni moczowych. Kamienie moczowe u psa tworzą się miesiącami, a czasem nawet latami. Z tego powodu tak istotne jest pożywienie w pełni dostosowane do specyficznych potrzeb tych małych czworonogów. Dobrze dobrana dieta pomaga dbać o ich teraźniejszy, a także przyszły stan zdrowia.

Małe rasy psów – częste schorzenia

Powszechne wśród psów małych i miniaturowych są także choroby przyzębia. Szacuje się, że dotyczą one nawet 80% czworonogów wszystkich ras w wieku od 6. roku życia, jednak jeszcze częściej występują u ras psów o wadze do 10 kg. Choroby zębów w ich przypadku pojawiają się także znacznie wcześniej. Pierwsze objawy schorzeń przyzębia można zaobserwować u psów małych i miniaturowych już w 1. lub 2. roku życia. Z tego powodu karmy dla dorosłych przedstawicieli małych ras muszą skutecznie przeciwdziałać odkładaniu się płytki nazębnej.

kamień z zębów psa.

Przeczytaj więcej na temat pielęgnacji psich zębów. Sprawdź, jak usunąć kamień z zębów psa.

Zwierzęta niewielkich rozmiarów, takie jak psy ras małych i miniaturowych, charakteryzuje bardzo szybki metabolizm. Często są więc one przekarmiane przez właścicieli, co skutkuje nadwagą bądź otyłością. Zbędnym kilogramom dodatkowo sprzyja także częste przebywanie w domu i niewielka ilość ruchu. Ryzyko wystąpienia nadwagi można jednak zmniejszyć, podając zwierzęciu wysokostrawną karmę wzbogaconą o L-karnitynę. Substancja ta pozwoli zapewnić psu odpowiednią gospodarkę tłuszczową.

Małe i miniaturowe rasy psów ze skłonnością do schorzeń układu pokarmowego

Nie można także zapominać o dość często występujących wśród małych psów zaburzeniach układu pokarmowego, które objawiają się między innymi zaparciami. Wynikają one z braku odpowiedniej ilości włókna pokarmowego w pożywieniu i destabilizacji flory jelitowej. Zarówno nadwaga, jak i zaparcia mogą być więc efektem zaniedbania opiekuna w kwestii diety psa. W tym przypadku powinno się więc raczej mówić o dbałości o zdrowe odżywianie zwierzęcia niż profilaktyce chorób.

Dieta psa rasy małej

W przypadku dorosłych psów ras miniaturowych i małych, ze względu na profilaktykę nadwagi, podstawą optymalnej diety są małe porcje pożywienia podawane w dużej częstotliwości. Dzienną dawkę pokarmu dla psa powinniśmy najlepiej podzielić na 4-6 posiłków. To podstawowa różnica w porównaniu do czworonogów większych ras, które jedzą dwa razy dziennie. W utrzymaniu zdrowej masy ciała psa pomoże również wysokostrawna karma.

W produktach Royal Canin zawarte są białka L.I.P., których zaletą jest ponad 90-procentowa strawność. Co to oznacza? Ponad 90% z nich zostaje strawionych przez organizm, a tym samym wykorzystanych do zapewnienia mu prawidłowego funkcjonowania. Wszystkie białka w karmie Urban Life Adult Small, która przeznaczona jest dla psów dorosłych ras małych żyjących w miastach, stanowią 21% produktu. W karmie Mini Adult (dla dorosłych psów ras małych) znajdziemy ich natomiast 27%.

Receptura karmy dla małych i miniaturowych psów

Duże znaczenie ma również zawartość w karmie L-karnityny, która pobudza metabolizm i usprawnia trawienie tłuszczy. Tych ostatnich, w porównaniu do karm Royal Canin dla szczeniąt, które dostarczały 20% tłuszczu, jest znacznie mniej. Dorosłe psy małych ras otrzymują w pokarmie jedynie 16% tłuszczu. Poza tym, ze względu na skłonność psów miniaturowych i małych do zaparć, istotna jest także odpowiednia ilość włókna pokarmowego.

W karmie Mini Adult znaleźć można 6,5% włókna pokarmowego, natomiast w Urban Life Adult Small – 8,1%. Taki poziom zawartości błonnika umożliwia odpowiednią regulację pracy układu pokarmowego, jednocześnie zapobiegając nieprawidłowemu wchłanianiu oraz tworzeniu się zbitych mas kałowych. Jednym ze źródeł włókna pokarmowego są wchodzące w skład karmy Urban Life Small Adult łuski i nasiona psyllium. Usprawniają one pasaż jelitowy, a jednocześnie zapewniają miniaturowym psom długotrwałe uczucie sytości.

Royal Canin – najlepsze karmy dla psów ras małych

U psów miniaturowych i małych mogą występować wspomniane problemy z układem moczowym, dlatego ważna jest ich profilaktyka. Receptura karm Royal Canin posiada obniżony poziom wapnia oraz fosforu – pierwiastków, które mogą się przyczyniać do tworzenia kryształków, a następnie kamieni w moczu. Tym samym karmy te zapobiegają lub przynajmniej znacząco opóźniają ten proces. Pokarm wspiera ponadto układ krążenia, ponieważ wzbogacony jest o takie składniki, jak przeciwutleniacze oraz nienasycone kwasy tłuszczowe EPA i DHA należące do grupy kwasów Omega-3.

Zwłaszcza te ostatnie pozytywnie wpływają na stan skóry, zapobiegając jej przesuszaniu i wzmacniając jej zdolności regeneracyjne. Dzięki temu sierść zwierzęcia jest piękna i lśniąca. Substancje te (szczególnie DHA) mają także korzystne działanie na pracę mózgu i tym samym procesy uczenia się. Ponadto wzmacniają ściany naczyń i regulują pracę serca, zapobiegając arytmiom. Ponownie istotną rolę odgrywa L-karnityna biorąca udział w procesie metabolizmu – wspomaga przekształcanie kwasów tłuszczowych w komórkach mięśnia sercowego w niezbędną energię. W ochronie układu krążenia pomaga też tauryna, która wzmacnia kurczliwość mięśnia sercowego.

Karma dla psów o wysokiej smakowitości

Z racji dużej wybredności psów małych ras, w laboratoriach Royal Canin opracowano także specjalne krokiety. Dzięki naturalnym substancjom aromatycznym, silnie oddziałują one na zmysł węchu, który jest u psów małych i miniaturowych słabo rozwinięty. Tym samym dodatkowo zachęcają one psy do konsumpcji. Ponadto krokiety są dopasowane do niewielkich szczęk małych psów, które dzięki temu nie mają problemu z ich gryzieniem. Krokiety wspomagają też mechaniczne usuwanie płytki nazębnej, a dzięki zawartości związków chelatujących wapń w ślinie, zapobiegają odkładaniu się kamienia nazębnego.

Royal Canin Urban Life Adult Smallmini-junior-2012

Najwyższa jakość potwierdzona certyfikatem

Jakość prowadzonych w Royal Canin badań i metod produkcji została poddana wielu testom. W ich wyniku firma została wyróżniona szeregiem certyfikatów. Wśród nich wymienić należy:

  • Certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO – 14001:2004,
  • Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością 9001:2008,
  • Certyfikat Systemu Dobrych Praktyk Produkcyjnych HACCP,
  • Certyfikat OHSAS 18001, systemu regulującego normy procesu produkcji, transportu wewnętrznego i przechowywania produktów.

Oprócz tego w 2014 roku polska fabryka Royal Canin w Niepołomicach otrzymała od międzynarodowej instytucji certyfikującej LRQA najwyższą możliwą notę Excellence (Doskonałość). Stanowi to potwierdzenie, że proces produkcyjny spełnia najwyższe światowe standardy.

Royal Canin – karmy dla psów, które polecają właściciele, hodowcy i lekarze weterynarii

Karmy produkowane pod szyldem Royal Canin testowane są nie tylko w laboratoriach, ale także przez lekarzy weterynarii oraz hodowców i właścicieli czworonogów. To ich opinie i sugestie mają kluczowy wpływ na ostateczny skład produktu. Dzięki temu, że ich aprobata jest niezbędna do zatwierdzenia formuły żywieniowej karm, produkty te tak precyzyjnie spełniają potrzeby żywieniowe zwierząt.

2117

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij