Jak interpretować zachowanie psa?

Nie każdy wie, że psy posiadają umiejętność komunikowania się z ludźmi i okazywania swoich emocji. Co zrobić, by zrozumieć zachowanie psów? Jak prawidłowo zinterpretować mowę ciała i dźwięki psów? Kluczem do sukcesu jest uważna obserwacja czworonoga.

Każda relacja musi opierać się na wzajemnym zrozumieniu. Nie inaczej jest w przypadku psa i jego właściciela. Częstym problemem jest przypisywanie psom ludzkim cech, co prowadzi do błędnej interpretacji ich zachowania, a tym samym niezrozumienia. Jak prawidłowo odczytywać sygnały wysyłane przez nasze zwierzę? Co tak naprawdę czworonóg chce nam przekazać? Jak rozumieć mowę ciała psa?

Mowa ciała psów – interpretacja

W zależności od nastroju i nastawienia, pies może zachowywać się inaczej. Jak prawidłowo odczytać psie sygnały i zdiagnozować jego odczucia?

Zrelaksowany i spokojny pies

Spokojny pies może sprawiać wrażenie, że się uśmiecha. Ma rozluźniony pysk i mięśnie ciała oraz lekko wysunięty język. Zwierzę, które ma przyjazne zamiary, w trakcie pieszczot, głaskania bądź drapania zachowuje się w określony sposób. Niekiedy przewraca się na grzbiet, pocierając łapami pysk i pomrukując przy tym. Jest to moment wyjątkowego zadowolenia i odczuwania dużej przyjemności.

Uległość psa

Aby okazać uległość wobec osobnika swojego lub innego gatunku, pies stara się wyglądać na możliwie jak najmniejszego. Z tego powodu kuli się i macha ogonem ustawionym znacznie poniżej linii grzbietu. Podporządkowanie manifestuje także położeniem się na grzbiecie i odsłonięciem wrażliwego brzucha. Może również mieć również otwarty pysk i odsłonięte zęby. Werbalnym sygnałem uległości jest często popiskiwanie, skomlenie bądź sapanie.

Niepewność i strach u psa

Jak zachowuje się przestraszony pies? Jedną z oznak niepewności może być oblizywanie nosa, a także… ziewanie. O ile pies nie jest zmęczony, ziewa w nowych i stresujących sytuacjach, na przykład, gdy nie rozumie poleceń wydawanych przez człowieka. Oblizywanie i ziewanie to także sygnały uspokajające. Stosowane są w celu rozluźnienia siebie lub drugiego osobnika. Pies, który obawia się skarcenia, może uspokajać siebie oraz zdenerwowanego człowieka, liżąc jego ręce.

Niepewność, ale także zainteresowanie, może wyrażać się również w geście podnoszenia przedniej ugiętej łapy, który często jest błędnie rozumiany jako proszący. Podnoszenie łapy może być zachowaniem charakterystycznym dla ras myśliwskich i oznaczać miejsce zaznaczenia zwierzyny (tzw. stójka). Możemy również nieświadomie nauczyć psa trącania nas łapą. Dzieje się tak, gdy wzmacniamy to zachowanie zabawą lub dzieleniem się posiłkiem. Ten przykład doskonale pokazuje, że jedno zachowanie psa może mieć bardzo wiele znaczeń, a jego interpretacja jest zależna od kontekstu, w którym się pojawia.

Agresja u psa

Agresywny pies stara się przybrać jak najgroźniejszy wygląd i wydawać się możliwie dużym. W tym celu jeży sierść na grzbiecie i karku, odsłania kły, marszcząc kufę, napina mięśnie całego ciała oraz stawia jak najwyżej ogon, poruszając nim bardzo nerwowo. Gotowości do ataku lub zamiarowi odstraszenia przeciwnika towarzyszy także gardłowe warczenie. W takiej sytuacji pies stoi wyprostowany z wysuniętą do przodu klatką piersiową i z uszami postawionymi do przodu.

Gdy pies chce się bawić

Aby zachęcić właściciela do zabawy, pies może wykonywać ukłon, wesoło poszczekiwać, swobodnie machać ogonem bądź biegać wkoło. Może również prezentować zachowania, których go nauczymy, jak na przykład trącanie nosem, łapą czy aportowaniem jednej ze swoich zabawek. Wyraźnym zaproszeniem do zabawy, stosowanym najczęściej w stosunku do innych psów, jest przypadnięcie do ziemi przednimi łapami (to jest wspomniany ukłon) z uniesieniem ogona i zadu, a następnie zwód i ucieczka.

Jakie zabawy z psem będą najlepsze? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak wybrać gry i zabawki dla psów.

Jak interpretować zachowanie psa?

Jak interpretować dźwięki psa?

Psy wydają rozmaite dźwięki – szczekają, warczą, piszczą, a nawet wyją. Co oznaczają poszczególne z nich? Warto wiedzieć, co czuje pies, gdy wydaje z siebie powyższe odgłosy.

  • Szczekanie psa

Jeśli pies szczeka, może to być sygnał alarmowy dla reszty stada, wyraz radości, kiedy jego właściciel wraca do domu, a także oznaka samotności.

  • Warczenie psa

Warczenie może oznaczać groźbę oraz niepewność. Warczące i najeżone zwierzę wydaje się silniejsze niż w rzeczywistości. Pies może także wesoło powarkiwać podczas zabawy.

  • Gdy pies piszczy

Piszczące szczenię sygnalizuje dyskomfort. W ten sposób przywołuje matkę. U starszych psów piszczenie może oznaczać zniecierpliwienie, radość na widok pana, jak również uległość.

  • Wycie psa

Pies wyje, gdy zostaje pozostawiony na wiele godzin w samotności. Wycie psa jest zwykle wyrazem samotności.

Dowiedz się więcej na temat zachowania psów. Przeczytaj, jak pora roku wpływa na zachowanie czworonogów.

85369

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij