Jak dbać o sierść psa dojrzałego?

Pielęgnacja sierści jest ważnym aspektem opieki nad psem na wszystkich etapach jego życia. Nie możemy o niej zapominać zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych.

Tylko w pełni zdrowy czworonóg charakteryzuje się piękną i błyszczącą sierścią. Wraz z wiekiem, zachodzące w organizmie psa zmiany sprawiają, że jego skóra jest coraz bardziej podatna na uszkodzenia, a okrywa włosowa jest w coraz gorszej kondycji. Jeśli jednak odpowiednio o nie zadbamy, jesteśmy w stanie spowolnić procesy starzenia się organizmu, a tym samym poprawić ogólne zdrowie, wygląd, jak i samopoczucie naszego czworonoga.

Pielęgnacja sierści psiego seniora

W przypadku psa dojrzałego, opiekun wykonując wszelkie zabiegi kosmetyczne, powinien wykazać się jak największą delikatnością i cierpliwością. Należy pamiętać, że zwierzę, ze względu na swój wiek, może odczuwać dyskomfort z powodu zesztywnienia stawów, kręgosłupa czy ogólnego spadku sprawności. Wybierając akcesoria i preparaty wykorzystywane do zabiegów, należy więc wziąć pod uwagę zwiększoną wrażliwość psa dojrzałego.

Problemy z sierścią i skórą psa dojrzałego

W wyniku zachodzących wraz z wiekiem zmian hormonalnych, dość częstym problemem stają się choroby skóry u psa. Skóra czworonogów traci dawną elastyczność, staje się cieńsza i bardziej podatna na urazy i infekcje. W niektórych przypadkach dochodzi także do jej przesuszenia lub przetłuszczenia. Innym typowym problemem są narośle, guzki czy brodawki. Sierść łatwiej się kołtuni, rzednie i matowieje. Regularne czesanie, szczotkowanie, a nawet strzyżenie psów nie tylko poprawia wygląd okrywy włosowej, ale jest też okazją do sprawdzenia stanu skóry zwierzęcia. W razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Problem nieprzyjemnego zapachu skóry i sierści starszych zwierząt może natomiast wyeliminować okazyjna kąpiel.

Opieka nad psem rasy długowłosej

W przypadku zwierząt długowłosych, jak i psów z włosami, zaleca się też strzyżenie. Długa, gęsta sierść (jak u owczarka niemieckiego) gromadzi więcej kurzu i innych zanieczyszczeń będących pożywką dla grzybów i bakterii. Przyczyniają się one do powstawania infekcji skórnych, a u starszych zwierząt obserwuje się podwyższoną skłonność do tego rodzaju dolegliwości. Psy szorstkowłose, takie jak sznaucery czy teriery, warto regularnie trymować, czyli z pomocą noża trymerskiego usuwać martwe włosy. Zabieg ten poprawia jakość i kolorystykę sierści, a także eliminuje problem matowych włosów.

sierść dojrzałego psa

Dowiedz się więcej o karmach Royal Canin przeznaczonych dla dojrzałych psów ras małych, średnich i dużych.

Psy krótkowłose – jak dbać o ich sierść?

W ich przypadku sierść jest łatwiejsza w pielęgnacji. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na okolice łap, podbrzusza i pachwin – wraz z wiekiem zwierzęciu coraz trudniej jest samemu dotrzeć do tych newralgicznych miejsc. W przypadku jakichkolwiek zaniedbań pielęgnacyjnych właśnie tam sierść plącze się najbardziej. Przycięcie włosów wokół genitaliów pomaga także w utrzymaniu czystości i higieny. Strzyżenie psów można wykonać samodzielnie lub zwrócić się do zaufanego groomera, który zadba nie tylko o odpowiednią długość sierści, ale także o estetykę uczesania naszego podopiecznego.

Zabiegi kosmetyczne, o których warto dodatkowo pamiętać

Pielęgnację sierści dobrze połączyć z kontrolą uzębienia psa oraz stanu jego jamy ustnej, sprawdzeniem czystości uszu, a także długości pazurów. Te ostatnie mogą wymagać częstszego przycinana, gdyż związany z wiekiem spadek aktywności psa sprawia, że jego pazury ścierają się podczas spacerów znacznie wolniej niż u szczeniąt i młodych psów.
Więcej informacji na temat opieki nad psem dojrzałym znajdziesz w naszym wcześniejszym artykule.

Rola żywienia w pielęgnacji sierści psiego seniora

Troska o dobrą kondycję skóry i okrywy włosowej psa wymaga też właściwego sposobu żywienia. Dieta psa dojrzałego powinna cechować się optymalną zawartością niezbędnych składników odżywczych:

  • nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, które warunkują odnowę komórek skóry i wzrost włosa, nadają połysk sierści, a także wykazują działanie przeciwzapalne;
  • przeciwutleniaczy, witaminy C i E, luteiny oraz tauryny wpływających na wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry;
  • witaminy A, która odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji skóry (reguluje poziom wydzieliny łojowej i zapobiega powstawaniu łupieżu);
  • biotyny (czyli witaminy H) oraz cynku mających korzystny wpływ na ogólny stan sierści.

Sucha karma dla psa Royal Canin Mini Adult 8+Sucha karma dla psa Royal Canin Medium Adult 7+Sucha karma dla psa Royal Canin Maxi Adult 5+

Bogata w przeciwutleniacze oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 karma Royal Canin przeznaczona dla psów dojrzałych pozwala do późnej starości zachować błyszczącą sierść i zdrową skórę. Jak podawać psu właściwą dla niego karmę, dowiesz się z wpisu „Życie psiego emeryta. Jak i czym karmić psa seniora?”.

858

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij