Jak dbać o psa w czasie upałów?

Lato to czas wysokich temperatur, a często też upałów. Takie warunki atmosferyczne są trudne do zniesienia dla ludzi, a tym bardziej dla psów. Zwierzęta nie pocą się tak jak ludzie całą powierzchnią ciała. Mogą to robić tylko za pomocą opuszków palców, a także w czasie ziania. Dlatego też upalne dni są dla nich szczególnie trudne i łatwo o przegrzanie, a nawet niebezpieczny dla życia udar cieplny.

Temperatura ciała psa waha się od 38 do 39 stopni Celsjusza. Powyżej tej temperatury organizm zaczyna się przegrzewać, co objawia się zianiem, przyspieszonym, płytkim oddechem, nadmiernym ślinieniem i przyspieszonym rytmem serca. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej schłodzić psa spryskując go wodą, kładąc na chłodne płytki podłogowe, włączając klimatyzację, czy wiatrak.

Szczególnie narażone na przegrzanie są psy ras brachycefalicznych np. buldog angielski, mops czy pekińczyk. Również psy w starszym wieku, otyłe czy z chorobami serca gorzej będą znosić upały.

Rasą wyjątkowo dobrze znoszącą ekstremalne temperatury są owczarki środkowoazjatyckie. Pochodzą one ze środkowej Azji, gdzie przyzwyczaiły się do bardzo ekstremalnych temperatur. Dlatego też nie groźne są im ani nasze mrozy, ani upały. Psy te są bardzo odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne.

Jeśli temperatura ciała nadal rośnie (powyżej 41stopni) może dojść do zagrażającemu życiu naszego pupila udarowi cieplnemu. Objawami udaru będą:

  • zaburzenia w poruszaniu,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • utrata przytomności,
  • krwawe wymioty i krwawy stolec.

W najbardziej poważnych przypadkach może dojść do martwicy narządów wewnętrznych, śpiączki, a nawet śmierci zwierzęcia. Zanim dojdzie do najgorszego, natychmiast udaj się z psem lub kotem do lekarza weterynarii. Pamiętaj, jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia.

Jak zadbać o psa w czasie upałów?

1. Zapewnij zwierzęciu stały dostęp do wody

Średnie dobowe zapotrzebowanie psa na wodę to 20-50 ml na kilogram masy ciała zwierzęcia. W upalne dni może być nawet więcej. Zawsze więc trzeba sprawdzić, czy miska z wodą nie jest pusta. Najlepsza w czasie upałów jest chłodna woda, dlatego warto kilka razy dziennie wymieniać wodę w misce. Nie polecam podawania psu kostek lodu, gdyż mogą one doprowadzić do przeziębienia zwierzaka.

Pamiętajmy o zabieraniu butelki z woda i miski na spacery z psem, tak by mógł w jego czasie gasić pragnienie.

Przy braku odpowiedniej ilości wody dochodzi do odwodnienia zwierzęcia.

Objawami odwodnienia jest:

  • suchość błon śluzowych,
  • zapadnięcie gałek ocznych, nieopadanie podniesionego fałdu skóry grzbietu.

Zwierzęta są wtedy osowiałe, nie maja apetytu, ochoty do zabawy, czy spaceru. Są to pierwsze objawy, które powinny zaniepokoić opiekuna i skłonić do wizyty w lecznicy dla zwierząt. Lekarz weterynarii nawodni psa, poda elektrolity, których również odwodnionemu zwierzęciu brakuje.

2. Zapewnij ocienione miejsce w domu i w ogrodzie

W czasie upałów nigdy nie zostawiajmy psa w jednym pokoju, który szybko się nagrzeje. Najlepiej, gdyby pies miał dostęp do podłogi z płytek, które są chłodne i nie nagrzewają się tak szybko.

Można również zasłonić okna, aby słońce mocno nie operowało. Jeśli tylko mamy możliwość, zostawmy włączony wentylator lub klimatyzację w mieszkaniu.

Pamiętajmy jednak, aby nie zostawiać psa w przeciągu, gdyż wtedy może dojść do zapalenia górnych dróg oddechowych.

W ogrodzie koniecznie zacieniujmy miejsce, gdzie przebywa pies. W budzie bardzo szybko robi się nieznośny upał i nie jest to dobre miejsce do przebywania psa w ciągu dnia. Psy bardzo często kopią głębokie doły w ziemi i pokładają się w nich, gdyż jest tam niższa temperatura.

Dobrym pomysłem jest zakup plastikowego basenu z wodą dla psa, w którym mógłby się chłodzić w gorące dni. Można również spryskać psa wodą z ogrodowego prysznica.

3. Dostosuj spacery do panującej temperatury i kondycji swojego psa

W upalne dni nie prowadźmy psa na długie i aktywne spacery. Łatwo wtedy o przegrzanie, a nawet o udar cieplny.

Szczególnie uważajmy w godzinach 10.00 – 17.00. Jest to czas, gdy słońce operuje najsilniej. Wtedy najlepiej ograniczyć spacery do niezbędnego minimum.

Dłuższe spacery można robić wcześnie rano lub wieczorami, gdy jest już trochę chłodniej. W czasie spacerów róbmy postoje w cieniu, podajmy psu wodę, odpocznijmy. Psy – podobnie jak ludzie – niechętnie ruszają się w ciepłe dni. Wolą wtedy leżeć i odpoczywać.

4. Zadbaj o opuszki palców psa

O opuszki psa trzeba dbać nie tylko zimą, gdy są narażone na odmrożenia, ale także w lecie, gdy asfalt bardzo mocno się nagrzewa i może poparzyć opuszki psa. Najlepiej wybierać trasy po trawnikach i łąkach, a unikać ulic i chodników.

5. Nie używaj kagańca weterynaryjnego

Bardzo popularne kagańce materiałowe (tzw. weterynaryjne) są zarezerwowane wyłącznie na czas badania lekarskiego. W takich kagańcach pies nie ma możliwości ziania, a to właśnie w ten sposób obniża temperaturę swojego ciała.

Nie ma też możliwości pobierania wody. Z tego powodu, kaganiec taki nie powinien być używany na spacerach nawet w chłodniejsze dni. W upały jest wręcz zabroniony! Zdecydowanie lepszy jest tzw. kaganiec fizjologiczny, w którym pies ma możliwość otwarcia pyska, pobrania wody, oraz jedzenia.

6. Uważaj na poparzenia słoneczne

Na poparzenia słoneczne szczególnie narażone są psy pozbawione sierści, np. grzywacze chińskie. Mając takiego psa, trzeba pamiętać o smarowaniu skóry zwierzęcia kremami z filtrami UV.

Podobnie jak ludzie, mogą się one poparzyć i nabawić się dotkliwych ran na skórze. Z tego właśnie powodu bardzo ostrożnie proszę podchodzić do pomysłu ogolenia psa w okresie letnim. Zmniejszymy wprawdzie ilość sierści na psiej skórze, ale ogolona skóra jest bardziej narażona na poparzenia słoneczne.

7. Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie!!!

W zamkniętym pojeździe temperatura bardzo szybko wzrasta – nawet do ponad 60 stopni Celsjusza. Może to doprowadzić do udaru cieplnego u psa, a nawet jego śmierci, gdyż zwierzę nie będzie w stanie schłodzić organizmu.

Uchylenie okna nie zmieni tej sytuacji. Pamiętajmy o tym, że gdy zobaczymy zamkniętego zwierzaka w samochodzie, od razu zgłośmy to policji, straży miejskiej lub zadzwońmy pod numer alarmowy 112.

Jeśli życie zwierzęcia jest zagrożone, a pomoc nie nadchodzi, możemy wybić szybę i uratować psa. Jest to zachowanie całkowicie zgodne z prawem. Ratując życie zwierzęcia, działamy w stanie tzw. wyższej konieczności. Jak tylko uda się wyswobodzić psa, należy schłodzić zwierzę lub zawieźć go do lekarza weterynarii.

Zadbaj o każde zwierzę

Upały to trudny czas zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Możemy jednak pomóc czworonogom przetrwać ten czas, stosując się do kilku opisanych powyżej zaleceń. Gdy zachowanie naszych pupili nas niepokoi, zawsze lepiej udać się do lekarza weterynarii, aby zbadał psa i sprawdził, czy nic mu nie dolega.

W okresie upałów pamiętajmy również o innych zwierzakach, szczególnie o ptakach i wolnożyjących kotach. Wystawmy im miskę z wodą przed dom, aby i one miały stały dostęp do wody. Wbrew pozorom, w miastach czasami może być dużym problemem. Ten mały gest może uratować życie niejednemu zwierzakowi.

7338

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij