Jak dbać o aktywność psa seniora? Ruch, karma dla psa i inne aspekty

Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby naszych czworonogów. Zwykle wzrasta ryzyko nadwagi oraz utraty masy mięśniowej, gdyż tkanka tłuszczowa zaczyna się rozrastać się kosztem mięśni. Jak zaradzić związanym z tym problemom i zagwarantować psu komfortową starość?

W życiu zwierząt, tak jak i naszym, ogromną rolę pełni odpowiednia aktywność fizyczna. Regularny wysiłek, wbrew pozorom, nie jest zaleceniem jedynie dla młodych psów w pełni sił. Wręcz przeciwnie, jest potrzebny zwłaszcza starszym zwierzętom. Tylko optymalny ruch zagwarantuje utrzymanie prawidłowej kondycji fizycznej i dobrego samopoczucia psa seniora, a tym samym skutecznie przyczyni się do opóźnienia bądź spowolnienia procesów starzenia.

Kiedy dojrzały pies staje się seniorem?

Psy ras bardzo małych i małych starzeją się wolniej niż duże i olbrzymie. Przyjmuje się, że rasy małe wchodzą w okres starości około 10-12 roku życia, średnie około 8-10 roku życia, natomiast duże i olbrzymie około 6-8 roku życia. Wraz z wiekiem u czworonoga następuje spadek aktywności, której przyczyną może być ból spowodowany zwyrodnieniem stawów. Zmniejszenie ilości ruchu przyczynia się z kolei do magazynowania tkanki tłuszczowej w organizmie. Z tego powodu tak ważna jest właściwie zbilansowana dieta oraz regularna, dostosowana do wieku psa aktywność fizyczna.

Zadbaj o właściwy wysiłek zwierzęcia

Korzystny wpływ na stan zdrowia psa seniora ma codzienna aktywność fizyczna, która chroni przed utratą masy mięśniowej i zapobiega otyłości. Ruch pomaga też wzmocnić serce, płuca i chroni przed sztywnością stawów.

  • Dostosuj ruch do potrzeb czworonoga

Starsze psy ras małych i średnich potrzebują przynajmniej trzech 15-20-minutowych spacerów dziennie, podczas których będą miały pełną możliwość swobodnego ruchu. Czworonogi ras dużych i olbrzymich powinny odbywać trwające minimum kwadrans spacery, do których należy dodatkowo włączyć 5-10 minut biegania. Chociaż aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia zwierzęcia, nie może być dla niego zbyt forsowna. Jeśli pies odczuwa po niej ból, powinniśmy skrócić czas trwania treningu o połowę. Nie należy także zmuszać zwierzęcia do aktywności.

  • Zachęć psa do ćwiczeń wzmacniających

Przysłużą się one zwłaszcza zwierzętom, u których zaczynają pojawiać się ograniczenia fizyczne takie jak trudności ze wspinaniem się czy pokonywaniem długich dystansów. Aby wzmocnić mięśnie zadu i kończyn tylnych, należy zmotywować psa do stania na tylnych łapach. Z kolei ćwiczenia typu „siad-stój-siad” trenują mięśnie czworogłowe ud, które odpowiedzialne są między innymi za podnoszenie się zwierzęcia do pozycji stojącej. Pies powinien wykonać serię 8-10 takich ćwiczeń, a jeśli nie jest w stanie tego zrobić, można mu w tym pomóc. Dla wzmocnienia mięśni kończyn przednich ważne jest kopanie. Warto więc pozwolić psu na swobodną eksplorację okolicy podczas spacerów – oczywiście tylko w miejscach, w których nie narusza to zasad porządku publicznego.

  • Pamiętaj o stymulacji neurologicznej

Jeśli twój pupil nie ma już siły na długotrwałe, intensywne aportowanie, rzuć mu piłkę bliżej i cierpliwie poczekaj, nawet gdy szuka jej dłużej niż kiedyś. Inicjuj też inne zabawy. Schowaj piłkę i nakłoń swojego ulubieńca do podjęcia tropu. Da mu to satysfakcję z jej odnalezienia. Można też posłużyć się szarpakiem. Trzymając go mocno, warto zachęcić psa do przeciągania go na swoją stronę. Będzie to dla niego dobry trening, nie tylko neurologiczny, ale także siłowy.

Pamiętaj, że ćwiczenia fizyczne są niezwykle ważne, ponieważ bezczynność mięśni prowadzi do ich osłabienia, a nawet zaniku. Aktywność pozwala zwiększyć ich wytrzymałość i siłę, przez co ogólna sprawność i funkcjonowanie zwierzęcia ulegają znacznej poprawie.

Najlepsza karma dla psa seniora

Pomimo prawidłowej aktywności fizycznej, u starszych psów może zwiększać się poziom tkanki tłuszczowej, która odkłada się zwłaszcza w okolicy brzucha. Przyczynia się to do spadku masy beztłuszczowej, przez co w organizmie zwierzęcia zmniejszają się zapasy białka. Z tego powodu tak istotne jest, aby spożywało ono karmę odpowiednią karmę dopasowaną do potrzeb rasy. Karmy Royal Canin dla starszych psów ras małych, średnich i dużych dostarczą psu właściwą porcję białek o wysokiej strawności.

Jak dbać o aktywność starszego psa?

Znajdź najlepszą karmę dla psa seniora rasy średniej i dużej.

Ponadto karma Royal Canin posiada zwiększoną smakowitość, co jest niezwykle ważne z uwagi na to, że zmysły seniorów ulegają osłabieniu. Oprócz tego kształt i tekstura krokietów są tak skomponowane, by ułatwić zwierzęciu przyjmowanie pokarmu. Zawartość L-karnityny w karmie dla psów seniorów skutecznie chroni je przed nadwagą i otyłością. Z kolei występujące w składzie kwasy tłuszczowe ulegają utlenianiu, dzięki czemu zostają odpowiednio wchłonięte, strawione i zmetabolizowane. Efektem tego jest między innymi usprawnienie przemiany materii, redukcja tkanki tłuszczowej, przyrost masy mięśniowej, a także ochrona mięśni, w tym opóźnianie procesu starzenia komórek.

Po więcej informacji na temat żywienia starszych psów odsyłamy do artykułu „Życie psiego emeryta. Jak i czym karmić psa seniora?”.

1996

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij