Jak często karmić psa?

Prawidłowe żywienie psów to jeden z najistotniejszych elementów opieki nad tymi zwierzętami. Właściwe karmienie psa odpowiada nie tylko za zdrowie czworonoga, ale i jego dobre samopoczucie. Jak karmić psa? W jaki sposób powinniśmy ustalić dawki żywieniowe dla naszego pupila?

Jedzenie dla psa to niezwykle istotna kwestia. Należy pamiętać, że warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj jedzenia dla psa, ale i częstotliwość jego podawania. Funkcjonowanie organizmu psa zależy w dużej mierze właśnie od zapewnienia mu odpowiednio zbilansowanej i dostosowanej do indywidualnych potrzeb diety.

Pokarm dla psa – jak często karmić młodego czworonoga?

Jak powinna wyglądać dieta szczeniąt? Dzienną dawkę karmy dla psów do 6. miesiąca życia należy podzielić na co najmniej 3 porcje podawane rano, po południu i wieczorem. Godziny karmienia powinny być regularne, a karma podawana zawsze w tej samej misce i w tym samym miejscu. Dzięki temu zagwarantujemy psu spokój w trakcie spożywania posiłku. Pomoże to w ustabilizowaniu pracy układu pokarmowego zwierzęcia. Niezmienność określonych zwyczajów zapewni mu także poczucie bezpieczeństwa.

Dieta psa, a jego indywidualne potrzeby

Po zakończeniu okresu wzrostu potrzeby pokarmowe psa ulegają zmianie. Zapotrzebowanie pokarmowe wynika bowiem z wielu elementów. Wśród nich należy wymienić:

  • wielkość psa,
  • wiek,
  • stan fizjologiczny (ciąża, laktacja, okres wzrostu, dorosłości i starzenia),
  • aktywność i tryb życia (pies pracujący, myśliwski bądź uczestniczący w sportach kynologicznych),
  • cechy rasowe i osobnicze (długość sierści, udział tkanki tłuszczowej, tempo metabolizmu, przeprowadzony zabieg sterylizacji itp.).

Z tego powodu tak istotne jest, aby receptura karmy, którą podajemy psu, była ściśle dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Wolisz karmić psa domowym jedzeniem? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, dlaczego podawanie psu resztek z obiadu nie jest najlepszym pomysłem.

Jak często karmić psa dorosłego?

Większość dorosłych czworonogów może być karmiona raz do dwóch razy dziennie. Nie należy przy tym podawać psu karmy bezpośrednio przed lub po wysiłku fizycznym. Może to przyczyniać się do wystąpienia skrętu żołądka, szczególnie u ras predysponowanych do tego typu dolegliwości (np. owczarków niemieckich). Od zjedzenia posiłku do podjęcia aktywności powinny upłynąć około dwie godziny. Karmę najlepiej więc podawać psu po spacerze i odpoczynku.

Złe nawyki żywieniowe i ich konsekwencje

Należy wiedzieć, że nieograniczony dostęp do jedzenia oraz dokarmianie między posiłkami, zwłaszcza resztkami z własnego stołu, są niedopuszczalne. Nieprzestrzeganie tej zasady prowadzi do wyrobienia u psa złych nawyków, które mogą być przyczyną rozwoju nadwagi i otyłości u psa. Wyjątek stanowią psie smakołyki podawane w charakterze nagrody (np. podczas szkolenia). Trzeba jednak pamiętać, by wliczyć je do dziennej racji pokarmowej.

Najlepiej podawać psu suchą czy mokrą karmę? Dowiedz się więcej o mieszanym żywieniu psów.

82641

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij