Jak chronić dojrzałego psa przed nadwagą?

Czworonogi wchodzą w wiek dojrzały po przekroczeniu połowy swojej zakładanej długości życia. W tym czasie, początkowo niewidoczne dla oka zmiany, stopniowo stają się coraz wyraźniejsze. Z wiekiem, na skutek spowolnionego metabolizmu i zmniejszonej aktywności, pies może zacząć przybierać na wadze.

Musimy pamiętać, że dojrzały pies potrzebuje mniejszej liczby kalorii na kilogram masy ciała niż szczenięta i psy młode. Skutkiem niedostosowania sposobu żywienia do faktycznych potrzeb zwierzęcia, na tym etapie jego życia jest częstokroć nadwaga u psa, a z czasem nawet otyłość. Dodatkowe kilogramy sprawiają, że czworonóg staje się mniej ruchliwy. W rezultacie jeszcze bardziej przybiera na wadze i tak koło się zamyka. Zwierzęta otyłe żyją krócej, znacznie częściej i wcześniej zapadają na cukrzycę, choroby układu krążenia i nowotworowe. Jak zatem uchronić je przed tym problemem? Czym i jak karmić psa?

Nadwaga u psa dojrzałego

Przede wszystkim powinniśmy zmniejszyć dzienną rację żywieniową otyłego psa o 10%. Jeśli mimo to nasz pies zaczyna przybierać na wadze, należy rozważyć zmianę karmy. Najlepiej, po konsultacji z lekarzem weterynarii, wybrać karmę o obniżonej kaloryczności. W ten sposób ograniczymy pobór energii, bez narażania zwierzęcia na niedobory ważnych substancji odżywczych.

Odpowiedni bilans kaloryczny, przy zachowaniu pełni właściwości odżywczych, może zapewnić karma Royal Canin dla psów starszych. Pamiętajmy, że zmieniając rodzaj podawanego pokarmu, należy robić to powoli, stopniowo zwiększając jego domieszkę. Okres przejściowy pozwoli uniknąć kłopotów żołądkowych.

Najczęściej popełniane błędy w żywieniu psów

Podobnie jak na wcześniejszych etapach życia psa, niedopuszczalne jest karmienie go do woli, podawanie przekąsek lub pokarmów przeznaczonych dla człowieka. Takie postępowanie zaburza prawidłowy bilans energetyczny posiłku dziennego i stanowi dodatkowy czynnik sprzyjający rozwojowi nadwagi i otyłości.

Bieganie z psem, czyli jak ważna jest aktywność fizyczna dojrzałych psów

Obok właściwej diety, utrzymaniu optymalnej wagi psa służy przede wszystkim ruch. Nasz podopieczny w wieku dojrzałym nadal potrzebuje odpowiedniej dawki aktywności fizycznej w postaci spacerów i wspólnych zabaw. Jak zachęcić dojrzałego psa do ruchu, dowiesz się z naszego artykułu. Spalaniu kalorii sprzyja także wysiłek umysłowy, dlatego nie zapominajmy o uczeniu psa nowych komend i sztuczek czy zabieraniu go w nowe, nieznane mu dotąd miejsca.

Jak opiekować się psem dojrzałym? Musisz pamiętać o kilku kluczowych zasadach:

  • Poddawaj psa regularnym badaniom kontrolnym. Nie zwlekaj z udaniem się do lekarza weterynarii, gdy zaobserwujesz nagły i trudny do wyjaśnienia wzrost apetytu lub wagi czworonoga.
  • Jeśli twój pies zostanie poddany sterylizacji, wpłynie to na obniżenie jego metabolizmu. Aby zapobiec nadwadze, warto podawać mu odpowiednio zbilansowaną karmę o obniżonej kaloryczności. Właściwa zawartość witamin i minerałów sprzyja bowiem utrzymaniu masy mięśniowej w dobrej kondycji.
  • Jeśli w twoim domu jest więcej niż jeden pies, zwróć uwagę, czy zwierzęta nie współzawodniczą ze sobą i nie podjadają sobie z misek podczas karmienia. Aby temu zapobiec, ich miski nie powinny stać blisko siebie.

249

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij