Interaktywne zabawki dla psa, które zachwycą każdego czworonoga

Każdy właściciel psa z pewnością jest świadomy, jak istotna w życiu zwierzęcia jest zabawa. Zabawki dla psów to równie ważny element każdej wyprawki jak karma, obroża czy posłanie. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Czy jedyną możliwością jest piłka bądź gryzak? Czy warto zdecydować się na tzw. zabawki edukacyjne dla psów? O tym w artykule.

Zabawa dla psa jest nie tylko czasem rozrywki i relaksu, ale także sposobnością do rozwijania więzi między nim a opiekunem, a często także i własnych umiejętności oraz intelektu. Dlatego też tak ważne jest, by każdemu zwierzęciu zapewnić odpowiednią liczbę zabawek, które będzie mógł wykorzystywać podczas samodzielnej zabawy, jak i tej wspólnej z właścicielem. O tym, jak bawić się z psem, pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

Dlaczego kupować zabawki dla psa?

Najważniejszym powodem, dla którego każdy opiekun powinien podarować swojemu podopiecznemu przynajmniej kilka zabawek, jest oczywiście sprawienie mu radości. Psy, podobnie jak ludzie, po prostu uwielbiają się bawić. Potrzeba zabawy jest wyjątkowo widoczna zwłaszcza w młodym wieku, kiedy psa wprost rozpiera energia. Nic, tak dobrze jak zabawa, nie rozładuje jej nadmiaru. Równie ważne, jak zostało to już wspomniane, jest rozwijanie więzi pomiędzy psem a jego właścicielem.

Zabawki dla psów to także doskonały sposób na walkę z nudą. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na wspólne spędzanie czasu z czworonożnym podopiecznym. Znudzony zwierzak może w takiej sytuacji wyładować frustrację poprzez niszczenie mebli czy innych przedmiotów w domu. W takich chwilach świetnie sprawdzą się zabawki, dzięki którym pies może sam zająć się sobą. Zabawki i inne akcesoria pozytywnie wpłyną również na nastrój i samopoczucie zwierzęcia, bez względu na to, czy w jego otoczeniu jest opiekun, czy go nie ma.

Rodzaje zabawek dla psów

Współcześnie na rynku dostępnych jest cała gama zabawek i akcesoriów dla psów. Znaleźć można przedmioty, które różnią się nie tylko rozmiarem, materiałem, z którego zostały wykonane, ale także przeznaczeniem. Warto wiedzieć, że w zależności od rodzajów, zabawki będą odpowiednie dla psów w różnym wieku i różnych ras. Właścicielom szczeniaków i młodych psów zwykle poleca się różnego rodzaju gryzaki, które znacznie ułatwią przejście przez okres wyżynania się stałych zębów. Równie dobrze, jako zabawki dla szczeniaków, sprawdzą się sznury i szarpaki. O zaletach szarpaków dla psów, wspominaliśmy w poprzednim wpisie.

Równie popularne są różnego rodzaju piłki i zabawki przeznaczone do aportowania. Każdego psa ucieszy nawet zwykła piłka tenisowa, a co dopiero psie frisbee. Wybierając to ostatnie, dobrze zwrócić uwagę na to, by było ono wykonane z miękkiego materiału, dzięki czemu będzie bezpieczniejsze dla warg, dziąseł i zębów czworonoga. Jeszcze bardziej atrakcyjne będą gumowe piłki o nieregularnych kształtach, dzięki którym odbijają się one od podłoża w specyficzny sposób – pies nie będzie w stanie przewidzieć miejsca, do którego dotrze piłka, co tylko spotęguje jego radość.

Interaktywne zabawki dla psa

Na rynku dostępne są także rozmaite gumowe zabawki dla psów wydające różne dźwięki, dzięki którym stale utrzymują zainteresowanie psa. Świetnym rozwiązaniem są także zabawki wykonane z grubej gumy, które można wypełnić karmą, tzw. kongi. Zabawka kong jest w stanie zająć psa nawet na dłuższy czas. W zależności od jej rodzaju, dotarcie do przekąski może stanowić bowiem duże wyzwanie dla czworonoga. Kongi to tylko przykład tzw. zabawek interaktywnych dla psów.

Zabawki edukacyjne dla psa

Zabawki interaktywne, edukacyjne bądź behawioralne – nazw jest wiele. Ich charakterystyczną cechą jest fakt, iż łączą one zabawę z rozwojem intelektualnym czworonoga. Zazwyczaj tego typu zabawki interaktywne dla psa zapewniają zwierzęciu rozrywkę na długie godziny. Zmuszają go bowiem do intensywnego wysiłku intelektualnego. Oczywiście na rynku dostępne są zabawki o różnym stopniu trudności. Nie każde zwierzę będzie od razu w stanie sprostać tym najbardziej skomplikowanym psim łamigłówkom.

Czym jest zabawka dla psa na inteligencję?

Zabawki interaktywne dla psów to coś więcej niż zwykłe pluszaki czy gryzaki. Ich założeniem jest wzbudzenie w zwierzęciu właściwej reakcji. Tego typu zabawki, poprzez odpowiednio dobrany kształt, rozmiar, a nawet kolor, mają wyzwalać określone zachowanie psa. Oferują znacznie więcej niż tradycyjne toczenie się – jak w przypadku piłki – czy piszczenie. Dzięki temu są w stanie zainteresować psa na znacznie dłużej.

Zabawka edukacyjne dla psa zwykle ma formę łamigłówki, którą należy „rozwiązać”, by otrzymać nagrodę. Najczęściej od psa wymaga się przesunięcia danego elementu, otwarcia klapki czy dotknięcia nosem przycisku. Dzięki określonej reakcji, pies uzyskuje dostęp do przysmaku bądź kolejnego gadżetu – zabawki mogą posiadać skrytki, w których możemy ukryć np. ulubioną piłkę pupila.

Interaktywne zabawki dla psów, które zadbają o kondycję

W sklepach znajdziemy również zabawki, które pomogą nam zadbać o kondycję fizyczną czworonoga. Najlepszym przykładem niech będzie automatyczny miotacz piłek, dzięki któremu pies nawet w samotności będzie mógł bawić się w aportowanie. Na rynku dostępne są również inne modele, które ułatwią wspólną aktywność człowieka i psa. Dzięki tej różnorodności, możemy mieć pewność, że znajdziemy zabawkę, którą wprost pokocha nasz pupil. Zapewni mu ona nie tylko krótkotrwałą rozrywkę, ale zadba o jego formę i rozwój intelektualny.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Czym kierować się przy wyborze zabawek dla psa? Najistotniejszą kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo naszego pupila. Z tego powodu zawsze powinniśmy sprawdzać, czy dany rodzaj zabawki jest odpowiedni dla naszego podopiecznego – w tym przypadku największe znaczenie ma oczywiście rozmiar zabawki. O tym, jakie zabawki są najlepsze dla poszczególnych ras psów, pisaliśmy już wcześniej.

Warto także upewnić się, czy wybrane przez nas przedmioty nie posiadają drobnych elementów, które po odgryzieniu, mogą zostać połknięte przez zwierzę bądź spowodować jego zadławienie. Oczywiście nie istnieją zabawki, które oprą się „niszczycielskiej” sile zębów naszego czworonoga. Z tego powodu powinniśmy pamiętać, że każda zabawka, która zaczyna się rozpadać, powinna zostać wyrzucona i wymieniona na nową, gdyż może zagrażać bezpieczeństwu i zdrowiu psa.

1088

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij