Infekcje bakteryjne u kociąt

Jakie są najczęstsze choroby małych kotów, które mogą zagrażać ich zdrowiu, a nawet życiu? Na jakie infekcje bakteryjne musimy być szczególnie wyczuleni?

Infekcje bakteryjne mogą się objawiać w różny sposób w zależności od wrót zakażenia. Kocięta mogą być narażone na infekcje kikuta pępowiny, oczu (zapalenie spojówek), a nawet infekcje skóry (ropne zapalenie skóry).

Zapalenie kikuta pępowiny u kota

Zapalenie kikuta pępowiny może przemieścić się powodując niebezpieczne dla życia zapalenie otrzewnej, dlatego nigdy nie powinno być lekceważone. Chore kocięta powinny zostać zbadane przez lekarza weterynarii, który zdecyduje o konieczności zastosowania antybiotykoterapii (iniekcje).

Szukasz zaufanego lekarza weterynarii? Sprawdź najbliższe lecznice polecane przez Royal Canin.

Noworodkowe zapalenie spojówek u kota

Noworodkowe zapalenie spojówek może być wywołane przez patogeny, takie jak herpeswirus, Mycoplasma, Chlamydophila lub być efektem innych niespecyficznych zakażeń bakteryjnych. Schorzenie to nie zawsze jest łatwe do zdiagnozowania. Czasem pojawia się tylko niewielka kropla ropy w kąciku oka, zanim powieki zostaną otwarte. W takim przypadku lekkie naciśnięcie powiek powoduje wypływ ropy.

W sytuacji zaistnienia najmniejszego nawet podejrzenia zapalenia spojówek, kocię powinno natychmiast trafić do lekarza weterynarii, który podejmie odpowiednie leczenie. Niekiedy staje się konieczne chirurgiczne otwarcie powiek i wypłukanie zalegającej wydzieliny ropnej. Stosuje się też miejscowe leczenie antybiotykami w formie kropli do oczu. Jeśli zapalenie spojówek nie zostanie w porę zauważone i odpowiednio leczone, u kota może nastąpić utrata wzroku lub tak poważne uszkodzenie gałki ocznej, że konieczne będzie jej całkowite usunięcie.

Ropne zapalenie skóry u kotów

Również ropne zapalenie skóry u noworodków jest schorzeniem stosunkowo częstym. Wydaje się, że do infekcji dochodzi częściej w środowisku o zwiększonej wilgotności, która sprzyja namnażaniu drobnoustrojów. Ważne jest, więc zadbanie o odpowiednie warunki higieniczne i parametry środowiskowe.

Posocznica, czyli sepsa u kota

W niektórych przypadkach patogeny mogą wraz z krwią rozprzestrzeniać się z miejsca pierwotnej infekcji namnażać się w na całym organizmie. W takiej sytuacji dochodzi do posocznicy (sepsa). Często to nie same patogeny, a jedynie ich toksyny przemieszczają się w krwioobiegu. Posocznica noworodków może wystąpić u wszystkich kociąt w miocie.

Źródłem zakażenia może być patogenna flora pochodząca ze środowiska (niedostateczna higiena) lub dróg rodnych kotki (zakażenie następuje podczas porodu). Gatunków drobnoustrojów odpowiedzialnych za sepsę jest wiele, najczęściej spotyka się takie jak Streptococcus, Staphylococcus i Escherichia coli.

Choroby kociąt – objawy

Predyspozycją do opisanych powyżej infekcji jest niedostateczna odporność kociąt wynikająca z braku pobrania siary po porodzie, niski stopień higieny w kociarni, niezdezynfekowanie kikuta pępowiny przy porodzie oraz współistniejąca infekcja u matki (zapalenie listwy mlecznej, zapalenie macicy).

Objawy zakażenia u noworodków są różne. Chore kocię pozostaje w izolacji od reszty miotu, nieustannie wokalizuje i staje się apatyczne. Na ścianie jamy brzusznej mogą być widoczne wybroczyny w formie niewielkich czerwonych plamek. Inne objawy zależ od wrót zakażenia (ropień kikuta pępowiny, wydzielina ropna oka, ropnie skóry itd.). Często u kociąt po epizodzie posocznicy występuje biegunka. Rokowania w przypadku infekcji bakteryjnych u noworodków są ostrożne, zwłaszcza w przypadku pojawienia się posocznicy.

Jak uchronić kocięta przed infekcjami?

Niektórzy hodowcy sądzą, że regularnie podając kotce w okresie okołoporodowym antybiotyki uchronią kocięta przed infekcjami bakteryjnymi. To działanie jest nie tylko szkodliwe dla kotów, ale również bardzo ryzykowne pod względem epidemiologicznym. Antybiotyki bowiem nie tylko przedostają się do mleka kotki i niszczą florę jelitową kociąt, ale przede wszystkim ich nadużywanie prowadzi do wyselekcjonowania opornych szczepów bakterii. Leczenie infekcji spowodowanych przez oporne szczepy bakterii, jest bardzo trudne, a nierzadko staje się zupełnie niemożliwe.

Jedynym wyjątkiem w podawaniu antybiotyków może być sytuacja, kiedy kotka poprzednio straciła już wcześniej miot z powodu zakażenia Streptococcus canis. W takim przypadku prowadzący lekarz weterynarii może zastosować u kotki antybiotykoterapię w okresie okołoporodowym, aby zapobiec zakażeniu noworodków.

Tekst pochodzi z „Practical guide cat breeding”,

(praca zbiorowa, Diffomedia, 2006)

Tłumaczenie mgr inż. Anna Ziembińska

 

3338

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij