Imię dla psa rasowego – jak je wybrać?

Wszystkie psy są wyjątkowe. Dodatkowo każdy właściciel uważa, że to właśnie jego czworonóg jest tym niezwykłym, wyróżniającym się. I nie ma w tym nic dziwnego – przecież każdy pies jest inny, ma swój sposób zachowania i określony wygląd. Dotyczy to szczególnie rasowych zwierzaków, które charakter i cechy fizyczne mają zapisane w genach. Jeśli zastanawiasz się, jak nazwać swojego czworonoga, aby imię do niego pasowało, w tym artykule znajdziesz garść wskazówek.

Wielu osobom może się to wydawać rzeczą zupełnie trywialną i nieistotną, jednak wybór imienia dla psa to dość ważna sprawa. Chyba każdy, kto chociaż raz podejmował tę decyzję wie, że trzeba się przy niej sporo nagłowić.

Dlaczego? Otóż pies przyzwyczaja się do swojego imienia, reaguje na nie. Z imieniem wiąże się także nauka komend czy treningi psich sportów. Długie, skomplikowane imię może skutkować problemami z komunikacją i np. nieposłuszeństwem, za które odpowiedzialny będzie właściciel.

Właśnie z tego powodu lepiej dobrze przemyśl imię dla psa, abyś po krótkim czasie nie chciał go zmieniać. Taka zmiana nie jest niemożliwa, zdarza się ona często podczas adopcji, jednak najlepiej jej unikać, podejmując świadome decyzje. W tym artykule znajdziesz parę wskazówek, jak wybrać imię dla czworonoga, aby najlepiej odzwierciedlało jego cechy.

Jeśli mimo łatwego imienia, Twój pies z niewiadomych powodów jest nieposłuszny, przeczytaj jak sobie z tym radzić.

Jak dobierać imiona dla psów?

Zanim przejdziemy do konkretnych inspiracji i przykładów, zapoznaj się z paroma radami, które pomogą Ci wybrać idealne imię dla Twojego psa.

  •  Im mniej, tym lepiej

Wybierając imię lub imiona dla psa, warto postawić na coś krótkiego. Najlepiej sprawdzają się wyrazy jedno- lub dwusylabowe, najłatwiej się je wymawia i psy lepiej je zapamiętują. Przywołując swojego czworonoga, nie będziesz łamać języka na długim imieniu.

  • Proste wyrazy

Łatwiej wymawia się nie tylko krótkie, ale również prosto brzmiące słowa. Chodzi o takie wyrazy, w których spółgłoski łączą się z samogłoskami, nie pojawiają się obok siebie np. dwie litery „r” lub nie dominują „sz”, „cz”, „rz”. Panda brzmi prościej od pszczółki, prawda?

  • Oryginalność

Zachowując wymienione wyżej zasady, postaraj się znaleźć w miarę oryginalne imię dla psa. Niech nie będzie on dziesiątym Burkiem czy Pimpkiem biegającym po okolicy. Raczej zrezygnuj z nazwania czworonoga ludzkim imieniem. Jeśli wśród rodziny lub sąsiadów mieszka Leszek, nie nazywaj tak swojego zwierzaka. Jest tyle innych ciekawych imion.

Więcej zasad dotyczących wyboru imion dla psów znajdziesz w tym artykule.

Zainspiruj się

Każdy odpowiedzialny właściciel, zanim zdecyduje się na posiadanie psa, powinien poznać daną rasę. Chodzi o przestudiowanie jej historii, charakterystycznych cech jej przedstawicieli, ryzyka chorób itd. Wiedza ta jest niezwykle przydatna – pozwala ocenić, czy będziemy w stanie zaspokoić potrzeby psa, jak również może pomóc w wyborze imienia dla czworonoga.

Dlatego nad nowym imieniem dla swojego przyszłego zwierzaka możesz myśleć już na etapie gromadzenia informacji na temat rasy. Jeśli decydujesz się na psa, który z natury jest bardzo energiczny, potrzebuje dużo ruchu i codziennych długich spacerów, możesz szukać imion kojarzących się z aktywnością fizyczną lub szybkością – Strzała, Piorun, Wiatr, Tajfun.

Z kolei, jeżeli wybór padnie na małą rasę, która najlepiej odnajduje się na kanapie i woli krótkie spacery, imię może odzwierciedlać te preferencja psa – Kulka, Buba, Puszek. Gdy wiadomo, że czworonóg będzie raczej należał do tych spokojnych i dostojnych, dobrze sprawdzą się imiona takie jak Lord, Lady, Hrabia.

Inspiracji w wyborze imienia dla psa możesz szukać również, porównując cechy zewnętrzne i charakter psa np. z bohaterami znanych książek, filmów, bajek czy nawet mitologii. Twój zwierzak może być Batmanem (duże, szpiczaste uszy), Zeusem (spokój, dostojność) czy Nemo (zawadiaka, pechowiec).

W tym miejscu warto zaznaczyć, że pies pochodzący z hodowli, trafiając do właściciela, zawsze ma przypisane imię, odpowiadające nazwie hodowli i zaczynające się na konkretną literę (przypisaną do miotu). Większość osób je zmienia i jest to dobra decyzja.

Małe zwierzęta nie od razu przyzwyczajają się do swojego imienia, więc jego zmiana nie będzie trudna. Dodatkowo, imiona z hodowli są często długie i skomplikowane. Ich używanie na co dzień może przysporzyć sporo problemów.

Imię dla psa rasowego – jak je wybrać

Daj sobie czas i obserwuj

Wcześniej przygotowana lista imion jest bardzo przydatna, jednak to rzeczywistość weryfikuje, jakie imię najbardziej pasuje do zwierzęcia. Dlatego przywożąc do domu psa, zarówno rodowodowego jak i kundelka, daj sobie czas. Obserwuj czworonoga, poznaj go, postaraj się ocenić jego cechy. Zwykle już po paru dniach udaje się wychwycić charakter psa i zachowania które u niego dominują.

Pamiętaj jednak, że każdy pies jest inny. Jeden szczeniak pierwszego dnia poczuje się swobodnie i będzie odkrywał otoczenie, dzięki czemu od razu zauważysz jego naturalne cechy. Drugi natomiast dopiero po tygodniu odnajdzie się w nowej sytuacji. Nie ma w tym nic dziwnego, a zapewnienie zwierzęciu komfortu i pomoc w aklimatyzacji spoczywa wyłącznie na właścicielu.

Wybór imienia dla psa nie dla każdego jest łatwą sprawą. Istotna rolę odgrywa tutaj cierpliwość i poświęcenie czasu na szukanie inspiracji, a potem obserwację zwierzęcia. Dlatego warto odłożyć tę decyzję o parę dni. Zagwarantuje to, że imię będzie pasowało do czworonoga, brzmiało naturalnie i już zawsze podobało się właścicielowi.

4811

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij