Ile żyją koty, czyli jak przebiega proces starzenia u kotów

Ile żyją koty? Dlaczego się starzeją? Od czasu podjęcia pierwszych prób wyjaśnienia przyczyn tego zjawiska zaproponowano wiele teorii, jednakże żadna z nich nie jest uniwersalna.

Organizm starzeje się, bo starzeją się jego komórki, które w pewnym momencie osiągają limit swoich podziałów. Niektórzy uważają, że maksymalna długość życia osobników danego gatunku jest genetycznie zaprogramowana. Inni sądzą, że przebieg procesów starzenia jest determinowany zarówno przez czynniki genetyczne, jak i przez środowisko. Która z teorii starzenia się cieszy się największą popularnością?

Wolnorodnikowa teoria starzenia się

Zwolennicy tej teorii zakładają korelację pomiędzy starzeniem się, metabolizmem tlenowym a produkcją wolnych rodników. Cząsteczki wolnych rodników powstają jako uboczny produkt rozpadu tlenu i mogą uczestniczyć w destrukcji białek oraz tłuszczów budujących błony wewnątrz- i zewnątrzkomórkowe. Wolne rodniki uszkadzają również DNA. Największa ilość wolnych rodników powstaje w narządach, których zapotrzebowanie na tlen jest najwyższe (mózg, serce, mięśnie, nerki).

Jednocześnie to właśnie one są najbardziej wrażliwe na działanie wolnych rodników. Wraz z wiekiem ilość wytwarzanych wolnych rodników wzrasta. Jednocześnie funkcjonowanie antyoksydacyjnego mechanizmu obronnego (do którego zalicza się m.in. dysmutazę nadtlenkową) staje się niewystarczające, co przyczynia się do powstania stresu oksydacyjnego i uszkodzenia komórek.

Ile żyje kot i kiedy zaczyna się starzeć?

Koty żyją coraz dłużej – najdłuższy udokumentowany czas życia wynosił 34 lata. Wraz z wiekiem następuje stopniowe pogorszenia się czynności różnych narządów, przy czym objawy tych zmian mogą być początkowo klinicznie niezauważalne (dlatego tak istotne są regularne wizyty u lekarza weterynarii). Różne narządy starzeją się w innym tempie, a stopień upośledzenia ich funkcji, manifestujący się objawami klinicznymi, zależy od wielu czynników.

Na sam przebieg procesu starzenia się kotów wpływ mają:

 • cechy dziedziczne,
 • żywienie,
 • utrzymanie,
 • niewydolność narządów wewnętrznych,
 • towarzyszące choroby,
 • procesy nowotworowe,
 • czynniki zewnętrzne (pasożyty, uszkodzenia ciała).

W zależności od indywidualnych skłonności koty mogą się starzeć w różnym tempie. U niektórych osobników, już w wieku 7 lat, można zaobserwować pierwsze patologiczne objawy procesu starzenia, podczas gdy u innych, nie są one widoczne nawet w wieku lat 12. W organizmie kota poza zmianami fizjologicznymi, związanymi z procesem starzenia, występują zaburzenia w czynności narządów wewnętrznych. Określa się je jako chorobę związaną z wiekiem.

na co chorują starsze koty

Jakie są fizjologiczne skutki procesu starzenia u kotów?

Ogromny postęp, jaki dokonał się w medycynie weterynaryjnej, a także rosnąca świadomość właścicieli, którzy pragną jak najdłużej cieszyć się obecnością swoich czworonożnych podopiecznych sprawiają, że zwierzęta domowe żyją coraz dłużej.

Ile przeciętnie żyje kot? Najdłuższy udokumentowany czas życia kota to 34 lata! Według prowadzonych badań, aktualna średnia długość życia tego czworonoga wynosi 16 lat. To powoduje, iż jego organizm w naturalny sposób staje się bardziej narażony na skutki procesu starzenia.

Proces starzenia jest naturalny, powolny i nieodwracalny. Jego objawy prędzej czy później można zaobserwować u każdego żywego organizmu. Nie da się go uniknąć, ale istnieje kilka sposobów, które mogą przyczynić się do opóźnienia pojawienia się jego negatywnych efektów. Każdy kot w wieku powyżej 7 lat wymaga szczególnej opieki i bacznej obserwacji właściciela. Należy pamiętać, że w każdym przypadku lepiej zapobiegać, niż leczyć. Ponadto, wczesne wykrycie niepokojących objawów umożliwia szybkie podjęcie właściwych działań, które pomogą spowolnić bądź zahamować dalszy rozwój zmian. Warto zatem, aby każdy kot, który ukończył 7 lat objęty został programem opieki lekarskiej, który obejmuje trzy najważniejsze elementy:

 • regularną kontrolę stanu zdrowia,
 • edukacja właściciela z zakresu problemów i objawów, na które należy zwrócić szczególną uwagę,
 • wczesne rozpoznanie objawów,
 • zapewnienie prawidłowej diety dla kotów dojrzałych.

18913

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij