Hotel dla psów – wakacyjne koło ratunkowe

Ostatnimi czasy hotele dla zwierząt stają się coraz popularniejsze. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą zabrać swojego pupila na urlop czy wyjazd służbowy. Jednak czy to aby na pewno dobry pomysł, by oddać swojego czworonożnego przyjaciele w ręce obcych ludzi?

Wakacje to zwykle ciężki czas dla wszystkich domowych zwierząt. W czasie letnich urlopów lawinowo rośnie liczba czworonogów w schroniskach. Często to właśnie instytucja hotelu dla zwierząt zapobiega corocznej fali wakacyjnych porzuceń psów i kotów. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na wczasy z pupilem, ani nie posiadamy wśród rodziny czy znajomych nikogo, kto mógłby się zająć zwierzakiem w czasie naszej nieobecności, pozostaje nam niewiele opcji. Pod czyją opieką możemy zostawić psa czy kota? Wśród dostępnych możliwości jest petsitter, który zwykle nie oferuje całodobowej usługi bądź wspomniany hotel dla zwierząt.

Hotele dla psów

Hotel dla psa znajdziemy zwykle w każdym większym mieście. Niektóre z hoteli oferują standardową opiekę i po prostu „przechowanie” psa podczas naszej obecności. Inne, które zdecydowanie bardziej polecamy, to domowe hotele dla psów.  Ich właściciele pragną jak najlepiej odwzorować warunki, do jakich przyzwyczajone są zwierzęta. W takim hotelu nie znajdziemy zwykle specjalnych boksów czy klatek, w których pies w samotności spędza większość dnia.

Zamiast tego pracownicy ośrodka gwarantują całodobową opiekę i „monitoring” psa, a także otoczenie jak najbardziej zbliżone do domowego. Tego typu pensjonaty czy hotele dla zwierząt traktują je jak żywe, czujące istoty, a nie rzeczy, które należy przechować do czasu powrotu właściciela. By mieć pewność, do której grupy należy upatrzony przez nas hotel, warto wcześniej sprawdzić dostępne w Internecie opinie na jego temat, zapytać znajomych posiadaczy psów, a także odwiedzić to miejsce przed planowanym urlopem.

Co oferuje hotel dla zwierząt?

W zależności od rodzaju wybranej przez nas instytucji i dostępnej oferty, możemy się spodziewać – a raczej wymagać – całodobowej opieki nad naszym pupilem i jego pobytu w bezpiecznych warunkach dostosowanych do psich potrzeb. Hotel zapewnia również wyżywienie – wybrany z dostępnych możliwości pokarm jest zazwyczaj doliczany do ceny usługi. Powinniśmy mieć także możliwość przekazania tymczasowym opiekunom własnej karmy, którą dotychczas spożywał pies. W cenę wliczone są natomiast spacery (na wybiegu bądź poza terenem ośrodka), zabawa i kontakt z czworonogiem. Czasem możliwy jest również transport.

Wymagania, które musi spełnić każdy pies

To właśnie po nich poznamy, z jakim typem ośrodka mamy do czynienia. Tylko profesjonalny hotel dla psów, który poważnie traktuje swoich podopiecznych, będzie wymagał od nich szeregu warunków do spełnienia. Priorytetem jest zdrowie zwierząt. Dlatego też pod opiekę przyjmowane są zwykle w pełni zdrowe psy, które posiadają książeczkę zdrowia ze wszystkimi aktualnymi szczepieniami. Dobrze, jeśli hotel kontroluje także, czy pies jest odrobaczony i zabezpieczony przed kleszczami i innymi pasożytami zewnętrznymi. Nie wszystkie hotele przyjmują suczki w okresie rui, a także psy przejawiające zachowania agresywne.

Jak przygotować zwierzę do pobytu w hotelu?

Każda zmiana w życiu naszego pupila, nawet ta krótkotrwała, może nieść za sobą konsekwencje. Co zrobić, by zwierzę zareagowało jak najmniejszym stresem na nieobecność właściciela i tymczasową zmianę miejsca zamieszkania? Kluczowe jest wcześniejsze przygotowanie. Warto już jakiś czas przed planowanym urlopem rozpocząć zapoznawanie pupila z wybranym przez nas hotelem i jego nowymi opiekunami. Dzięki temu, kiedy nas zabraknie, otoczenie nie będzie dla niego zupełnie nowe, a tym samym nie wywoła u niego dodatkowej negatywnej reakcji.

By pies, pomimo odmiennego miejsca, czuł powiązanie ze swoim dotychczasowym domem i opiekunami, dobrze zabrać do hotelu kilka jego rzeczy. Najlepszym rozwiązaniem będzie przekazanie pracownikom hotelu posłania psa, jego ulubionych zabawek, a także elementu naszej garderoby (ważne, był on już noszony). Dzięki temu wszystkiemu pies będzie czuł tak dobrze mu znane zapachy, a tym samym powiązanie z domem i ukochanymi właścicielami. Jeśli nasz pies wyróżnia się szczególnymi wymaganiami w kwestii żywienia czy pielęgnacji, koniecznie poinformujmy o tym obsługę hotelu. Dzięki tego typu informacjom, z pewnością będą w stanie lepiej zająć się naszym pupilem.

 pobyt w hotelu

Hotel dla kotów

Na rynku znajdziemy także hotele dla kotów. Najczęściej nie różnią się one niczym od tych, które specjalizują się w opiece większych czworonogów. Zdarzają się też takie ośrodki, które oferują równocześne zajęcie się zarówno psami, jak i kotami. Czasem, jeśli żadne z tymczasowych rezydentów nie wykazuje problematycznych zachowań czy agresji, wszystkie zwierzęta mają okazję do wspólnych zabaw na wybiegu bądź w innych hotelowych pomieszczeniach. Hotele dla kotów funkcjonują najczęściej w identyczny sposób, z tego powodu planując przekazanie czworonoga, powinniśmy się nastawić na wyżej wymienione wymagania.

Hotel dla zwierząt – cennik

Cena usług w hotelach dla psów i kotów jest zwykle bardzo zróżnicowana. Waha się bowiem nie tylko w zależności od miejsca ulokowania hotelu, ale także oferowanych udogodnień i formy opieki nad zwierzętami. Jeśli nie jesteśmy w stanie zabrać swojego pupila ze sobą na wakacje, zadbajmy o to, by komfortowo spędził czas rozłąki. Nie starajmy się zaoszczędzić na bezpieczeństwu i zdrowiu podopiecznego. Pamiętajmy, że zwykle najtańsza opcja, wcale nie jest tą najlepszą. Jakiej ceny powinniśmy się spodziewać? Zazwyczaj koszt opieki nad kotem jest dużo niższy i waha się w granicach 30 złotych za dobę. W przypadku psów, powinniśmy się liczyć z wydatkiem rzędu powyżej 40, do nawet 100 złotych.

Wolisz spędzić urlop z pupilem? Przeczytaj, w jaki sposób przygotować się do podróży z psem bądź kotem. Sprawdź, w jakie akcesoria powinieneś się wyposażyć, by wspólna wyprawa była bezpieczna i komfortowa.

862

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij