Honorowy krwiodawca na czterech łapach cz. 1.

Zdarzają się sytuacje, w których przetoczenie krwi, czyli transfuzja, jest jedynym ratunkiem dla zwierzęcia. W medycynie ludzkiej jest to zabieg powszechnie stosowany w celu ratowania zdrowia i życia. W medycynie weterynaryjnej dopiero 20 lat temu w USA powstał pierwszy na świecie bank krwi dla zwierząt. W Polsce taki bank krwi istnieje od 2003 roku.

Każdy zwierzęcy bank krwi czynny jest 24 godziny na dobę a zamówiony materiał jest niezwłocznie dowożony przez kuriera do przychodni.

Czy każde zwierzę może zostać dawcą krwi?

Dawcą krwi może zostać każdy pies spełniający określone warunki:

 • jest zdrowy,
 • waży co najmniej 26 kg,
 • jest w wieku od 10 miesięcy ( w przypadku ras olbrzymich 12-14 miesięcy) do 7 lat,
 • jest odrobaczony, zabezpieczony przed pchłami i kleszczami,
 • ma aktualne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym.

Dawcą krwi może zostać też każdy kot, który:

 • jest zdrowy,
 • waży co najmniej 4 kg,
 • jest w wieku między 10 miesięcy a 7 lat,
 • jest regularnie odrobaczany oraz zabezpieczany przeciwko pchłom i kleszczom,
 • ma aktualne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym,
 • jest kotem niewychodzącym,
 • ma negatywne testy w kierunku FIV (zespół niedoboru immunologicznego) i FeLV (białaczka kocia). Przeczytaj więcej o białaczce u kotów.

Pies lub kot nie może być dawcą krwi jeśli:

 • cierpi na poważną chorobę systemową (choroby układu pokarmowego, moczowego, oddechowego, nerwowego),
 • cierpi na choroby układu krążenia,
 • jest suką lub kotką w okresie ciąży i laktacji , a także 2 miesiące po porodzie,
 • ma cieczkę /ruję.

Psy i koty mogą bezpiecznie oddawać krew raz w miesiącu. Jest to dla nich bezbolesne. Organizm zwierzęcia w ciągu kilku dni uzupełnia ilość krwi. Oddanie 1 jednostki trwa około 5-10 minut.

Oddawanie krwi przez psa lub kota

Przed oddaniem krwi zwierzę jest badane przez lekarza weterynarii. Pobierana jest wtedy krew na badania podstawowe: morfologię i biochemię, aby wykluczyć choroby u dawcy. U psów wykonuje się również rozmaz, aby wykluczyć występowanie babeszjozy. Babesia canis to pierwotniak przenoszony przez kleszcza, który wywołuje anemię i jest śmiertelnie niebezpieczny dla psów.

Przy regularnych oddawaniu krwi zwierzak otrzymuje ( w zależności od banku krwi): darmowe szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym, darmową krew lub preparat krwiopochodny w razie potrzeby, a także worek suchej karmy.

Przy pierwszym pobraniu krwi zawsze jest badana również grupa krwi psa i kota.  Jest to bardzo ważne, gdyż u zwierząt podobnie jak u ludzi może pojawić się niezgodność grupowa i reakcja wstrząsowa.

Grupy krwi u psów

U psów wyróżniamy kilkanaście grup krwi.  Różnice związane są z występowaniem na krwinkach czerwonych erytrocytarnych antygenów powierzchniowych (DEA).  Tylko antygen DEA 1.1 wywołuje klinicznie istotny proces powstawania przeciwciał.

Przy pierwszym przetoczeniu organizm biorcy nie ma jeszcze przeciwciał przeciwko antygenom grupowym dawcy. Dlatego przy pierwszej transfuzji rzadko dochodzi do reakcji wstrząsowej. Przeciwciała powstają po 2 tygodniach od pierwszego przetoczenia. Jeśli będzie konieczne kolejne przetoczenie trzeba będzie podać już odpowiednią krew, aby nie doszło do reakcji alergicznej.

Krew dawców jest badana pod kątem występowania antygenu DEA 1.1 na krwinkach czerwonych. Wynik DEA 1.1 negatywny nie wywoła konfliktu serologicznego u biorcy.

Grupy krwi u kotów

U kotów wyróżniamy grupę A, B i AB. Najczęściej występującą grupą krwi jest A. Występuje ona u wszystkich dachowców. Najrzadziej występująca grupą krwi jest AB.

Problem w przypadku transfuzji krwi u kotów jest znacznie poważniejszy niż u psów, gdyż przeciwciała skierowane przeciwko antygenom innej grupy krwi są cały czas obecne we krwi kociej i już w przypadku pierwszego przetoczenia może pojawić się reakcja alergiczna.

Koty z grupą krwi B mają liczne alloprzeciwciała przeciwko antygenom A znajdującym się na powierzchni erytrocytów. Dlatego jeśli podamy kotu z grupą krwi B krew grupy A doprowadzimy do silnej reakcji hemolitycznej, która może skończyć się śmiercią zwierzęcia.

Koty z grupą krwi A mają niewielką ilość alloprzeciwciał przeciwko antygenom B na powierzchni erytrocytów. Przetoczenie krwi grupy A do zwierzęcia z grupą krwi B nie wywoła takiej silnej reakcji u biorcy.

Kiedy konieczna jest transfuzja u zwierząt oraz w jakich przypadkach przetacza się krew, a w jakich jej pochodne, dowiesz się z 2. części artykułu.

 

578

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij