Hodowla psów – jakiego psa wybrać?

Przed zakupem psa rasowego należy rozważyć kilka podstawowych kwestii. Najważniejsze to zapoznanie się z hodowlami psów i zdecydowanie się jaką rasę psa wybrać. Od czego jeszcze powinien być uzależniony wybór psa?

Najważniejszy zwykle wydaje się wybór rasy psa. Wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na wygląd psa, podążając często za aktualnie panującą modą. Takie podejście jest jednak błędne. Zamiast kierować się popularnością poszczególnych ras psów, należy zapoznać się z hodowlami psów i poznać dokładną charakterystykę danych ras czworonogów.

Jak wybrać psa – poszukiwanie idealnej rasy psów

Podstawową kwestią przy wyborze psa powinno być zapoznanie się z charakterystyką wymarzonej rasy i upewnienie się, czy jej cechy wpisują się w styl naszego życia. Co za tym idzie, czy będziemy w stanie spełnić potrzeby wybranej przez nas rasy psa. Drugą, nie mniej istotną rzeczą, jest znalezienie miejsca, w którym możemy kupić interesującego nas psa. W tym celu wystarczy wpisać nazwę dowolnej rasy w wyszukiwarkę internetową, by natychmiast wyświetliła się długa lista hodowli oferujących szczenięta. Jak spośród tylu wyników wybrać hodowlę godną zaufania?

Sprawdź listę hodowli psów polecanych przez Royal Canin.

Najlepsze hodowle psów

Przed zakupem psa warto odwiedzić przynajmniej kilka hodowli psów, porozmawiać z prowadzącymi je osobami i skontrolować warunki, w jakich żyją zwierzęta. Dobrze sprawdzić, czy temperament psów, charakter i zdrowie nie budzą naszych wątpliwości. Nadrzędnym celem hodowcy powinno być przede wszystkim znalezienie odpowiedniego domu dla szczenięcia, a nie jedynie odniesienie korzyści finansowej.

Dobry hodowca z chęcią udzieli wszystkich niezbędnych informacji dotyczących opieki, żywienia, potrzeb i pielęgnacji psa, którego zakup rozważamy. Zada też szereg pytań odnośnie naszego trybu życia, doświadczenia w opiece oraz powodów, dla których chcemy stać się właścicielami psa wybranej rasy. Hodowca opowie nam również o najczęstszych problemach zdrowotnych i behawioralnych danej rasy. Powinien przedstawić również certyfikaty badań weterynaryjnych w kierunku chorób genetycznych, którymi wybrana przez nas rasa może być obciążona.

Hodowla psów rasowych – zasady funkcjonowania

Właścicieli hodowli obowiązuje szereg zasad regulujących ich funkcjonowanie. Szczenięta są szczepione i odrobaczane w odpowiednim wieku. Każde z nich musi być także oznakowane (chip lub tatuaż) i posiadać swoją książeczkę zdrowia. Zarówno suka, jak i szczenięta, powinny być żywione najwyższej jakości karmą. W dobrej hodowli nie zapomina się też o socjalizacji, czyli zapoznaniu szczeniąt z odpowiednią ilością, jakością i różnorodnością bodźców, z którymi mogą się one zetknąć w przyszłości. Profesjonalny hodowca przedstawi nam wreszcie szczegółową umowę kupna psa i wyjaśni wszystkie jej warunki. Będzie również służył swoją radą i pomocą przez cały okres życia zwierzęcia.

Zamiast kupować, wolisz przygarnąć psa ze schroniska? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak przygotować się do adopcji psa.

2303

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij