Gwizdek na psa – czy i jak to działa?

Każdy właściciel psa doświadczył sytuacji, w której jego zwierzę nie wykonało polecenia lub nie zareagowało na przywoływanie. Takie zachowanie nie musi wynikać z nieposłuszeństwa. Czasami czworonóg nie reaguje na komendy, bo po prostu ich nie słyszy albo nie rozumie. Tego typu „nieporozumień” można uniknąć, korzystając z bezgłośnych, wysokotonowych gwizdków dla psa. Jak działają te akcesoria? Jakie są ich wady i zalety? Wreszcie – jaki gwizdek wybrać?

Na spacerze mogą wydarzyć się różne rzeczy, przez które Twój pies się rozproszy i nie zareaguje na komendę. Zwierzę przestraszy się głośniejszego dźwięku, np. trąbienia samochodu. Pobiegnie za innym psem i będzie za daleko, aby usłyszeć Twoje wołanie. Albo to Ty się zagapisz, a w tym czasie czworonóg zniknie z pola widzenia. Takich sytuacji niekiedy nie da się uniknąć. Są one szczególnie groźne, jeśli spacerujesz ze swoim psem w głośnych lub zatłoczonych miejscach.

Psy nie reagują na komendy z wielu powodów. Nie zawsze chodzi o nieusłyszenie czy niezrozumienie komendy. Poznaj inne przyczyny ucieczek psa.

Dlatego, jeśli zdarza się, że Twój czworonożny przyjaciel nie słyszy poleceń podczas spaceru, wypróbuj działanie bezgłośnego, wysokotonowego gwizdka.

Jak działa gwizdek dla psa?

Gwizdki wysokotonowe wykorzystują różnicę w budowie narządu słuchu między ludźmi a psami. Różnica ta polega na odbieraniu dźwięków w innych częstotliwościach. Nasze zwierzę lepiej słyszy dźwięki, które są dla nas praktycznie niesłyszalne. W zależności od natężenia, mowa ludzka osiąga częstotliwość ok. 2-4 k Hz (kiloherców), natomiast psy najlepiej słyszą odgłosy o częstotliwości ok. 8 k Hz. Człowiek ledwo słyszy dźwięk na takim poziomie.

I właśnie tę różnicę wykorzystują bezgłośne gwizdki na psa. Osiągają one tony, których nie słyszysz ani Ty, ani żadna inna osoba wokół Ciebie. Równocześnie Twój pies słyszy dźwięk gwizdka i rozumie go o wiele lepiej niż komendy słowne wydawane na odległość. Bez obaw – każdy gwizdek dostraja się indywidualnie do wybranego zwierzęcia, więc na Twój sygnał nie zareagują wszystkie czworonogi z okolicy.

Innym rodzajem gwizdków dla psa są gwizdki ultradźwiękowe. Te akcesoria osiągają częstotliwość 25 k H i działają nawet do 1 km. Najczęściej są używane przez myśliwych czy osoby, które uprawiają ze swoim czworonogiem psie sporty.

Gwizdek na psa – czy i jak to działa?

Zalety gwizdków na psa

Gwizdki wysokotonowe mają wiele zalet. Dzięki temu gadżetowi:

  • łatwo przywołasz psa na spacerze,
  • nauka komend i trening będą prostsze,
  • zdyscyplinujesz czworonoga, który nie reaguje na ludzką mowę.

Gwizdek dla psa dostraja się indywidualnie przed pierwszym użyciem. To bardzo ważne, ponieważ musi on wydawać zawsze taki sam dźwięk. Dzięki temu będzie na niego reagować tylko Twoje zwierzę, a nie wszystkie czworonogi w okolicy. W przypadku zgubienia czy zniszczenia gwizdka, nowe urządzenie można nastroić na identyczną częstotliwość, znaną Twojemu czworonogowi.

Niezmienność dźwięku komend jest niezwykle ważna w nauce posłuszeństwa. Często w sytuacjach stresowych, np. kiedy pies ucieknie podczas spaceru, nie potrafimy opanować emocji. Właśnie wtedy pies, przyzwyczajony do spokojnej komendy „wróć!”, może nas nie zrozumieć i nie zareagować. W takim momencie z pomocą przychodzi gwizdek wysokotonowy. Jego wielką zaletą jest to, że wydawane przez niego dźwięki nie zmieniają się. Nawet jeśli jesteśmy zdenerwowani i dmuchamy w niego mocno, pies nie słyszy różnicy i rozumie polecenie.

Wady bezgłośnych gwizdków

Za wadę gwizdków uznaje się podobieństwo dźwięków wysokotonowych do dźwięków wydawanych np. przez maszyny pracujące w mieście. Próba użycia gwizdka w takiej lokalizacji prawdopodobnie spowoduje u psa zagubienie lub niezrozumienie. Najlepiej po prostu nie zabierać czworonoga w miejsca, gdzie znajduje się ciężki sprzęt, prowadzone są roboty drogowe lub jest bardzo głośno.

Na ich niekorzyść tego gadżetu działają także mity dotyczące jego działania. Najbardziej szkodliwym jest ten mówiący, że każdy pies od razu reaguje na sygnał gwizdka wysokotonowego. Niestety, tak nie jest.

Aby gwizdek na psa spełniał swoje zadanie, naucz zwierzę reagować na konkretne komendy. W czasie treningu dane polecenie powinno być powiązane z dźwiękiem wydawanym przez gwizdek. Krótsze dmuchnięcie może oznaczać „siad!” lub „leżeć!”, natomiast dłuższe np. „wróć!”, „do nogi!”.

Jaki gwizdek dla psa wybrać

Gwizdek dla psa powinien być dobrany do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli nie uprawiasz psich sportów, nie zabierasz swojego czworonoga na długie spacery do lasu, wystarczy gwizdek wysokotonowy i odpowiedni trening posłuszeństwa.

Jeżeli natomiast wykorzystujesz psa do polowań lub trenujesz z nim bieganie, ryzyko ucieczki czworonoga jest wyższe. W takim wypadku najlepiej zdecydować się na gwizdek ultradźwiękowy – ma on większy zasięg i pies słyszy go jeszcze lepiej. Warto również, dla bezpieczeństwa, wyposażyć zwierzę w nadajnik GPS.

Odpowiednio używane gwizdki dla psa mogą rozwiązać wiele problemów, z którymi borykają się właściciele czworonogów. Pamiętaj jednak, że taki gadżet nie zastąpi treningu posłuszeństwa oraz więzi, która powinna istnieć pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Największym gwarantem bezpieczeństwa dla zwierzęcia jest odpowiedzialny właściciel.

rekordowa miska baner

5586

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij