Gruby pies, to znaczy nieszczęśliwy?

Wiele lat temu, mając może 7-8 lat, oglądałam film o brytyjskim weterynarzu. Nie mogłam wtedy pojąć, jak mógł on grozić swojej klientce, że policja odbierze jej psa, jeśli ta go nie odchudzi. Wtedy jako dziecko nie rozumiałam ważnej zasady – doprowadzenie psa do otyłości, to takie samo zaniedbanie, jak głodzenie go, niepodjęcie leczenia czy trzymanie go na łańcuchu.

Był czas – niestety w pewnych kręgach pogląd ten nadal pokutuje – że grube dziecko czy gruby pies to okaz zdrowia, a tuczenie to wyraz troski i miłości. Prawda jest jednak taka, że otyłość, jak podają lekarze, to jedna z najistotniejszych przyczyn zgonów na całym świecie. Co ważne, nie tylko wśród ludzi, ale również w przypadku zwierząt towarzyszących, czyli psów i kotów.

Otyłość u psów

Skąd bierze się otyłość u psów? Wyróżnić należy dwa główne powody:

  • niewłaściwe żywienie, czyli złej jakości lub źle dobrany typ karmy, a także jej zbyt duża ilość (aspekt ten pozostawmy jednak dietetykom weterynaryjnym);
  • deprywację naturalnych potrzeb związanych z aktywnością (głównie fizyczną, ale również psychiczną).

W drugim przypadku trzeba zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pies tyje w związku z małą ilością ruchu, ale działa to też w drugą stronę. Otyły pies nie może realizować swoich naturalnych, wrodzonych wzorców zachowań, gdyż przeszkadza mu nadmierna waga. Pamiętajmy, że właściwa dbałość o psa, to przede wszystkim stan, w którym zapewniamy mu możliwość zaspokojenia potrzeb biologicznych, osobniczych (indywidualnych) oraz społecznych. Mówiąc o tych ostatnich, warto przedstawić pojęcie tzw. dobrostanu zwierząt.

Dobrostan zwierząt, czyli pięć wolności

Według Brytyjskiej Rady ds. Dobrostanu Zwierząt Gospodarskich, czyli Farm Animal Welfare Council UK (FAWC), aby zagwarantować zwierzętom godziwe warunki życia, musimy zapewnić im tzw. „pięć wolności”. O ile w przypadku psów otyłych nie ma problemu z realizacją pierwszego punktu, to z kolejnymi jest już spory problem. Przyjrzyjmy się im bliżej.

1. Wolność od głodu i pragnienia

Konieczne jest zapewnienie zwierzęciu dostępu do świeżej wody i pożywienia, które zapewni mu zdrowie i siły witalne. W przypadku psów otyłych jest to częstokroć dieta nieprawidłowa.

2. Wolność od bólu, ran, chorób itp.

Otyłe psy częściej niż pozostałe zapadają na choroby układu krążenia czy układu kostno-stawowego. Choroby stawów wielokrotnie powodują ogromny ból, który dodatkowo zmniejsza ruchliwość psa. Sytuacja ta pogłębia problem nadwagi w przyszłości.

3. Wolność od dyskomfortu

Pies, którego poruszanie się jest utrudnione zarówno ze względu na dużą wagę, jak i ograniczenia wynikające z towarzyszących chorób, odczuwa bardzo duży dyskomfort. Jest to chociażby brak możliwości pielęgnacji ciała, zabawy, a nawet wskoczenia na ulubioną kanapę. Łączy się to z kolejnym punktem.

4. Wolność od strachu i stresu

W tym przypadku mamy do czynienia przede wszystkim ze stresem i frustracją. Wyobraźmy sobie otyłego psa zamkniętego w ogródku, który nie może nawet podbiec do bramki, aby obszczekać listonosza, nie mówiąc już o innej aktywności czy zabawie.

5. Wolność realizacji naturalnych zachowań

Jest to najważniejszy punkt. Większość otyłych psów to zwierzęta, które – jeśli mają szczęście i mieszkają w bloku – wychodzą na 3 krótkie spacery w ciągu dnia (tzw. dookoła bloku). Jeżeli jednak mają pecha i mieszkają w domku z ogrodem, wychodzą zwykle na krótki spacer raz dziennie, bądź całe swoje życie spędzają w ogródku.

Otyły, czyli smutny

W przypadku otyłych psów mamy do czynienia z bardzo poważnie zaburzonym bilansem przyjemności. Jest to zbiór różnych, pod względem ilości i jakości, zachowań mających regulacyjny wpływ na nastrój i emocje zwierzęcia. Wynikają one z uwarunkowań gatunkowych i rasowych oraz upodobań danego osobnika. Zaburzony bilans przyjemności, a co za tym idzie obniżony nastrój psa, ma negatywny wpływ na jego zachowanie i bywa początkiem poważnych problemów behawioralnych.

Otyłe, czyli kolokwialnie mówiąc grube psy, ze względu na odczuwanie bólu (szczególnie stawów), mogą przejawiać zachowania agresywne, takie jak np. obrona przed dotykiem. Często zaburzone są także relacje społeczne – psy te mają utrudnione kontakty z innymi zwierzętami, często nie mają siły na wspólną zabawę.

jak odchudzić psa

Czy wiesz, jak odchudzić psa? Przeczytaj nasz poradnik dla właścicieli otyłych zwierząt.

Fizyczne i psychiczne zdrowie psa

Jak widać na powyższych przykładach, otyłość ma wpływ nie tylko na fizyczne zdrowie naszych psów, ale również na ich komfort psychiczny. Wbrew temu, co twierdzą opiekunowie otyłych psów, wystarczy spojrzeć w ich oczy, aby zauważyć smutek i zniechęcenie. Dlatego warto coś sobie obiecać i podjąć dodatkowe wyzwanie – nie walczmy jedynie z naszymi zbędnymi kilogramami, ale zadbajmy też o figurę pupila, przykładając się do jego aktywności i diety. Należy jednak pamiętać, że jakiekolwiek zwiększanie aktywności otyłego psa powinno odbywać się stopniowo i pod nadzorem lekarza weterynarii.

Szukasz zaufanego lekarza weterynarii? Sprawdź lecznice polecane przez Royal Canin.

299

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij