Głodny pies: co zrobić, gdy zwierzę cały czas domaga się pożywienia?

U psów brak jest instynktownej regulacji pobierania energii. Spożywanie pokarmu lub uchylanie się od jedzenia jest regulowane przez ośrodki sytości i głodu znajdujące się w podwzgórzu. Jak więc poradzić sobie z nieustannie głodnym psem?

Według badań na uczucie sytości u psów wpływa wypełnienie żołądka. To dlatego większość z nich ma bardzo duży apetyt, który bywa trudny do zaspokojenia. Wielu właścicieli ma czasem wrażenie, że niezależnie od tego, czym karmią psa, ten zawsze pozostaje głodny i prosi o jedzenie. Pierwszym krokiem w kierunku poradzenia sobie z problemem jest ustalenie jego przyczyny. Być może podłożem tego zachowania są psie choroby.

Nieprzerwanie głodny pies

Nadmierne łaknienie, zwane też polifagią, bywa objawem różnego rodzaju schorzeń, czasem bardzo poważnych. W tego typu sytuacjach obserwuje się zwykle wzrost lub spadek masy ciała psa. Jeśli mimo zwiększonego poboru pożywienia pies chudnie, może to wynikać z różnych psich chorób, na przykład zaburzeń wchłaniania, anomalii metabolicznych lub inwazji pasożytniczych. Może to być także nadczynność tarczycy, stany zapalne jelit bądź cukrzyca u psów.

Niektóre rodzaje nowotworów wpływają na obniżenie poziomu cukru we krwi, a tym samym przyczyniają się do zwiększenia łaknienia. Polifagia bywa też skutkiem ubocznym przyjmowania określonych leków oraz sterylizacji psa. Brak hormonów płciowych we krwi powoduje spowolnienie tempa metabolizmu. Sterylizacja psa niesie za sobą zmiany poziomów hormonów płciowych, które wpływają na ośrodek sytości w mózgu poprzez wahania stężeń leptyny i greliny.

Inne przyczyny nadmiernego apetytu u psa

Zdecydowanie powszechniejszym powodem polifagii są predyspozycje rasowe związane z czynnikami genetycznymi, a ściślej mówiąc, ze stosunkiem beztłuszczowej masy ciała do masy tłuszczowej. Równie istotne są błędy żywieniowe i wychowawcze popełniane przez właścicieli psów.

Podawanie psu źle zbilansowanej i słabo strawnej karmy sprawia, że nawet po zjedzeniu obfitego posiłku, zwierzę nie czuje się syte. Z tego powodu domaga się kolejnych porcji. Karmienie do woli (ad libitum) polegające na zapewnieniu psu stałego dostępu do nieograniczonej ilości pokarmu, także może skutkować wzmożonym apetytem zwierzęcia.

Nieprawidłowe żywienie psa

Niedostosowanie rodzaju i dawkowania karmy do indywidualnego zapotrzebowania psa sprawia, że zwierzę może odczuwać intensywniejszy głód. Przykładowo, pies pracujący, karmiąca suka czy rosnące szczenię, muszą otrzymać znacznie więcej kalorii niż pies dorosły prowadzący umiarkowanie aktywny tryb życia. Przyczyną zaburzeń zachowań pokarmowych mogą być też czynniki psychiczne, np. konkurowanie o pokarm z innym zwierzęciem domowym.

głodny pies

Sprawdź, czym powinieneś karmić psa z predyspozycją do nadwagi i otyłości.

Skutki nieposkromionego apetytu

Długotrwałe spożywanie nadmiernej ilości kalorii grozi rozwojem nadwagi i otyłości u psa. Negatywnie odbija się także na jego ogólnym samopoczuciu. Aby znaleźć właściwe rozwiązanie problemu wzmożonego apetytu psa, należy najpierw wykluczyć możliwe przyczyny chorobowe. W tym celu konieczna jest konsultacja weterynaryjna. Jeśli pies nie cierpi na żadne schorzenia, przede wszystkim należy zadbać o jego prawidłowe żywienie.

Znajdź najbliższą lecznicę weterynaryjną polecaną przez Royal Canin.

Jak karmić psa?

Co zrobić, by opanować nadmierny apetyt psa? Wskazane będzie przestrzeganie regularnych pór karmienia, pilnowanie zalecanych dawek oraz stosowanie diety bogatej w dające uczucie sytości włókna. Rodzaj podawanej psu karmy należy dopasować do jego wieku, wielkości, stanu fizjologicznego, warunków utrzymania i trybu życia. Sprawdź, jak często karmić psa. Nie mniej istotne jest także zapewnienie zwierzęciu optymalnej dawki aktywności fizycznej i umysłowej. Ruch, ćwiczenia i zabawa pomogą psu skupić uwagę na czymś innym niż tylko jedzenie.

Czy wiesz, jak zachęcić psa do aktywności fizycznej? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak możesz zadbać o kondycję swojego czworonoga.

18432

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij