Gdy wakacje z psem nie wchodzą w grę: petsitter czy hotel dla zwierząt?

Co zrobić, gdy nie możemy sobie pozwolić na urlop z psem? Co zrobić z psem w wakacje? Wśród wielu możliwości wymienić należy zwłaszcza hotele dla psów, opiekę petsittera bądź opiekuna dla psa. Co będzie najlepsze dla naszego pupila?

Wakacje bądź weekend z psem są najlepszym pomysłem. Jeśli jednak z jakichś powodów nie możemy ze sobą zabrać naszego czworonoga, powinniśmy zapewnić mu właściwą opiekę na czas naszego wyjazdu. Co zrobić z psem na wakacje? Jeśli musimy się rozstać, to czy lepiej zostawić go pod opieką rodziny, a może skorzystać z usług petsittera lub hotelu dla zwierząt?

Pies wśród rodziny i znajomych

Najprostszym rozwiązaniem jest zostawienie czworonoga pod opieką osób, które zdążył już dobrze poznać, czyli naszej rodziny, przyjaciół lub znajomych. Idealnie byłoby, gdyby któraś z tych osób mogła zamieszkać w naszym mieszkaniu podczas nieobecności domowników. Wtedy pies nie musiałby przeżywać dodatkowego stresu związanego ze zmianą miejsca zamieszkania. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, należy zabrać do tymczasowego miejsca pobytu legowisko psa, ulubione zabawki, miskę, karmę, a także noszone ubrania, które nami pachną.

Czy bliscy dobrze zaopiekują się naszym pupilem?

Problem może pojawić się w sytuacji, gdy zastępczy opiekun ma małe doświadczenie w zajmowaniu się zwierzętami. By zminimalizować ryzyko niepowodzenia i stres psa, który z pewnością będzie mu towarzyszył podczas tej nietypowej sytuacji, warto uprzednio się do tego przygotować. Należy przekazać zastępczemu opiekunowi dokładne wskazówki na temat zwyczajów psa oraz zasad wychowania, jakie stosujemy w codziennym życiu. Dzięki temu zwierzę będzie funkcjonowało w obrębie tych samych reguł, które stosujemy na co dzień.

Petsitter, czyli zawodowa opiekunka dla psa

W sytuacji, gdy nie możemy lub obawiamy się zostawić psa z bliskimi, pozostaje nam wynajęcie osoby, która za opłatą zajmie się naszym czworonogiem. Mowa o certyfikowanych petsitterach, czyli opiekunach psów posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Petsittera możemy znaleźć poprzez portale zrzeszające osoby zawodowo zajmujące się opieką nad zwierzętami. Opiekun dla psa, mając na uwadze dobro zwierzęcia, bardzo często świadczy całodobową usługę opieki w domu właściciela. Niestety jest to rozwiązanie dosyć kosztowne, ponieważ cena godziny pracy petsittera rozpoczyna się od 10 zł.

Hotel dla psa – zwierzę na urlopie

Ostatnią możliwością jest pozostawienia czworonoga w hotelu dla psów, który bez problemu znajdziemy w każdym większym mieście. Problemem nie są również wymagania dotyczące przyjęcia czworonoga, gdyż nie są one wysokie. Wystarczy posiadać książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami przeciwko wściekliźnie oraz chorobom zakaźnym. Hotel dla psów zapewnia miejsce do spania, codzienne spacery i wspólny wybieg lub – w przypadku, gdy pojawią się konflikty między zwierzętami – mniejsze wybiegi dla poszczególnych psów.

By ułatwić psu pobyt w hotelu, warto przywieźć taką samą wyprawkę jak do rodziny czy przyjaciół, czyli: legowisko, zabawki, miskę, karmę i nasze ubranie. W wielu hotelach przyjmowane są również psy, które stwarzają problemy wychowawcze, np. są agresywne lub wykazujące lęki. Jest to możliwe, gdy właściciele hotelu dla psów zatrudniają psychologów behawiorystów lub sami nimi są. Cena pobytu w hotelu dla psa zaczyna się od 25 zł za dobę.

Przygotowania do rozłąki z psem

We wszystkich powyższych rozwiązaniach zalecane jest stopniowe przyzwyczajenie psa do miejsca czy osoby, która będzie się nim zajmować. W tym celu przed każdym dłuższym wyjazdem sprawdźmy wybraną przez nas opcję, pozostawiając tam psa na parę dni, np. weekend. Podobnie należy postąpić w przypadku petsittera – zaprośmy wcześniej taką osobę na wizytę zapoznawczą i wspólny spacer. Jeśli decydujemy się na hotel dla psów, sprawdźmy osobiście jakie warunki są proponowane gościom oraz popytajmy znajomych opiekunów psów, czy mogą polecić wybrane przez nas miejsce.

Zdecydowałeś się na urlop z czworonogiem? Sprawdź, jak przygotować się do podróży z psem.

3093

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij