Fontanna dla kota – dobra inwestycja czy zbędny gadżet?

Każdy opiekun zwierzęcia powinien zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody. Koty bywają jednak wybredne i odmawiają nie tylko jedzenia, ale też picia wody ze swojej miski. Dlatego zapewnić im alternatywę w postaci fontanny czy specjalnego poidełka. W artykule opowiemy o tym, jak działa fontanna dla kota oraz czym się kierować przy jej wyborze.

Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla zdrowia Twojego kota, którego masa – podobnie jak u ludzi, składa się aż w 80% z wody. Koty żywione suchą karmą powinny wypijać około 150-200 ml wody dziennie (w przypadku kota ważącego około 3-5 kg). Koty, które jedzą pokarmy mokre piją mniej, ponieważ część wody jest wtedy dostarczana z pożywieniem. Należy jednak czuwać nad tym, ile płynów przyjmuje Twój mruczek, ponieważ zarówno niedostateczne nawodnienie kociego organizmu, jak i nadmierne spożywanie płynów, może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Kiedy fontanna dla kota będzie dobrym rozwiązaniem?

1. Kot spożywa mało wody

Niemal każdy kot na sam dźwięk strumienia wody przybiega do wanny czy zlewu. Zdarza się też, że kociak budzi w nocy opiekuna i domaga się puszczenia wody z kranu. Dzieje się tak, ponieważ woda będąca w ruchu jest o wiele bardziej atrakcyjna dla kota – zawiera więcej tlenu i jest świeższa.

Badania potwierdziły, że koty z natury lubią świeżą i chłodną wodę. Im wyższa temperatura wody, tym mniejsza zawartość tlenu. Jeśli więc Twój mruczek niechętnie pije wodę z miski, dobrym rozwiązaniem będzie zakup fontanny dla kota.

2. Niechętnie pije wodę z miski

Choć udomowione – koty są drapieżnikami i łowcami. Na wolności spożycie wody ze stałego zbiornika wiązało się z zagrożeniem ze strony czyhających drapieżników, a woda znajdująca się blisko upolowanej ofiary mogła skutkować m.in. zatruciem pokarmowym. Nic więc dziwnego, że niektóre z kotów instynktownie nie chcą pić wody, która stoi obok miski z pożywieniem. Koty mogą mieć także awersję do niektórych misek czy spodków (czasami nawet ze względu na kształt czy kolor). W takiej sytuacji warto zainwestować w fontannę lub poidełko dla kota i ustawić je w znacznej odległości od miski z jedzeniem.

3. Wyjazd właściciela

W przypadku każdego wyjazdu dłuższego niż kilka godzin, warto zaopatrzyć się w dozownik karmy i poidło dla kota. Zapewnisz w ten sposób kotu dostęp do pożywienia i świeżej wody przez cały czas Twojej nieobecności. Zobacz filmik, który podpowie Ci, jak zadbać o to, aby kot czuł się komfortowo, gdy zostanie sam:

Poidełko dla kota sprawdzi się w szczególności, gdy masz więcej niż jednego kota, ponieważ będziesz mógł zostawić im większą ilość wody. Fontanna dla kota umożliwia także korzystanie z „wodopoju” kilku osobnikom naraz, dzięki szerokiej powierzchni przeznaczonej do picia. Koty nie będą więc o nią rywalizowały i uzupełnią płyny bez zbędnych przepychanek.

Jak wybrać odpowiednie poidełko dla kota?

Szukając właściwej fontanny zwróć szczególną uwagę na następujące kwestie:

  • Dobre poidło dla kota powinno zawierać filtr z aktywnym węglem, który poprawia smak wody i usuwa z niej zanieczyszczenia.
  • Pojemność fontanny – duża ilość wody będzie lepiej natleniana, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie Twojego czworonoga.
  • Wielkość urządzenia – im więcej masz kotów, tym większe powinno być poidełko.
  • Dodatkowy atut to różne wysokości platform poidełka, które zapewnią większą wygodę korzystania i będą bardziej atrakcyjne dla kota.
  • Utrzymanie w czystości poidła dla kota jest bardzo ważne, dlatego przed zakupem sprawdź, czy wybrane przez Ciebie urządzenie można w łatwy i szybki sposób zdemontować.

Pamiętaj, że:

  • Niezależnie od tego, czy zostawiasz kotu miskę z wodą czy poidło dla kota, powinieneś przynajmniej raz dziennie wymieniać płyn.
  • Zwierzę musi się przyzwyczaić do urządzenia; zanim uruchomisz fontannę i pozwolisz kotu z niej korzystać, postaw ją na kilka dni w widocznym miejscu.
  • Kot nie będzie pił wody, jeśli ta będzie zbyt mocno chlorowana.
  • Należy często czyścić fontanny i poidła, w przeciwnym wypadku powstałe bakterie mogą być szkodliwe dla Twojego pupila.

4740

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij