Drzwiczki dla kota – czy warto je zamontować?

Koty często postrzegane są jako leniuchy, które przesypiają większość czasu. Nic bardziej mylnego! Kociaki kochają wolność i uwielbiają eksplorować okolicę podczas długich przechadzek. Jeżeli posiadasz kota aktywnego poza domem, możesz ułatwić mu wychodzenie na zewnątrz, montując w drzwiach specjalną „furtkę” dla kota.

Może by się tak wreszcie wyspać?

Który opiekun kota nie został nigdy obudzony w środku nocy żałosnym miauczeniem przy drzwiach wejściowych? Nocne śpiewy to dla niektórych kociąt niemal rytuał. Może on oznaczać dopominanie się o jedzenie, zaproszenie do zabawy lub po prostu kocią nudę. Często jest  związany z tym, że zwierzę chce po prostu wyjść z domu, bo akurat poczuło chęć na długi spacer. Albo odwrotnie – wróciło już z łowów i chce się dostać do środka.

Jeżeli Twojemu mruczkowi zdarza się obudzić Cię w środku nocy, „prosząc” o wypuszczenie go na zewnątrz, dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie wejścia dla kota w drzwiach.

Nocny łowca poza domem

Koty z natury są zwierzętami najbardziej aktywnymi nocą. Oczywiście, fakt że są udomowione i żyją u boku człowieka sprawił, że musiały nieco zmienić swoje przyzwyczajenia. Większość zwierzaków przystosowała się do rytmu dnia swoich opiekunów i przesypia grzecznie całą noc. Jednak niektóre koty najwięcej ochoty na zabawę i polowanie mają po zapadnięciu zmroku.

Ostatnie zdanie idealnie opisuje Twojego mruczącego przyjaciela? Jeśli tak, to może nadszedł czas, aby przestać walczyć z jego przyzwyczajeniami? Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli Ci spokojnie przespać noc, a Twojemu kotu rozładować nadmiar energii, jest zamontowanie wejścia dla kota w drzwiach. Umożliwi mu to wychodzenia na zewnątrz o każdej porze. Dzięki temu zapomnisz o miauczeniu przy wejściu i drapaniu framug.

Tylko w bezpiecznej okolicy

Jeżeli decydujesz się na wypuszczanie swojego kota, powinieneś maksymalnie zadbać o jego bezpieczeństwo. Podstawą jest wyposażenie zwierzęcia w solidną obrożę z adresówką.
Przeczytaj, dlaczego to takie ważne.

Obroża powinna dokładnie przylegać do szyi czworonoga, aby mruczek nie pozbył się jej przy pierwszym skoku. Równie ważne jest zaczipowanie kota. Pozwoli to na jego odnalezienie w przypadku ewentualnego zaginięcia. Istotne jest również zaszczepienie kota wychodzącego oraz regularne odrobaczanie.

Dowiedz się więcej o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo kota wychodzącego.

Uważaj na dzikich lokatorów

Kiedy już zdecydujesz się na zamontowanie klapki dla kota, pamiętaj o jednej rzeczy. Jeśli wejście do domu jest dostępne dla Twojego mruczka, jest również potencjalnie dostępne dla małych zwierząt w okolicy. Dlatego upewnij się, że w Twojej okolicy nie mieszkają np. dziko żyjące koty. Jeżeli mimo ich obecności zdecydujesz się na wejście dla kota w drzwiach, ryzykujesz odwiedziny innych czworonogów.

Zdarza się, że bezdomne zwierzęta, nawet te nieoswojone z człowiekiem, zbliżają się do domów i mieszkań w poszukiwaniu pożywienia. Rozwiązaniem może być klapka dla kota otwierana tylko na chip umiejscowiony w obroży Twojego zwierzęcia. Niestety tego typu mechanizm znacznie podnosi koszt drzwiczek dla kota.

Łazienka? Zajęte!

Drzwiczki dla kota nie są rozwiązaniem zarezerwowanym jedynie dla kotów wychodzących. Coraz częściej spotyka się je wewnątrz domów, np. w drzwiach do łazienki. Łazienka jest miejscem, w którym najczęściej ustawia się kocią kuwetę i w związku z tym zwierzę musi mieć stały dostęp do tego pomieszczenia.

Jednak kto chciałby trzymać otwartą łazienkę 24 godziny na dobę? Właśnie tutaj z pomocą przychodzi klapka dla kota. Umożliwia ona zwierzęciu dostanie się do kuwety w dowolnym momencie, a jego opiekun może spokojnie zamknąć za sobą drzwi.

Uniwersalne drzwiczki

Klapka dla kota to świetny pomysł w przypadku aktywnych mruczków, które lubią spędzać dużo czasu poza domem. Dzięki temu rozwiązaniu zwierzę może wychodzić kiedy chce, a opiekun nie musi biegać w tę i z powrotem, aby otworzyć mu drzwi.

Kot brytyjski krótkowłosySucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor Long Hair Sucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor 27 Sucha karma dla kota Royal Canin Active Life Outdoor

 

1527

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij