Drugi pies w domu – jak przygotować domowników na jego przybycie?

Decyzja o posiadaniu drugiego psa to poważna decyzja – nierzadko trudniejsza niż w przypadku pierwszego. Czy każdy pies lubi towarzystwo innych czworonogów? O czym pamiętać, zanim zdecydujemy się na dwa psy? Jak przygotować psa-rezydenta na przybycie drugiego psa?

Dwa psy w domu – ważna decyzja!

Oprócz wszystkich czynników, na które musimy zwrócić uwagę przy pierwszym psie, dochodzi jeszcze jeden „element” – pies rezydent. Choć może zabrzmieć to jak antropomorfizacja, ale to właśnie on musi „podjąć” decyzję, czy w ogóle bierzemy drugiego psa, a jeżeli tak, to którego.

Mimo że marzy nam się dom z kilkoma psami lub bardzo chcielibyśmy pomóc kolejnemu bezdomnemu zwierzakowi, to pamiętajmy, że najważniejsze jest dobro tego psa, którego już mamy. Nie wszystkie psy czują się komfortowo w grupie innych czworonogów – część z nich to samotnicy. O ile na spacerach lubią towarzystwo innych zwierząt, to w domu… niekoniecznie.

Musimy wziąć pod uwagę nie tylko charakter naszego psa, ale jego problemy behawioralne oraz przeszłość. Nie powinniśmy decydować się na drugiego psa w domu, jeżeli u psa rezydenta obserwujemy:

  • tendencję do bronienia przedmiotów,
  • zazdrość (jeżeli np. głaszczemy czy karmimy innego psa),
  • zachowania agresywne szczególnie skierowane do innych psów,
  • lęk przed obcymi psami.

Dlaczego? Z jednej strony możemy zdecydowanie pogorszyć stan emocjonalny rezydenta, po drugie – narażamy oba psy na stres, który może objawiać się agresją.

Co dwie głowy to nie jedna, czyli pies-opiekun dla psa-seniora

Często decyzja o przygarnięciu kolejnego psa podyktowana jest starzeniem się naszego rezydenta. Chcemy wprowadzić w życie czworonożnego seniora trochę zabawy, radości i aktywności. Takie rozwiązanie bywa bardzo skuteczne i nasz psi senior nabiera ponownie ochoty na psie „figle” czy wyjście na spacer. To dobry pomysł w przypadku psów, u których wraz z wiekiem zaczynają pojawiać się problemy z węchem czy widzeniem. Drugi pies staje się przewodnikiem dla starszego osobnika.

Jednak musimy pamiętać, że szczeniak albo bardzo młody pies może zamiast polepszyć – pogorszyć jakość życie rezydenta–seniora. Po pierwsze, może pojawić się zazdrość związana z jego pojawieniem się „tego drugiego” (szczególnie jeśli będzie to szczeniak, którego z racji wieku będziemy musieli obdarzać większym zainteresowaniem i troską). Może to doprowadzić do wystąpienia lub spotęgowania agresji, smutku lub frustracji prowadzącej np. do nasilenia się objawów Zespołu Zaburzeń Poznawczych – Cognitive Dysfunction Syndrome (CDS) czy depresji.

Drugi pies w domu – próba generalna

Innym problemem może być żywiołowość drugiego psa, który będzie męczył swoim zachowaniem seniora wymagającego większej ilości odpoczynku i snu. Jeżeli dobrze znamy swojego podopiecznego, łatwiej będzie nam przewidzieć jego reakcję.

Zawsze warto zasięgnąć opinii specjalisty oraz spróbować udać się na wspólny weekend ze znajomymi, którzy posiadają psa. Wówczas będziemy mogli sprawdzić, jak nasz pies reaguje na innego czworonoga pod wspólnym dachem i jak radzi sobie np. z jego żywiołowością. Jednak jeżeli psi senior nie toleruje młodych aktywnych psów, ale świetnie dogaduje się ze starszymi, zrównoważonymi osobnikami, można rozważyć adopcję już dorosłego, spokojnego psa.

Jak wprowadzić drugiego psa do domu?

Jeżeli wiemy, że nasz obecny pies nie wykazuje żadnych cech, które są przeciwwskazaniem do powiększenia „rodziny” o kolejnego czworonoga, musimy teraz zadbać o to, aby wszystko przebiegło bez komplikacji.

Dwa psy bawiące się na świerzym powietrzu

Mamy dwie możliwości: zakup psa z hodowli lub adopcja. Biorąc zwierzę z hodowli, możemy mieć kłopot z wcześniejszym ich zapoznaniem, gdyż hodowca najprawdopodobniej nie wyrazi na to zgody – szczególnie ze względu na kwarantannę poszczepienną. Wówczas możemy udać się do tzw. psiego przedszkola i tam zacząć oswajać go z zachowaniem szczeniaków. Pozwoli nam to również zaobserwować jego zachowanie wobec innych zwierząt.

W przypadku psa adoptowanego będzie nam zdecydowanie łatwiej zapoznać zwierzaki. Udajemy się z naszym psiakiem do schroniska czy fundacji i wychodzimy  na wspólny spacer – najpierw niech będzie to tzw. spacer równoległy. Co to oznacza? Oba psy (na smyczach) prowadzone w odległości kilku metrów idą w tym samym kierunku.

Gdy widzimy, że nie ma oznak agresji, a psy dążą do zapoznania się ze sobą, pozwalamy im się obwąchać. Ważne, aby były na luźnych, dość długich smyczach. Takich spacerów (później w razie możliwości bieganie luzem na bezpiecznym, ogrodzonym terenie) powinno być kilka czy kilkanaście. Ważne, aby teren był dla obu psów neutralny.

Pod koniec tych spotkań opiekun próbuje iść na spacer z oboma psami, ale już bez obecności wolontariusza. Istotne – tak samo jak przy każdej adopcji – aby na tych spotkaniach byli wszyscy domownicy. Dobrze jeżeli będziemy próbować podawać obu psom smakołyki i poić je wodą – tym sposobem sprawdzimy, jak reagują psy w tej newralgicznej sytuacji.

Przybycie drugiego psa do domu – zadbaj o komfort obu zwierząt

O czym pamiętać w dniu przybycia drugiego psa? Oba czworonogi powinny spotykać się na neutralnym terenie. Zabieramy je na długi, męczący spacer i wspólnie wracamy do domu. Jeśli mamy ogródek, niech psy najpierw wejdą do niego, a dopiero później do domu.

Pamiętajmy, że przynajmniej na początku, psy powinny mieć nawet osobne miski na wodę – aby nie dochodziło do rywalizacji. Pierwsze karmienie powinno odbyć się pod specjalnym nadzorem. Nie stawiajmy im misek zbyt blisko siebie – w kolejnych dniach może się to zmienić, ale na razie nie ma co ryzykować. Pamiętajmy, że to nowy pies ma miskę w innym miejscu – miska rezydenta zostaje w tym samym stałym miejscu.

Każdy pies powinien mieć osobne legowisko – chyba, że z czasem same z tego zrezygnują i będą chciały korzystać z jednego, wówczas kupujemy dwa razy większe ;-).

Porady wychowawcze dla opiekunów dwóch psów

Ważne jest równe traktowanie obu psów – nie możemy żadnego z nich faworyzować. Wobec nowego psa powinniśmy wprowadzić takie same zasady, jakie zna rezydent. W innym przypadku możemy doprowadzić do wybuchów zazdrości i konfliktu między psami. Jeżeli z jakiś powodów, jeden z psów będzie wymagał naszej większej troski, zróbmy to tak, aby ten drugi tego nie widział.

W trakcie zapoznawania zwierząt mogą pojawić się problemy, jednak istotne jest, aby żaden pies nie czuł się gorszy i aby oba były bezpieczne i szczęśliwe.

Royal Canin Calm

2512

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij