Dock-diving, czyli skoki psów do basenu

Wiesz co to agility i obedience, słyszałeś o flyball. A co z dock-divingiem? To także psi sport, polegający na aportowaniu w wodzie. Dyscyplina ta staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Z tego artykułu dowiesz się m.in. skąd podchodzi dock-diving, na czym polega i które rasy radzą sobie w niej najlepiej.

Dock-diving jest dość „młodą” dyscypliną. Pochodzi z USA, gdzie w 1997 r. pierwszy raz pojawił się na zawodach. W Polsce jest obecny od 2011 r i coraz bardziej zyskuje na popularności. Warto dowiedzieć się, o co w nim dokładnie chodzi. Być może jest to idealna dyscyplina dla Twojego psa!

O innych psich sportach możesz przeczytać tutaj.

Pierwsze kroki (a raczej skoki) w dock-divingu12

Dock-diving zwany jest także dock-jumpingiem. Polega on na zachęceniu psa do aportowania zabawki, która zostaje wrzucona do basenu. Aby rozpocząć wodną przygodę, musisz sprawdzić, czy Twój zwierzak będzie zainteresowany taką aktywnością.

 • Upewnij się, że Twój pies jest zdrowy
  Jako odpowiedzialny właściciel, zanim zaangażujesz się ze swoim czworonogiem w psi sport, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii. Istotne jest również to, abyś zadbał o odpowiednie żywienie psa pracującego. W doborze karmy pomoże lekarz weterynarii. Dowiedz się, jak często powinieneś karmić swojego psa.

Agility 4100 LargeSporting Life Endurance 4800Sporting Life Trail 4300

 • Sprawdź, czy Twój czworonóg dobrze radzi sobie w wodzie
  Wydaje się to rzeczą oczywistą, jednak nie powinieneś pomijać tego kroku. Sprawdź na małej głębokości, czy Twój zwierzak lubi wodę i jak sobie w niej radzi. Czasami nawet „urodzeni pływacy”, czyli np. golden retrievery, mogą nie przepadać za wodą.
 • Zbuduj zaufanie
  Nie dla wszystkich psów skok do wody jest czymś naturalnym. Jak możesz budować zaufanie czworonoga? Na początek wprowadź psa na miejsce, z którego będzie skakał, aby go z nim oswoić. Następnie spróbuj wrzucić zabawkę zaraz przy krawędzi basenu i pozwól psu wskoczyć do wody. Ważne, żeby robił to w jego własnym tempie.
  Zmuszenie go do skoku do niczego Was nie zaprowadzi. Jeśli pies chętnie podąży za zabawką, próbuj wrzucać ją coraz dalej od krawędzi, aż do środka basenu. Nagradzaj i chwal zwierzaka po każdej udanej próbie. Tym sposobem skojarzy skoki z nagrodą i dobrą zabawą.
  Jeśli mimo prób Twój zwierzak nadal boi się skoków i jest bojaźliwy, warto skonsultować się z behawiorystą i wybrać inną aktywność.
  Sprawdź też, czy warto pocieszać psa, jeśli się boi.
 • Znajdź odpowiedni basen
  Najważniejsze przy wyborze basenu jest bezpieczeństwo psa. Basen nie może być ani za płytki ani za głęboki. Optymalny będzie poziom wody na wysokości 0,6 m. Upewnij się też, że możesz skorzystać z basenu wraz ze swoim psem.
  Nikt nie gwarantuje, że w Twojej okolicy będzie basen sportowy dla psów, jednak lepiej poszukać takiego miejsca, niż wybrać się z czworonogiem na miejski basen.

Dock-diving, czyli skoki psów do basenu

Dock-diving – podstawowe informacje

Baseny, do których skaczą psy, powinny być wyłożone matami antypoślizgowymi, zapobiegającymi wypadkom. Ich wymiary wynoszą zwykle: 11 do 12 m długości, 2,4 m szerokości. Wypełnienie wody osiąga poziom do 0,6 m.

Wyróżnia się trzy dyscypliny:

 • Big Air – najpopularniejsza i równocześnie najstarsza dyscyplina. Polega ona na mierzeniu długości skoku psa w basenie.
 • Extreme Vertical – tutaj korzysta się z zabawki zawieszonej na wysięgniku oddalonym o 2,5 m. Liczy się wysokość, z jakiej pies chwycił lub strącił zabawkę.
 • Speed Retrieve – w tej konkurencji psy płyną po zabawkę zawieszoną na drugim końcu basenu. Wygrywa ten, który zrobi to najszybciej.

Na ten moment w Polsce odbywają się tylko konkurencje w dyscyplinie Big Air.

Rasy o predyspozycjach od dock-divingu

Dock-jumping można uprawiać z każdym psem, który ukończył 6 miesiąc życia, lubi aportować i jest zdrowy.
Jednak najlepiej radzą sobie następujące rasy:

 • Labrador Retriever
  Rasy, które chętnie aportują, są idealnymi kandydatami do uprawiania dock-divingu. Zaliczamy do nich właśnie labradory. Rasa ta powstała, aby pomagać rybakom wyciągać sieci z zimnych wód, stąd jej miłość do pływania.
  Jej przedstawiciele są bardzo aktywni, radośni i kochają wodę. Odznaczają się też niezwykłą inteligencją i chęcią do zabawy.
 • Golden Retriever
  Golden retrivery, podobnie jak ich kuzyni labradory, uwielbiają aktywność fizyczną i są niezwykle mądre, potrafią być skupione na zadaniu przez bardzo długi czas. Powstały ze skrzyżowania żółtego labradora z rasą angielskich spanieli wodnych, które wyginęły w XIX w.
  Takie pochodzenie zwiększyło ich przystosowanie do pracy w wodzie. Podwójna sierść golden retriverów jest odporna na zmoczenie. To bardzo dobrzy kandydaci do dock-divingu.
 • Wyżeł niemiecki krótkowłosy lub seter angielski
  Psy sportowe, takie jak wyżeł niemiecki krótkowłosy lub seter angielski, są również dobrymi kandydatami do dock-jumpingu. Obie te rasy są szybkie i dobrze radzą sobie z łapaniem „zdobyczy”, również w wodzie, np. podczas polowań.
 • Pitbull
  Pitbulle może nie są psami urodzonymi do aktywności w wodzie, jednak ich duże pokłady energii i odwaga sprawiają, że dobrze radzą sobie w dock-divingu. Ich budowa pozwala również na wykonywanie dalekich skoków.

Oprócz wymienionych ras, w dock-jumpingu dobrze sprawdzą się inne psy aportujące, psy pasterskie, border collie czy mallinoisy belgijskie. Generalnie duże psy lepiej radzą sobie w tej dyscyplinie.

Pamiętaj, aby każda aktywność była dla zwierzaka zabawą. Psa nie można zmuszać do konkretnej aktywności. Istnieje tak dużo psich sportów, że każdy właściciel i jego czworonóg znajdą coś dla siebie.

315

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij